Harjakaiset

Jolander

Vieläkö harjakaisia pidetään? Meillä on rakenteilla D-talo eli avaimet käteen -toimituksella. Taloa alettiin vastikään rakentamaan (muutama päivä sitten) ja ens viikolla ollaan siinä vaiheessa että harjakaisia yleensä pidetään. Miten tässä tapauksessa? Pari ukkoa rakentamassa keskenään. Minkälaisia harjakaisia itse odottaisitte tai toivoisitte mikäli olisitte nuo miekkoset.

8

11044

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sulo

      Harjakaiset on perinteinen ja kaunis tapa.
      Jos et viitsi/halua/osaa harjakaisia järjestää, niin käy ainakin Alkossa ja osta kaikille työmiehille pullo kirkasta. Ei halvinta, ei kalleintakaan, mutta laatutavaraa kuitenkin. Näin selviät harjakaisista kunnialla.

      Ai niin, anna pullot varmuuden vuoksi vasta perjantaina kotiinlähdön aikoihin :)

    • viljo

      jos maksat kunnon liksat, ettei olla kökässä. Olen ollut ainakin sadassa talossa rakentamassa eikä ole kahvittelua (kahvitunnilla) kummempaa harjakaista saanut.

      • Wazariz

        Viljo pieni!

        Kovin on elämä kolhinut, jos et ole harjakaisissa ollut ja sentään noin paljon
        olet kiertänyt sutta tekemässä.

        100 taloa, olisko 3/4 per vuosi, vai käytkö
        vääntamässä postilaatikot suoraan?


      • viljo
        Wazariz kirjoitti:

        Viljo pieni!

        Kovin on elämä kolhinut, jos et ole harjakaisissa ollut ja sentään noin paljon
        olet kiertänyt sutta tekemässä.

        100 taloa, olisko 3/4 per vuosi, vai käytkö
        vääntamässä postilaatikot suoraan?

        ongelmia. Olen ollut kahvittelussa mukana mutta ei järjestetyssä harjakaisissa. Muistatko vielä -60 luvulla oikeat harjakaiset, kun otettiin kaljaa ja tapella nysyytettiin lopuksi. Viimeiset 35 vuotta ei omakotirakennuksilla ole ollut ko. juhlia ja toivottavasti ei enää tule.

        Olen pystyttänyt urakalla vuodessa useamman rungon ja katon päälle (en ole laskenut) ja siirtynyt seuraavaan.

        Talvella on tullut tehtyä kylminä aikoina sisähommia mutta ensi vuonna alkaa juhla, kun jään eläkkeelle ja alkaa kattoon syleksiminen. Ehkä kirjoittelen täällä ja viisastelen koko päivän, kahveetunnit poislukien.


    • rake

      Iltapäivän kahvitunnin aikaan järjestä työmaalle kahvit ja pientä purtavaa.

      Kutsu mukaan ainakin vastaavamestari ja mahdollisesti pääsuunnittelija ja samalla reissulla käytte työtilannetta läpi.

      Perinteiset puheet voi pitää vaikka rakentajia olisi vain kaksi kahvikupin ääressä leppoisasti ilman mitään suurta virallisuutta.

    • MarKus

      Nykyrakennukset nousevat harjaan niin nopeasti, että itse pidin "harjakaiset" vasta juuri ennen muuttoa. Tekniikan testaukseen kutsuttiin kaikki avainhenkilöt ja vietettiin mukava ilta. Luonnollisesti saunan testaus oli illan kohokohta.

      Ehkä harjakaisten idea on alunperin ollut sitouttaa joukot, mutta kyllä sitä sitoutuneisuutta tarvitaan loppumetreilläkin... Kaikenlaiset viimeiset pikku viilaukset onnistuu mukavasti.

      Luonnollisesti työvoiman huomioiminen tavalla tai toisella rakentamisen aikana on ihan paikallaan. Mutta Kossu-hommien kanssa kannattaa olla tarkka. On hyvä selvitellä ensin kaverin juomatavat, jottei mukavaksi lahjaksi tarkoitettu kossu aiheuta työmaan lisäksi ongelmia myös kaverin kotona. Tosiaan joskus voi vain kaffitella.

    • moi

      ennen harjakaisia varmaan pidettiinkin kun katto nousi talkoo väellä.

      jos talkoo porukkaa pidä harjakaiset.
      jos maksat palkkaa työstä niin sehän on siinä se sitten. kahvit jne voi vaikka tarjota:)

    • Patu33

      Tarkista ensin että mitä porukkaa ne touhuavat miehet on. Jos sattuu olemaan vanhoollislestadiolaisia, niin voivat tykätä huonoa viinasten tarjoilusta :)

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimedia: Räsänen vei Lindtmanilta pääministerin paikan

      Lisäksi suomalaiset ovat innostuneet tuhlaaman, koska kuluttavat inflaation verran enemmän rahaa. Eikö porvarimedialla
      Maailman menoa
      83
      3143
    2. SE TAPAHTUI - Pekka Aittakumpu: Avioero

      Perussuomalaisten kansanedusta Pekka Aittakumpu käy parhaillaan avioero prosessia. Aittakumpu on siviiliammatiltaan past
      Perussuomalaiset
      138
      2758
    3. Ruotsi laskee jälleen bensaveroa, Riikka irvailee tumput suorana

      Euron bensa oli persujen vaalilupaus, mutta kohta alkaa olla kolmosella alkavia litrahintoja. Meanwhile in Sverige: "
      Maailman menoa
      65
      2683
    4. Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi

      Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy
      Maailman menoa
      6
      1993
    5. Anita ei saanut Heikkiä pihalle

      Kemijärven kaupunginvaltuusto ei tehnyt tietoisesti laitonta päätöstä. Heikki johtaa kaupunginhallitusta yhäkin.
      Kemijärvi
      94
      1620
    6. Martina Aitolehden rinnalla nähty Matias Petäistö yllättää - Uusi aluevaltaus TV:ssä!

      Matias Petäistö on tuttu Erikoisjoukot-realityn tiukkana kouluttajana. Hän on myös tuttu näky Martina Aitolehden parina,
      Kotimaiset julkkisjuorut
      34
      1356
    7. Huulitäytteet ja tekotisssit

      Kylillä kulkiissa olen huomannut että tässäkin tuppukylässä on hameväki alkanut muokkaamaan ulkonäköään huulitäytteillä
      Suomussalmi
      97
      1299
    8. Drone-epäily Uudellamaalla

      Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html
      Maailman menoa
      107
      1109
    9. Emotionalisuuden puute.

      Joillain ihmisillä ei vain ole sitä "jotain". Heille kaikki täytyisi "vääntää" rautalangasta. Mutta heistä ei vaan o
      Sinkut
      200
      1058
    10. Sait mut mies heikoksi

      Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m
      Ikävä
      86
      1034
    Aihe