135mm filmirullia pitäisi kehittää mutta kaikki veloittavat 20 € yhdestä rullasta!! Onko olemassa vielä halpoja/halvempia paikkoja?
Halpa filminkehitys?
8
5010
Vastaukset
- kergy
Ja sellainen vielä että millaisia ovat ne filmiskannerit? ovatko kaikki sellaisia johon menee pelkästään negatiivit vai onko sellaisiakin joihin voi suoraan syöttää se filmi mikä siellä rullan sisällä on ennen negaksi tekemistä?
Ei siellä mitään näkyviä kuvia ole ennen kehitystä. Tulee mieleen jotta provohan se on tuo kergy! Ei tuollaista kukaan muutoin kysy tänä päivänä.
- olemassa vielä
http://kuvatehdas.fi/?p=18
Värifilmin kehitys (135mm) kuvien yhteydessä 7,50.
Värifilmin pelkkä kehitys (135mm) 8,- - kergy
Tarkoittaako tuo pelkkä kehitys sitä, että filmistä tehdään negatiivit?
- olemassa vielä
No se riippuu täysin filmistä
Negatiivifilmin kehityksessä filmistä tulee negatiivi. Värit eivät kuitenkaan ole negatiivisia (vastavärejä) vaan filmissä on värillinen ns. maski.
Diafilmin kehityksessä filmistä tulee positiivi.
– siis yhden filmin kehityksessä tulee yksi negatiivi, ei negatiivit. Usein 135-koon filmi katkotaan kehityksen jälkeen esim kuuden kuvan pätkiksi postitusta varten.
Sitten on vielä olemassa ns. kääntökehitys. Siinä negatiivifilmistä tulee positiivi (dia). - flsdkgjhjdr
olemassa vielä kirjoitti:
No se riippuu täysin filmistä
Negatiivifilmin kehityksessä filmistä tulee negatiivi. Värit eivät kuitenkaan ole negatiivisia (vastavärejä) vaan filmissä on värillinen ns. maski.
Diafilmin kehityksessä filmistä tulee positiivi.
– siis yhden filmin kehityksessä tulee yksi negatiivi, ei negatiivit. Usein 135-koon filmi katkotaan kehityksen jälkeen esim kuuden kuvan pätkiksi postitusta varten.
Sitten on vielä olemassa ns. kääntökehitys. Siinä negatiivifilmistä tulee positiivi (dia)."Sitten on vielä olemassa ns. kääntökehitys. Siinä negatiivifilmistä tulee positiivi (dia)."
Negatiivifilmistä ei saa kunnollista positiivia, negatiivin värimaskista johtuen.
Dia kuvataan diafilmille, jonka filmipohja on täysin kirkas.
Negatiivit on myös huonoja skannata, kaikki skannaajat ei edes ota sellaisia vastaan.
Dia on ainut kunnollinen skannaus aihio.
Negatiivista tehdyn paperikuvan voi kyllä skannata, mutta silloin kuvan pitää olla suuri. Postikortista ei paljoa saa irti.
- Tölikkä123
Kameratekistä taitaa saada halvimmalla Helsingissä tällä hetkellä. Kehitys kuvat/skannaus CD:lle 15€.
- Anonyymi
https://www.kameraliike.fi/fi/product/kertakayttokameran-filmin-kehitys-ja-valmiit-paperikuvat/FilmikuvausKehitys
Sinne voi lähettää ihan normi filmirullia ja kehityksen saa tällä 10e hinnalla. Oon tilannu useesti, halvin paikka minkä tiiän mutta jälki on hyvää. Kirkkaat ja tarkat valokuvat tulee ainakin kiiltävälle paperille. Suosittelen tätä!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?837121Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267073Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1166198Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455414Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845248Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635215Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405108Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274605Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv183481Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003400