Miten aiotte viettää juhannusta? Meillä vietetään juhannus ok-talossa ja sitten vasta sunnuntaina lähdetään mökille.
Huomenna ostetaan jääkaappi täyteen herkkuja: kalaa, lihaa, siipikarjaa, kasviksia, marjoja, hedelmiä ja XO:ta.
Perjantaina saunotaan ja grillataan (kerrostalossa ankarasti kiellettyä) ja naatiskellaan loman alkamisesta. Kaunis vaimo hoitaa ruokapuolen ja rotukoira (Suomen pystykoira) vartioi taloa. Pitkässä lasissa on 3dl XO:ta ja kaksi jääpalaa.
Sitten sunnuntaina, kun ruuhkat ovat ohi, ajellaan mökille 50 km päähän ja grillaillaan, saunotaan, uidaan ja veneillään sekä vesihiihdetään. Kyllä kelpaa kun on kiinteistöt hankittuna.
Kuinkas kasarmilla, eikö se ollut niin, ettei Tsadissa tarvitse autoa? Otatteko nyt säästyneillä rahoilla taksin ja huristelette mökille?
Huomenna ostetaan jääkaappi täyteen herkkuja: kalaa, lihaa, siipikarjaa, kasviksia, marjoja, hedelmiä ja XO:ta.
Perjantaina saunotaan ja grillataan (kerrostalossa ankarasti kiellettyä) ja naatiskellaan loman alkamisesta. Kaunis vaimo hoitaa ruokapuolen ja rotukoira (Suomen pystykoira) vartioi taloa. Pitkässä lasissa on 3dl XO:ta ja kaksi jääpalaa.
Sitten sunnuntaina, kun ruuhkat ovat ohi, ajellaan mökille 50 km päähän ja grillaillaan, saunotaan, uidaan ja veneillään sekä vesihiihdetään. Kyllä kelpaa kun on kiinteistöt hankittuna.
Kuinkas kasarmilla, eikö se ollut niin, ettei Tsadissa tarvitse autoa? Otatteko nyt säästyneillä rahoilla taksin ja huristelette mökille?
Vastaukset 34
Vanhimmat
Mihinkäs se loordin yliluti jäi, älä unohda mielenterveyspotilas homppeli rooliasi.
Onko rehjukalla taas tiedossa yksinäinen juhannus kommuunissa?
Ei käy kaverit, ei soi puhelin?
Jos kaatuu pyhät kovasti päälle, voit täälläkiukuttelun lisäksi osallistua vaikka telkkarin yö-chatteihin, sieltä löydät kaltaistasi seuraa.
Mutta nyt kaupan kautta jussin viettoon!
Kapakassa kaikki ovat veljiä keskenään! Ainakin siihen saakka kun rahaa on. Minä vietän juhannuksen Kallion kapakoissa. Kerran päivässä vedän kebabin tai pitsan, se riittää sillä olut on nestemäistä leipää.
Eikö Kellokoskella pääse kuin kerran viikossa suihkuun ja ruokakin aina samaa laihaa keittoa.
Helppoa,
Yrittäjä laittaa huomenna eukon ajamaan mökille ja hyppää itse aamulla junaan.
Eukko saa käydä kaupassa, ja Mahtisonni nauttii junamatkalla muutaman huurteisen ravintolavaunussa. Matkaa on n. 3,5h tuntia ja rouvalla kestänee iltaan asti.
Juna-asemalla odottelee naapurin Nadja, mansikkatyttöjen piällysmies, joka heittää sitten mökille (vaimo luulee että menen taksilla ;)
Nadjan kanssa sitten lämmittelemme saunaa ja otamme muutamat napanderit.
Nadja luultavasti tarjoutuu selänpesijäksi ja lähtee sitten illemmalla "pois tieltä".
Illalla, kun vaimo kulta tulee BMW X5:llani (firman auto) ja tuo grilliherkut, niin otamme parit sidukat ja nusaisemme jälkilöylyissä. Illalla tulee sitten naapurit grillailemaan ja valmistaumaan juhannus-"orgiohinin"
Naapureille olen tontit myynyt ja valinnut heidät hyvällä maulla....köyhillä ei ole minun niemelleni asiaa.
Vaimo saakin lähteä sitten sunnuntaina junalla kotio, ja minä aloitan kunnon loman (tosin teen vähän myyntiedustusta firman piikkiin) ;)
Porin Jatseilla sitten tavataan muita Loordeja...
Cheers !
Mahtisonni
Just..
"Nadja, mansikkatyttöjen päällysmies"
ei terve teidän kanssa.
että sen näkee naamasta ja kuulee jutuista, kun mies lakkaa saamasta.
Hei hei hei nyt kyllä meni yli hilseen aloittajan puolelta.
Siis sinäkö olla möllöttät kotona juhannuksen siis juhannuksen ja mökin tölli on 50km päässä,ei saa-tana.Olisin ymmärtänyt jos olisi se mökki 500km päässä mutta oli se vaikeaa sittenkin ymmärtää.
Mitä ihmettä varten sinä olet siten mökin reuhkaa mennyt ostamaan?oletko sinä täydellä käyvä edes.
Kyllä sinä olet vätyksien vätys,aja taksilla sinne mökkiin ja ryyppää vaikka koko matka 50km ei ole mitään.
Valehtelet,ei kukaan voi olla noin tollo ettei vaikka juosten mene mökkiinsä yhden 50km,ei hel-levata,päässä sulla on pahasti vikaa ,hyvin pahasti.
Luki, mitkä on juhannuskuviot?
Meikäläinen menee ensin Turunseudulle tänään ja huomenna Tampereen lähistölle.
Ykköstien ruuhkissa olen pari kertaa ollut, on se melkoista kikkailua liikenteessä kyllä.
"Luki, mitkä on juhannuskuviot?"
Ei oikein ole kuvioita,ruokaa varmaan laitetaan ja saunotaan siis kotona ja mahdollisesti käyn ajelemassa jossain siinä jossain vaiheessa ja kotona varmaan olen ja palstalle saatan tykittää tästä en vielä ole ihan varma.
Ei sitä tiedä vaikka maalaisin tuossa viikonlopun aikana huoltomaalausta jne..vähän ilmojen mukaan pitää mennä.
Minä en erikoisemmin juhli,ehkä seuraan vain muiden juhlintaa hieman.
Niin turun suunalle olet menossa?se on kivaa aluetta ,ja hinnatkin hellii jokseenkin järkevällä tasolla toki voisi noita laskea hieman.
Minä kun möin kakospaikan jota pidin tavallaan mökkinä,niin nautiskelen yksinkertaisesta elämästä,ei huolta kahdesta kiinteistöstä ja sen ylläpidosta.
Eli vietän rennosti ja teen mitä huvittaa ilman suurempia suunitteluja,en siis varsinaisesti juhlia nykyään juhannusta.
Eli ei tarvitse lähteä mihinkään päin välttämättä,olla möllöttää vaan ja seuraa vaikka mediaa ympärillään.
On tämä yksinkertaista elämää ja tätä minä halusin.
En huristele mihinkään. Kaupungissa on juhannuksena rauhallista, kun jengi painelee pää märkänä landelle ryyppäämään ja hukkumaan. Itse taidan istua lasitetulla parvekkeella, katsella merta ja auringonlaskua, ja ottaa muutaman kupillisen kahvia, ilman sen vahvempia päihteitä.
Tuotahan se on kasarmilla ja autottomana. Muut lähtevät pitämään hauskaa tai nauttivat yöttömästä yöstä perheensä kanssa, ilmastonhalaajat jäävät tsadiin kököttämään.
Autottomat tajuavat yleensä kesäkuukausien aikana, että kyllä se auto sittenkin olisi kiva. Muutoin on niin kovin, kovin yksinäistä.
Juuri näin, totta turiset, grillaus ja kokko, omassa saaressa, jonne menään veneellä, siellä kelohongasta 300 neliön kesähuvila.
Minä pidän hauskaa lukemalla uutisista, kun ns. hauskanpitäjät hukkuvat, puukottavat toisiaan ja ajelevat 5-promillen laskuhumalassa 200kmh tieltä puuhun. Se tuo suurta nautintoa, kun sellainen pääsee hengestään.
Uskon sen, tämä on tyypillisen katkeran ja kateellisen kasarmikeijon vuodatus! Etkä sinä mitään ok-taloakaan haluaisi, yksiö on paljon parempi!
Ok-taloa en varmasti halua, sen voi vannoa vaikka käsi raamatulla. Minulle riittää tämä nykyinen saunallinen kaksio, vesikiertoisella lattialämmityksellä ja lto:lla.
Meillä myös mökille ja juustocamping grilliin , XO-konjakkia ja Virosta tuotua laatuolutta, päällikönkin on joskus rentouduttava ja taas Jussin jälkeen valvomme maamme puolesta.
Moskiittohatut ja -suihkeet sekä punkkipihdit.
Kenraali, mihin unohtui kassler ja grillitassut, kyllä niitä pitää olla. Tosin mikä minä olen kenraalia neuvomaan. Juomapuoli on kyllä kunnossa.
Ajattelin aivan samaa. Kassleria, grillattuja tomaatteja Ala Carte -pedillä sekä Eau de Colorado (4711) kyytipojaksi.
Tänään klo 12 toimiston ovi kiinni.
Kodinkautta mökille jossa rantasaunan kuikaassa syttyy tuli klo 14.
Saunotaan, uidaan, grillataan ja rentoudutaan.
Vieraatkin tuleekunhan töiltään kerkiävät.
t: Mukawaa mittumaaria kaikille, niin omaomistamiin kun muiden omistamiin koteihin, mutta varsinkin mökillä oleville...
Tämä juhannus tulee olemaan monelle kotitaloudelle viimeinen "omassa" kodissa vietetty. Kannattaa yrittää nauttia siitä jos lainanmaksu- ja muilta rahahuolilta suinkin pystyy. Kossusta kunnon känni päälle niin velat muuttuu saataviksi siksi aikaa kunnes krapula iskee.
Heh heh hee, toiset ne lähtevät saunomaan, uimaan ja rentoutumaan ja toiset sitten hokevat näitä rommausjuttujaan :D. HUH HUH!11!11yksi!1yksi!!1
Meilläkin oma saari saimaalla, sinne tänään lähdetään, sen verran on koleaa, että Mersun katto pidetään kiinni, kolme autoa on tallissa ja Saimaalla myös oma vesitaso.
Vietetään rauhaisaa juhannusta,nautitaan Suomen suvesta ja Grillitassuista, tujaus Armanjakkia ja olut, pari Ginlonkeroa, kyllä se aurinko vielä paistaa.
On niin viileää, että me ei mennä mihinkään. Paistetaan pihvejä sähköhellalla ok talossa, siinä on meidän juhannus. Pari kokispulloa voisi lapsille ostaa. Iso purjevene omassa laiturissa odottaa parempia kelejä, jotka alkavat noin 1.7.2014.
Kasvimaan hoitoa ja polttopuiden tekoa. Marjapensaiden ja hedelmäpuiden siistimistä. Nurmikon leikkuuta ja heinikon niittämistä. Pensaikon raivausta. Pihasaunan remonttia. Ruokalistalla saaristolaisleipää, graavilohta, uusia perunoita, savustettua kalaa. Illat uistelemassa läheisellä joella. Jos kaupunkiin tekisi mieli mennä, niin sinne on varttitunnin matka. Eli tyypillinen jussi taas luvassa kehyskunnan rintamamiestalollisella.
Mukava juhannusta vain kaikille! Tänne palmujen katveeseen on tulossa oikein lämmin ja aurinkoinen juhannus. Grilli tietysti laitetaan kuumaksi ja uima-allas on kovassa käytössä. Altaan vieressä aurinkokatoksessa oleva tuplajääkaappi on ladattu täyteen juotavaa ja pihvit on marinoitumassa. Jossain välissä pyhiä käydään veneilemässä merellä ja pysähdytään johonkin hiekkaiseen rantapoukamaan uimaan ja picnicille. Elämä hymyilee valloittavasti kuten paikalliset asukkaatkin. Lunta ei ole mutta jääpaloja löytyy lasiin pakastimesta.
Hieman on viileää, mutta palju on pihassa, saunan jälkeen pari arvostettua lääkärikollegaa seurana ja tietysti se yksi, nuori kovakankinen yliluutnantti, suomen sotilas ja upseeri.
Grillaillaan ja pidetään makkarajuhlat, maukasta makkaraa otetaan sisään ja ulos, auts.
Loordi toimii valtiolla keskijohdossa lääkärin virassa, oma velaton talo ja useampi auto, maisteltu on kuusikulmaista kulia mustaa kulia, auts.
Kaikille palstan tyffeleille ja kunnon Ok-miehille hyvää juhannusta, näemme vielä Ok-Porhojen saunaillassa loppukesän aikaan.
Ruotsissa tapahtuu stokkan keskustan kassulla kauheita, poliisitkin on hälytetty.
Linkki:
http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/art-1288704044986.html
On se kauheata kun ei saa jussiakaan rauhassa ilman pelkoa juhlia.
Homppelilla riittää arvonimiä on suurruhtina, kontraamiraali, loordi ym ym.
Pikkupeelo ja henkisesti ja fyysisesti sairas homo, kyhjöttää kallion läävässään taas juhannuksen, ok-loordi, lääkäri, heh, heh, suurruhtinas, piripään kirjoituksia riittää.Kukahan veisi ulos palstan "asiantuntijan", kun välillä asuu professorintien hitas-läävässä, välillä kallion narkkiläävässä, välillä loordina ja suurruhtinaana omakotitalossa.
Ihmetyttää, kun kellokoskelta on kuninkaallisia päästetty vapaalle jalalle, vai onko sielläkin ok-kuninkaiden netti käytössä 24/7.
hidas jaettu netti 9,90/kk
Okt-Suurmufti viettää jussia okt:ssa perheen ja muutaman sukulaisen kera. Tänään vein verkot Vanajalle ja huomenna käyn nostamassa. Ahventa ja kuhaa yritetään. Mitään känniördäyksiä en ole enää vuosiin jaksanut, mutta sivistyneesti voi ottaa kuoharia, viiniä ja rommia. Aito-kiuas tietysti lämpiämään. Hyvää Juhannusta kaikille tasapuolisesti.
http://motherless.com/0026833
Kone laitettu parkkiin odottamaan seuraavaa miehistöä ja lentoa. Firman parkkihallista leasing-mersu alle ja kotiin jossa kaunis aasialainen vaimo olikin jo laittanut alkupalat eli uudet perunat, sisäfileet, savukalat tulille. Lapset ovat sovussa ja touhuavat mitä touhuavat.
Alkusaunat saunotaan kohta ja saunominen jatkuu läpi juhannuksen. Illalla OKT-alueelle kyläilemään ja jatkamaan. Siitä myöhemmin mökille. Työpäivän aikana olikin aikaa ostaa paikallisesta taxfreestä kassillinen juhannusjuomia vaikka omastakin kaapista löytyy laatujuomaa kymmeniä litroja. Liika ei ikinään ole liikaa. Lapsien nukkuessa vaimolle myös lasillinen tai pari niin jo alkuaan hyvät kyydit vain paranevat kun juhannussaunassa laitetaan makkaraa piiloon.