koiraa lyöty

maisaaaa

Meillä on 1,8kk mäyräkoira uros. Koira oli meille tullessa 8kk vanha, eli oli jo kerinnyt olla toisessa kodissa ennen meitä. koira annettiin pois pitovaikeuksien takia, koska se asui kerrostalossa. Koiramme on kiltti kaikille ihmisille ja eläimille. Jos kuitenkin riehuu koiran kanssa ulkona niin, että käsi heilahtaa naaman edessä niin murisee heti. Murinan jälkeen koira näyttää pelokkaalta ja tulee alistuneen näköisenä ihmisen luo ja nuolee käsiä. Voisiko olla että koiraa on lyöty entisessä kodissa..?

4

138

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kaikki on mahdollista mutta älkää nyt ruvetko ihmettelemään sitä, vaan menkää eteenpäin. Opettakaa käsi positiiviseksi vaikka että kuonolla käteen koskemisesta saa namin.

      Asiat ja riskit pitää tiedostaa ja koira pitää opettaa pois ei-toivotuista tavoista. Pahinta mitä voitte tehdä on että takerrutte menneisyyteen, josta ette edes tiedä kaikkea. Koirat elävät enemmän hetkessä, saliikaa sen unohtaa se: hulluinta mitä olen kuunnut ihmisten selittävän, on että "koiralle ehkä kerran pentuna kävi jotain", ja siitä lähtien on sitten inhimillistetty ja selitelty ja vahvistettu koiran huonoa käytöstä... Ja voin sanoa: sitten 7-vuotiaana siinä käytöksessä oli tuon väärän ohjauksen takia todellakin vähän enemmän korjattavaa.

    • Honolulu

      Turha sitä on arvailla, se ei auta teidän eikä koiran elämää hitunvittua.

    • eläinten ystävä

      Tiedoksi Kemissä Sauvosaaren puistoalueella kaksi koiraa joutunut myrkytyksen uhriksi. Jos ulkoilette tällä alueella koiran kanssa olkaa varovaisia. Alueella myös lasten leikkipuisto, joten pienten lasten vanhemmat ,katsokaa myös lasten perään, etteivät laita mitään suuhun. Henkilö joka tämmöistä tekee, on erittäin julma ja vastuuton, hän aiheuttaa erittäin ikävän ja tuskallisen kuoleman viattomalle lemmikille, ja suuren surun sen omistajalle. Monelle ihmiselle koira on ainut uskollinen ystävä, ja rakas perheenjäsen. Koirat ei myrkyttämällä lopu, aina syntyy uusia, ja ihmiset ottavat niitä omaksi ilokseen. Ihminen joka on näin julma eläintä kohtaan, on mieleltään todella sairas, ja uskon, että hän saa pahat tekonsa vielä joskus bumerangina takaisin kohdistuen häneen itseensä.

    • ei välttämättä

      Tottakai koira luimistelee ja nuolee, jos ruokkivalle kädelle murisee tai pahimmassa tapauksessa puraisee. Omani on pari kertaa murahtanut minulle, ja takuulla alistuneena luimistelee ja nuolee, vaikken ole koskaa löynyt, en edes korottanut ääntä koiralle, mutta murkkuiän hormoonit pisti pään sekaisin narttujen hajut, että poika murahti kun sisälle joutui.

    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen miettinyt kauan

      miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h
      Ikävä
      40
      3686
    2. Mitä ensi viikolla tapahtuu?

      Mitä toivot, että ensi viikolla tapahtuu?
      Ikävä
      74
      3443
    3. Oletko varattu minulle?

      Mieheltä kysyn.
      Ikävä
      115
      3145
    4. Archie ja Iida ero.

      Suuri kohujen saattelema rakkaustarina on ohi?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      145
      2747
    5. Olen levoton takiasi

      Enkä saa itseäni rauhoittumaan
      Ikävä
      158
      2154
    6. Ostiko maailma sinut minulta?

      Kun et enää resonoi kuin ennen. Kun et enää ihmetellen katso ympärillesi ja pohdi mitä mäen takana on? Ymmärrän ja tue
      Ikävä
      20
      2018
    7. Vanhempi mies

      Jos yritän ajatella sinut pois sydämestäni, ikävä ja surullinen kaipuu tulee kaksin verroin kovempana. Olit mun unessa
      Ikävä
      28
      1962
    8. On niin paha olla

      Tarviin jotain jolla turruttaa... Kuka voi auttaa.
      Ikävä
      40
      1639
    9. Älä stressaa. Rakastan sua

      Eikä tämä tunne mene pois, se on varmaan jo huomattu kumpikin ❤️
      Ikävä
      64
      1233
    10. Minna Kuukka joutui jekuttamaan ovelasti TTK:n takia - Tästä oli kyse - Tunnustaa: "No joo, joo..."

      Symppis Minna Kuukka! Minna on kyllä erinomainen valinta Tanssii Tähtien Kanssa -oppilaaksi - vai mitä mieltä olet? To
      Tanssii tähtien kanssa
      26
      1115
    Aihe