Milloin lapsuus on ohi?
Vastaukset 6
Kysymyksesi voidaan käsittää hyvinkin laajasti.
Tarkoitatko lapsuuden loppumista tunteiden tasolla vai jotain muuta?
Terkuin Nettisaapas Kotkasta.- 120
Tarkoitan, että minkä ikäisenä ei ole enää lapsi? Mulle on sanottu, että alle 12 vuotias on lapsi, mutta yli 12 vuotias on nuori ja alle 18 vuotias on lapsi.
- lapsiteini
120 kirjoitti:
Tarkoitan, että minkä ikäisenä ei ole enää lapsi? Mulle on sanottu, että alle 12 vuotias on lapsi, mutta yli 12 vuotias on nuori ja alle 18 vuotias on lapsi.
Mä oon 13.v ja ihan lapsi viel ja haluun olla selainen niin kauan kuin pystyy.
Mun puolesta saa olla lapsi niin kauan kuin haluaa. - iki-skidi
lapsiteini kirjoitti:
Mä oon 13.v ja ihan lapsi viel ja haluun olla selainen niin kauan kuin pystyy.
Mun puolesta saa olla lapsi niin kauan kuin haluaa.Vesku Jokisen sanoin: "Lapsuus ei lopu milloinkaan!". Näin se on jos sitä haluu, oon 14 v ja ihan pikku piltti vielä (ainakin henkisesti). Ope paasas aina et ylä asteella aikuistuu viimestään mutta eipä oo tainnu purra meikäläiseen ja mun kavereihin :D Jotkut haukkuu jälkeen jääneeks ja isoks vauvaks mutta se on sitä, koska ne on kateellisii koska en pidä egostani läheskään yhtä paljon huolta kun ne ja sekoilen koko ajan tappelen kamujen kaa ja muut nauraa vierestä että oottepa lapsellisii xD Ja jos seuraat duudsoneitte menoa nii eipä nää 30 - 40 vuotiaatkaan kovin aikuisilta näytä xD
Niinno lain mukaanhan alle 18-vuotias on aina lapsi, vaikka toisaalta lakikin tekee kyllä sen poikkeuksen, että 15 vuotta täyttänyt on aikeuden edessä vastuussa tekemisistään. Itse puhun yleensäi yläaste- ja lukioikäisistä nuorina ja sitä pienemmistä lapsina, mutta onhan nuoruuden käsite aika laaja, esimerkiksi joissain yhteyksissä vielä melkein 40-vuotiaat lasketaan nuoruuden piiriin, vaikka käytännössä niin varmaan harva ajattelee.
Ehkä asiaa voi tosiaan ajatella niin, että nuoruus on ennen kaikkea tunne, eikä sitä voi ulkopuolelta mitenkään selkeästi määritellä. Mutta ei varmaankaan kannata hirveäasti aikaa käyttää sen miettimiseen, että onko nyt lapsi vai nuori, pääasia, että nauttii olostansa, mikä sitten ikinä onkaan :)
Sanna
NettiSaapas
Helsinki- Ykrlkhlogö
Minusta tosilapsuus on ohi kun siirtyy ala-asteelta yläasteelle, eli mitä se nyt on... 13v? Toki tässä vaiheessa meno on vielä v*tun lapsellista, mutta ainakin omasta kokemuksesta silloin pitää jo olla sen verran vanha ettei enää leiki hiekkalaatikolla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1271558
Kysely : Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan
Ylen kysely: Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan – eivät edes hallituspuolueiden omat kannattajat Kes1131321Salaisuudet paljastuu
Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku1361152Poliisi pamputti Variskankaalla
Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella551131- 72793
Karita Tykkä mennyt kihloihin.
Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.100786- 25766
- 36766
- 9675
S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan
S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist26639