Miten saisin vanhat negatiivit ja millä laitteella tietokoneeseen
Hinta?
Negatiivit tietokoneeseen
6
158
Vastaukset
- vanhat
Skannerilla
Hinta n. 100–2000 €
Kuvaamalla kopiointilaitteella
Hinta n. 200–400€
Lähettämällä nega digitoitavaksi alan liikkeeseen
esim
http://www.tietomuuntamo.fi/hinnasto.pdf- nostalgiaa
Kiitos, mutta öhm hinta on noin 60-200€ työn suorittamiseen, sen tiedän.
- vanhat
nostalgiaa kirjoitti:
Kiitos, mutta öhm hinta on noin 60-200€ työn suorittamiseen, sen tiedän.
Elämä on sellaista, ”ilmaista viinaa ei mistään saa” ja ammattilaisen työstä kannattaa maksaa.
Mulla on skannerina Plustek OpticFilm 8200i SE
–sekään ei ole ilmainen, mutta jos ei laske hintaa omalle työlle niin … Skannasin vähän yli 500 negaa ja diaa joten hinnaksi tuli n. 0,7 €/kpl.
Skannerin lainaaminen/vuokraaminen olisi tietenkin ollut järkevämpää kun nyt tuolle skannerille ei ole enää mitään käyttöä.
- hfbahfvg
Filmiskannerilla.
Hintaesimerkkejä:
http://www.vertaa.fi/skannerit/r/filmiskannerit/
http://hintaseuranta.fi/osasto/filmiskannerit/26391
Riippuu kuvien käyttötarkoituksesta, kuinka hyvä skannerin pitää olla ja miten suuri erotuskyky tarvitan.. - tsemiä
os nyt alat vaikka sen tuhat kuvaa skannaamaan yhdellä koneella ja arvioiden yksi kuva vie n. 3min (asettelu, rajaus, skannaus, roskat, jälkisäädöt). Yhteensä 3000min ja siis 50tuntia.
Eiku hommiin :) - tikitaalikives
"Miten saisin vanhat negatiivit ja millä laitteella tietokoneeseen
Hinta? "
Avaat vaan kannen ja laitat ne sinne.
Ei maksa kuin vaivan.
ruuvimeisseli on hyvä apuväline
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä911919Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2771753Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3051550Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1811441Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em881028- 51997
- 56977
Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤56958- 67944
Miksi mies tuntee näin?
Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui40931