Romaanilapsen temperamentti

Vanhemmuutta jakamas

Kaipaisin kipeästi toisten sijaisvanhempien kokemuksia,näkemyksiä ja mielipiteitä aiheesta.Onko teillä ollut haasteellisempaa kasvattaa romaanilasta? Miten olette selviytyneet kiperistä vaiheista? Miten lapsella menee nyt nuorena/aikuisena?

Meillä on kolme vuotta ollut perheessä lapsi.On ollut tosi impulsiivinen jo pienestä taaperosta.Tyyli on pysynyt samana,mitään erityisiä uhmavaiheita ei ole ollut,vaan se on ollut sitä samaa tyyliä vuodesta toiseen.Lapsi on hyvin nopea oppimaan uusia asioita,joten kehityksessä sinänsä ei ole poikkeamaa,ainoastaan näissä käyttäytymisen säätelyissä on paljon haastetta.
Itseäni huolestuttaa koulunaloitus,joka häämöttää.Toisaalta ryhmän vetovoima voi auttaa lastani tekemään samoin ja siellä ei välttämättä ongelmia niin esiinny,kuin kotona.Keskittyminen pulpetissa onkin sitten toinen juttu..Ei ole tämä lapsi koskaan paikalla pysynyt,vaan liikkeessä lähes koko ajan.

12

398

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • romanesca

      Romaanilapsen voi palauttaa kirjastoon.

      Ro-ma-ni-lap-si taas... tuskinpa se etninen tausta siihen impulsiivisuuteen vaikuttaa, varsinkin jos on teillä asunut aivan pikkuisesta. Ympäristön (teidän) esimerkki tai orastava ADHD voisi pikemminkin vaikuttaa lapsen vilkkauteen...

      • Turhaa viisastelua

        Kyllä etnisen ryhmän "romaani" saa kirjoittaa myös kahdella aalla, ennen vanhaan kielitoimisto jopa suosittelikin sitä kirjoitusasua, koska sana lausuttiin yleensä pitkällä aalla. Eli entisajan ihmiset on nimenomaan opetettu kirjoittamaan se niin. Nykyään suositellaan lyhyttä muotoa sanan romano mukaan, ja onhan se myös erotuksena romaanikirjoista. Mutta myös pitkää muotoa saa edelleen käyttää.

        http://www.kielikello.fi/index.php?mid=2&pid=11&aid=133


    • Vanhemmuutta jakamas

      Sallittaneen kirjoitusvirheen..Lisää mielipiteitä ja kokemuksia lukisin.

      • Hanneleine

        Ei siinä kohtaa kun kyse on lapsen etnisestä identiteetistä ja toistuu tekstissä. Luulisi jo oppineen kirjoittamaan oikein noin tärkeän lapseen liittyvän asian jos lapsi on ollut teillä useita vuosia. Muutenkin samaa mieltä romanescan kanssa. Meillä myös romanitaustainen lapsi sijoituksessa, ja huomattavasti kiltimpi ja rauhallisempi kuin tuo täysin suomalaistaustainen sijoitettu. Pärjää koulussakin hieman paremmin. Muuten molemmat aivan tavallisia lapsia. Paljolti on kiinni kasvatuksesta ja sijaisvanhemmista. Ja jollei ole, niin sitten ADHD-testeihin.


    • Äiti monelle

      Olemme myös kahden romanilapsen sijaisvanhempia. Olisi kiva vaihtaa ajatuksia kanssasi muttei täällä. Olen kanssasi samaa mieltä samoista haasteista. Voitais vaikka sähköpostiosoitteet vaihtaa.

      • Monen äiti

        Samat haasteet :D ?

        Teidän "Haaste" on se, että teillä on käsityskyky kateissa, vanhemmuudesta puhumattakaan.


      • Vanhemmuutta jakamas

        Todellakin olisi kiva vaihtaa ajatuksia kanssasi.Itselläni ei tällähetkellä ole anonyymiä sähköpostiosoitetta,mutta luon sellaisen,niin voidaan kirjoitella.Jos sinulla on jotain ajatuksia,mitä voit ja haluat jakaa täällä,niin lukisin heti mielelläni;)


      • äiti monelle
        Vanhemmuutta jakamas kirjoitti:

        Todellakin olisi kiva vaihtaa ajatuksia kanssasi.Itselläni ei tällähetkellä ole anonyymiä sähköpostiosoitetta,mutta luon sellaisen,niin voidaan kirjoitella.Jos sinulla on jotain ajatuksia,mitä voit ja haluat jakaa täällä,niin lukisin heti mielelläni;)

        Ollaan kahden tempperamenttisen lapsen kanssa välillä lujilla. Tavarat rikotaan ovet koetuksella lelut pienen hetken leikkimisen jälkeen hajalla. Ihanat lapset jo pitkään olleet mutta koko ajan oltava vahti paikalla, että itse pysyisivät ehjinä. Tappelu tulee helposti keskenään leikkiessä. En silti kadu valintaani heidät ottaa kotiini. Toivon vain,että saisivat sellaisia eväitä elämään, että pärjäisivät.


    • mami mamula

      Hei,

      täällä myös 8 v. romanitytön sijaisäiti. Samoja asioita olen kohdannut. Odotan sekavin tuntein murrosikää. Olisi todella mahtavaa saada vaihtaa ajatuksia muiden vanhempien kanssa.

      • äiti monelle

        Pitäiskö luoda uusi sähköposti ja sen kautta saatais yhteystietoja toisistamme.


    • Mami Mamula

      Missä päin Suomea olette? Me pääkaupunkiseudulla.

      • äiti monelle

        Keskisuomessa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      210
      2793
    2. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      125
      2659
    3. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      77
      1743
    4. Exän käytös hämmentää (taas)

      Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k
      Sinkut
      233
      1305
    5. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      63
      1288
    6. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      47
      1098
    7. Miksi sä olet jatkanut tätä näin pitkään?

      Kerro tai vaikene iäksi
      Ikävä
      99
      1001
    8. Helena Koivun rikosrekisteri

      Kasvaa. Tällä kertaa murtautuminen...😁
      Kotimaiset julkkisjuorut
      108
      841
    9. Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."

      Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka
      Tv-sarjat
      6
      823
    10. Sä tiedät rakas

      Mitä toivon. Olisit vain rohkea ❤️
      Ikävä
      46
      823
    Aihe