Kummituksia ja kätköjä

geokummitus

Hei en tiedä kuuluuko tää tälle palstalle joten anteeks jo etukäteen mutta ku luin netistä yhden kiinnostavan tarinan ja jäin miettiin että onko tällainen paikka oikeasti olemassa.
Eli kun kätköjä on yleensä sijotettu kaikkiin hienoihin ja mielenkiintoisiin paikkoihin niin onkohän tän tarinan tapahtumapaikalla kätköjä tai onko paikkaa edes olemassa. Tietääks kukaan.
Kätköilijät kun tuntee kaikki kivat mestat.
Eli tämmönen paikka: http://dominusfabula.blogspot.fi/p/seinan-vieressa-kasvavan-vaahteran-oksa.html

5

332

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mielenkiintoinen sivu ja mielenkiintoinen tarina. Kyllähän tuosta voisi vaikka miten hienon kätkökuvauksen kirjoittaa.

      Google kertoo hakusanalla "maakasperä": Maakasperä on pieni metsien ympäröimä kylä Pohjois-Vilppulassa, Kurkijärven ja Ukonselän välisellä kannaksella Pirkanmaan maakunnassa, lähellä Keski-Suomen maakuntarajaa." eli voisi kuvitella että toi paikka on olemassa.

    • GeoGeo

      Kummitusmetsä - niminen kätkö on olemassa mutta se ei ole kyseinen paikka vaan saanut nimensä surukuusia kasvavan puuston mukaan.
      Mutta Maakasperä ja Haikankylä nimiset paikat on oikeasti olemassa ja lähellä sitä on kyllä kätköjä mm. Elämänmäellä heti kaksikin kätköä. Nuo Elämänmäki kätköt ovat käsittääkseni jännittäviä kätköjä ja niistä ainakin toiseen liittyy myös kammottava tarina ja sitä suositellaankin etsittäväksi yöaikaan tunnelman vuoksi.
      Maakasperä - kätkölle olisi varmaan myös tilausta sillä paikasta liikkuu niin mielenkiintoisia nettikeskusteluja että kätköstä tulisi varmaan aika pian suosikki.
      Tarinan perusteella kätköllä olisi varmaan "ruuhka-aika" syyskuun lopussa.

    • geogeo

      On siellä kätkö.
      Pitänee ohikulkeessa käydä loggaamassa, pimeellä mieluuten.
      Vaikuttaa ainakin kuvauksen perusteella mielenkiintooselta.

    • Tämmöinenkin miitti
    • Tässä voisi olla ...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      73
      1939
    2. Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä

      Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai
      Ikävä
      366
      1219
    3. Kirjoita jotain

      Kivaa, hellää ja piristävää
      Ikävä
      141
      1018
    4. Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?

      Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu
      Suomussalmi
      21
      978
    5. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      89
      695
    6. Päälle hautaus?

      Hautauksissa puhutaan päällehautauksista jos vaikka mies on kuollut ensin ja vaimo 20 vuotta myöhemmin! Todellisuudessa
      Lieksa
      107
      679
    7. Voisit nainen joskus vastata minulle

      Ja antaa jotain itsestäsi. Pientä tunnistetta ja juttua itsestäsi ja meistä. Kannustan.
      Ikävä
      63
      652
    8. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      41
      648
    9. On tuota ikäeroa meillä kyllä aivan liian paljon

      Etsi samanikäistä kuin olet, niin minäkin.
      Ikävä
      57
      629
    10. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      58
      580
    Aihe