Osaaminen

Näin Hyvinkäällä

Kun keittiöfirma kehuu "todistetusti tyytyväisimmät asiakkaat", niin mihin se perustuu? Suorat linjat ja suorat kulmat eivät ole hallinnassa, kaakelikulma leviää, liesi roikkuu kaatumissuojassa, puuttuva lattiamatto korvataan paloilla, hella ja tasot eivät ole samalla tasolla, jne. Itse kaapit kai kohtuulliset, tosin paikalla koottuina. Putkistohommissa ei asiantuntemusta ja tietoa.

4

136

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • keittiömasentaja

      Keittiökalusteasentaja asentaa kalusteet. Laatoitukset tekee laattamies, lattian esim joku timpuri tai vastaava, sähköt, eli liesiasennuksen sähkömies ja putket putkimies. Sähköihin kalusteasentajalla ei ole mitään asiaa eikä taloyhtiöissä putkiinkaan. Taloyhtiöt vaativat lisäksi laattamieheltä vesieristyssertifikaatin.
      Kaapit jos on kohtuulliset niin sen pitäisi kalusteasennuksessa riittää. Mikään muu ei kuulu kalusteasennuksen.

      • Näin Hyvinkäällä

        Keittiöremontti on kokonaisuus asennusfirman kanssa ja hänellä on vastuu käyttämistään työntekijöistään ja sopimuksistaan.


    • keittiömasentaja

      Ei se homma pelaa noin. Rakennutaja yleensä hoitaa eri urakoitsijat työmaalle, ja rakennuttajan ehdottomasti kannattaakin hoitaa ne. Jos Hyvinkäällä toimitaan noin niin ei ole ihme jos se aiheuttaa tyytymättömyyttä.
      Ainakin meillä päin keittiöasennusfirma asentaa vain kalusteet eikä sotkeudu sotkemaan muita hommia. Käytännössä kaikkien taloyhtiöitten isännöitsijätkin vaativat, että eri osa-alueet hoitaa ko. alan ammattimiehet ja että heillä on asiaankuuluvat pätevyydet ja vastuuvakuutukset.
      On täälläkin joskus ollut huijarifirmoja, jotka lupaavat tehdä kaiken, mutta ei ne pääse kuin korkeintaan omakotitaloasukkien harmiksi. Isot rakennusliikkeet ovat sitten asia erikseen, niitä ei vaan yksittäiset keittiökeikat kiinnosta.

      • M. asentaja

        No tuskin se keittiökaappiasentaja niitä sähkö- ja putkihommia tekee taikka kaakeliasennuksiakaan. Joku yritys vain junailee ne eri ammattimiehet ja hoitaa koko projektin asiakkaan puolesta.

        Jos ei laatu sitten tyydytä, se on ihan toinen tarina.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    2. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    3. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    4. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    5. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    6. Jotenkin se harmittaa

      Etten voinut antaa itselleni mahdollisuutta tutustua. Tulit vain liian lähelle ja syvälle kemia oli alusta alkaen liian
      Ikävä
      46
      700
    7. Olen yrittänyt tavoittaa sinut kolmesti

      Elämän aikana. Kahdesti hakenut numeroa ja lähettänyt jollekkin nimisellesi viestin. Kerran aivan summassa keksimääni os
      Ikävä
      2
      652
    8. Haluan kysyä vain yhden asian

      Miksi et koskaan halunnut kohdata minua kasvotusten silloin, kun molemmilla oli tunteita? Kaiken muun olen jo hyväksymäs
      Ikävä
      39
      579
    9. Mies aion pilata elämäsi

      Ole hyvä vaan, olet ansainnut sen.
      Ikävä
      73
      562
    10. Kauneus on katsojan silmissä

      Mitä kaunista sun silmät näkevät?
      Ikävä
      22
      512
    Aihe