yhteys vain paikallinen

Tämä on varsin mielenkiintoista. Vaihdettiin langallisesta mokkulaan tuossa jokin aika sitten ja sen jälkeen läppärini ei ole suostunut toimimaan netin suhteen. Kyllä se sen on yhdistänyt ja signaali palkit ovat täydet mutta alapuolella vain lukee 'yhteys vain paikallinen'. Ja kunn yrittää korjata ongelmaa väittää että 'modeemi tai reitin ei ome käytettävissä'.
Muut talouden koneet toimii netissä vallan hyvin joten vika läppärissä uskoakseni. Mikä avuksi?
555
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Ja tämä ei siis korjaannu vaikka mokkulan laittaisi eri usb porttiin ja koneen käynnistää uudelleen?

Äänestä

"Muut talouden koneet toimii netissä vallan hyvin"

Jaatko siis mokkulan langattomasti laitteiden kesken? Onko mokkula tietokoneesta erillinen malli, vai USB-porttiin kytketty?

Nuo mokkulat ovat aika bugisia ja onnettomia kapistuksia, joiden kanssa monilla on toistuvasti ongelmia. Yksi yleinen ongelma on PIN-koodi, jota mokkula ei osaa kaikissa tilanteissa pyytää, vaikka sitä tarvitsisi. Eli etsi yhteysohjelmasta kohta mihin voit kirjoittaa PIN-koodin ja kokeile sitten uudestaan. Voi olla paras että sammutat mokkulan, irroitat, kiinnität uudestaan ja heti ohjelman avauduttua laitat PINin. Jos ohjelma yrittää yhdistää automaattisesti, voit joutua disabloimaan sen toistaiseksi että pääset kirjoittamaan tuon koodin ennen kuin mokkula yrittää yhdistää ensimmäistäkään kertaa. Tuo mokkulan irroittaminen, kiinnittäminen, sammuttaminen yms. voivat tulla hyvinkin tutuiksi... monta kertaa viikossa. Näin itselläni oli vaikka mitä tein, enkä mitään muuttanut.

Äänestä
  • Langaton jako kaikkien kesken.
    pakko myöntää että tuota irroita/liitä-taktiikkaa on kokeiltu jo kerran jos toisenkin, eikä vaikutusta.

    Äänestä

  • Blondiiii kirjoitti:

    Langaton jako kaikkien kesken.
    pakko myöntää että tuota irroita/liitä-taktiikkaa on kokeiltu jo kerran jos toisenkin, eikä vaikutusta.

    Kokeile hetkeksi sammuttaa Windowsin palomuuri kokonaan ja kokeile, toimii yhteys sitten. Jos näin on, kyse on palomuurin asetuksista, eli palomuuri takaisin päälle ja asetuksia säätämään.

    Eihän läppäri siis ole samaan aikaan fyysisesti yhteydessä mokkulaan USB:n kautta, kun se on wlan yhteydessä siihen?

    Voi myös olla että läppärisi yrittää käyttää eri salausta tai muuta, kuin tuo mokkula. Tarkista asetukset läppäristä.

    Äänestä

Kokeile päivittää wlan kortin ajurit valmistajan sivuilta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Blondiiii kirjoitti:

Tämä on varsin mielenkiintoista. Vaihdettiin langallisesta mokkulaan tuossa jokin aika sitten ja sen jälkeen läppärini ei ole suostunut toimimaan netin suhteen. Kyllä se sen on yhdistänyt ja signaali palkit ovat täydet mutta alapuolella vain lukee 'yhteys vain paikallinen'. Ja kunn yrittää korjata ongelmaa väittää että 'modeemi tai reitin ei ome käytettävissä'.
Muut talouden koneet toimii netissä vallan hyvin joten vika läppärissä uskoakseni. Mikä avuksi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu