Yksiö Puutarhassa

tahtoo oman talon

Yksiö Puutarhassa on pieni puinen omakotitalo, jonka voi sijoittaa omalle tontilleen ja vaikka vuokrata eteenpäin. Projekti tähtää ensiksi mallikappaleeseen ja tämän jälkeen teolliseen tuotantoon.

Mallikappale / prototyyppi on nousemassa tänä kesänä Vantaalle. Rakennus tuotetaan Woodprime OY:n tehtaalla Voikkaalla. Ensimmäisessä vaiheessa perustuksia on tulossa tontille kaksi. Toinen rakennuksista tehdään valmiiksi tämän kesän aikana. Toinen seuraavana kesänä.

Rakennus lukuina:

Huoneistoala: 40m2
Kerrosala 50kem. (48,5m2 250mm seinäpaksuudella)
Lämmitettävä nettoala 4m.

http://yksiopuutarhassa.fi/
-----

Tämä on loistava idea kunhan hinta saadan pidettyä alhaalla, omakotiasuminen on varsinkin pk-seudulla vain hyvätuloisten asumismuoto, tollanen 40M2 riittää yksinasuvalle aivan mainiosti.

8

592

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Minitalo

      Vaikuttaa tosi hyvältä idealta, jos siis kustannukset pysyy kurissa.

    • Miten ne asunnon perusvaatimukset, kuten wc-/pesutila viemäröintineen hoituvat?

      Vai onko kyseessä kehittynyt versio siirtolapuutahamökistä, jossa lain mukaan ei saa asua vakituisesti?

      • tää on äijä!

        Välittäjä_LKV
        29.6.2014 20:04
        0
        Sulje
        Oletko Wikkari ihan varma siitä, että haluat kertoa sijaintisi. Nyt olet veetuillut 4 kuukauden sairaalajakson verran minulle, muutama lisää niin... Olen rauhallinen mies, en koskaan ole pahoinpidellyt ketään, eli minulla on varaa ottaa siitä tuomio. Suomenlahden keskelläkin on on yli 100 m syvää, helposti yksi hullu sinne katoaa.

        Ai niin, tuollaisen luuserin pahoinpitelystä ei kannata otta tuomiota, eli jatka vain mielikuvirusveneilyäsi.

        Nimim. Tänään veneillyt


    • pisti miettimään

      Varmaan vessa ja pesutila viemäröinnit hoituu ihan samoin kuin muissakin tilaelementtitaloissa ja kyllähän tuo ihan vakituiseen asuinkäyttöön on ajateltu.

      Mielenkiintoinen idea.. Jotenkin vaan arvelisin, että kustannukset saattavat karata käsistä.. Maanrakennustöitä tuohonkin tarvitaan ja kun miettii, mitä pelkät vesi- ja viemäriliittymätkin pk-seudulla maksavat.. Pelkkiin papereihin meillä meni jotain ~ 4500 € ja työt tarvikkeet päälle. Sanoisin, että kaikkineen hommaan meni ainakin 15.000 €.

      Tuollaisia pitäisi mahduttaa samalle tontille useita ja sen yhteisön täytyisi olla asunto-osakeyhtiö.. Silloin selviäisi yhdellä liittymämaksulla. Toisaalta tontti täynnä tuollaisia, niin ajatus "tako puutarhassa" ei olisikaan enää sitä.

      • miettii edelleen

        Mitä Välittäjä_LKV arvioisi tuollaisen realistiseksi hinnaksi vaikkapa Korsossa, jonne mallitalo on valmistumassa?
        Itse maallikkona arvioisin max. kaikkineen = avaimet käteen ja tontti valmiina 150.000 € Hintaan täytyisi sisältyä omaa piha-aluettakin jonkin verran.


      • miettii edelleen kirjoitti:

        Mitä Välittäjä_LKV arvioisi tuollaisen realistiseksi hinnaksi vaikkapa Korsossa, jonne mallitalo on valmistumassa?
        Itse maallikkona arvioisin max. kaikkineen = avaimet käteen ja tontti valmiina 150.000 € Hintaan täytyisi sisältyä omaa piha-aluettakin jonkin verran.

        Jos osakashallinnassa olevaa puutarhaa olisi, ja kunnolliset ruuanlaittotilat, niin kyllä tuosta varmaan parhaimmillaan 90.000 € voisi saada, keskihinta varmaan 70.000 e tasolla.


      • miettii edelleen
        Välittäjä_LKV kirjoitti:

        Jos osakashallinnassa olevaa puutarhaa olisi, ja kunnolliset ruuanlaittotilat, niin kyllä tuosta varmaan parhaimmillaan 90.000 € voisi saada, keskihinta varmaan 70.000 e tasolla.

        Niin, en kyllä itsekään usko, että tuollainen menisi kaupaksi hintaan 150 ke.. Mietin vaan, mikä mahtaisi olla sellainen hinta, että voisi puhua kannattavasta liiketoiminnasta.

        Jos ajatellaan, että tontti olisi 1000 m2 ja rakennusoikeus 0,25, niin tuntilla olisi rakennusoikeutta 250 m2. Saiihen mahtuisi hyvällä sijoittelulla ehkä 5 kpl noita majoja.. Jos tuollaisen tontin keskihinta olisi Vantaalla vaikkapa 150.000 €, niin se tekisi jo 30.000 / maja. Varastotilat, liittymät, pihan laitot sun muut päälle.. En oikein usko, että alle 100.000 € saisi mitään aikaan.. Ja kun se rakentajakin haluaa prosenttinsa.

        Montako tuollaista taloa tontille mahtuisi ja vielä niin, että voitaisiin puhua "talo puutarassa" asumisesta.. Taitaisi tuollainen 1000 m2 esimerkkitontti olla myllätty pahemmin, kuin ja jos sinne olisi tehty vain yksi 250 m2 talo.


    • ihmettelijä edelleen

      Mieman kummaksuttaa tuo "omakotiasuminen on varsinkin pk-seudulla vain hyvätuloisten asumismuoto"

      No onhan meilläkin toki kohtuulliset tulot, mutta samalla rahalla mitä tähän meidän Vantaalle rakennettuun omakotitaloon meni, ei saisi samankokoista uutta kerrostalohuoneistoa edes Korsosta, saati Tikkurilasta. Ja kun Helsingin puolelle mennään, niin ei viitsi edes miettiä..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      86
      1966
    2. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      38
      1270
    3. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      134
      974
    4. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      201
      893
    5. 90
      774
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      76
      773
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      213
      688
    8. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      67
      657
    9. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      628
    10. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      46
      628
    11. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      64
      584
    12. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      35
      581
    13. 37
      541
    14. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      517
    15. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      467
    16. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      452
    17. Nyt ei enää ole

      Mitään mikä pitäisi mut hiljaa, kaikesta. Tämä on muutamalle henkilölle täällä.
      Ikävä
      35
      434
    18. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      433
    19. Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"

      Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin
      Tanssii tähtien kanssa
      13
      429
    20. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      427
    Aihe