Kukahan mahtoi olla se papparainen, joka torstaina 19.6. noin klo 14.30 Parikkalan Pien-Rautjärven pohjoispään lintutornissa suureen ääneen parkui ja vollotti: "HERRA KULTA... RAKAS HERRA KULTA...!" niin että se hyvin selvästi kuului Niukkalantielle vielä 200 m päähän? Mahtoiko hänellä olla jotain tärkeää asiaa yläkertaan, mutta yhteys ei oikein toiminut vielä 3 m maanpinnan yläpuolelta? Vai mahtoiko kyseessä olla joku akuutissa hellyden puutteessa ollut homppeli? (Pari sellaista on joskus yrittänyt *kullitella minuakin, mutta sori vaan, olen siltä kohtaa terve eli hetero, ja molemmat jutut päättyivät vonkaajan kannalta nolosti)
Minulla on kyllä lompakossa kortti, jossa lukee että "the bearer of this card is a genuine and authorized POPE" ja alareunassa pienin kirjaimin (vapaasti ja lyhyesti suomennettuna), että jokainen ihminen on oman elämänsä paavi. Nyt tuntui kuitenkin siltä, että oli parempi jättää äijä itse selvittämään ongelmansa, kuten itsekin olen usein joutunut tekemään.
Noin tuntia myöhemmin kuului täällä Tarnalassa lounaaseen etenevää sireenin ulvontaa. En oikein saanut selvää, oliko se paloauto vai ambulanssi, eli vietiinkö äijää hoitoon vai oliko kysymys jostain ihan muusta?
Rukoilija lintutornissa
Ohipolkija
0
153
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen
KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.3673987Kuka on mystinen heppamies?
Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel1091433- 941297
Jäätävä epävarmuus
Mistä tää hirveä epävarmuus molemminpuolin johtuu? Pohjimmiltaan uskon, että molemmat tietää, että tunteita on. Vai onko651094Yksi iso yllätys luvassa The Summit Suomi -finaalijaksossa - Tiesitkö nämä Summit-loppukolmikosta?
The Summit Suomi on tarjoillut yllättäviä pudotuksia ja melkoisen määrän pelkkää kisaajien vaelluksen kuvaamista Norjass14927Perjantaita!
Miltä kaivattusi tuoksuu? Tuli mieleen kun täällä usein mainitaan pahasta hajusta. 🤔58907Voi että! Sergey Hilman paljastaa Race Across the World -kuvauksista: "Tämä oli se paras jekku"
Tykätään! Aikamoinen pari tämä Sergey Hilman ja Sini Sabotage - herättävät varmasti vahvoja tunteita suuntaan sun toise12877- 38870
- 65861
Ei tullut konkurssia, tuli 3 karhua
Olipas hyvä uutinen. Näin sitä vaan tunnetaan. Persut eivät onnistuneet tuhoamaan.. tätäkään60859