AMD Radeon 5800 tuuletin

mitä helvataa reilua

Voiko olla että tuuletin ei osaa enään säätää nopeuttaan rasituksen mukaan? Mielestäni se ei enään tee tätä ja tästä johtuen kone on ilman virhesanomia boottaillut kesken pelien. Jotain kevyttä olen pystynyt pelaamaan, mutta avovaimo valitti että kone oli kaatunut kaks kertaa kesken farmville 2:en?!?!? Ei kai se voi niin raskas olla, en tiedä, en pelaa paskaa.

Toista hämminkiä ollut ennen tätä. Asensin yhden lentosimulaattorin viikonloppuna joka on aikaisemminkin ollut, mutta asensin Windows 7:n uudestaan joku 3kk sitten. Se asensi mukanaan jonkun Direct X:n version ja sen jälkeen tuli random bluescreenejä. Tein järjestelmänpalautuksen ja ainakin tähän asti ei ole tapahtunut... VIELÄ :(
En ymmärrä, voiko nämä liittyä toisiinsa ja miten tämä voi itsensä näin rikkoa. Laiteviat ymmärrän mutta helvetti kun tämä sotkee itse itsensä ja tosiaan vain viihdekäytössä mokoma masiina.

Näyttiksen ajurit olen asentanut uudelleen. Muistejakin epäillyt mutten tiedä sitten. Onhan tämä kaikin puolin jo vanha kone ja uusi ollut suunnitelmissa mutta kun rahaa palanut lähiaikoina muutenkin muutama tonni. Kaiuttimetkin vain lakkasivat menemästä päälle ja auton takaluukun elektroniikka petti. Onko auringonpilkut lisääntymään päin?

1

125

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mitä helvataa reilua

      Nojoo, ongelma ei ollutkaan näytönohjain tai sen ajurit. Latasin jonkun ohjelman.

      GPU-Z joka seuraa lämpöjä ja kellotaajuuksia ja tallentaa login tekstitiedostoon jos joku tarvitsee tai googlella tähän eksyy. Tuuletin siis pelaa ja nopeutuu tarvittaessa, ei vaan ollut tarpeeksi raskaat pelit testissä että alkaisi täysillä huutamaan.

      BlueScreenView nimisellä ohjelmalla sain helposti auki windowsin luoman dmp tiedoston ja ongelman lähde taisikin olla hidusb.sys
      Laitehallinnasta en löytänyt mitään erikoista, muuta kuin olikohan hid keyboard kahteen kertaan. Poistin molemmat ja käytin näppistä eri reiässä niin asensi uudelleen. Ainakaan vielä kone ei ole kaatunut edes pelatessa. Aika erikoista että tommosen takia tulisi BSOD.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      39
      5268
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      85
      3762
    3. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      50
      3170
    4. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      62
      3045
    5. Suuri tulipalo

      Missä mikä palaa?
      Kiuruvesi
      11
      3035
    6. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      56
      2393
    7. Miksi haluat pitää estettynä mutta täällä puhut?

      Eikö olisi parempi puhua ihan kasvotusten?
      Ikävä
      41
      1878
    8. Kiusaaja otti yhteyttä, mitä tekisit?

      Minulle kävi näin pari kk sitten. Olin aluksi todella ystävällinen. Sanoin, että olin jo unohtanut jne. Asia jäi vai
      Sinkut
      146
      1867
    9. Tuksu on edelleen sinkku - nuori Joonas jätti!

      Hihhahihhahhaahheee Joonas keksi hyvän syy. : Tuksu on liian Disney-prinsessa hänelle. (Mikähän prinsessa lie kyseessä….
      Kotimaiset julkkisjuorut
      10
      1825
    10. Mies! Lupaatko

      enskerral kertoo mis mennään..? :D <3
      Ikävä
      18
      1751
    Aihe