ST Maarten ja yleisiä kysymyksiä ?

St maarten

Hei,

Ensimmäistä kertaa Karibialle lähdössä ja suuntana on ST Maarten. Matkakohde valikoitui sillä että sinne oli edullisimmat ja helpot lennot eikä hotellitkaan maksaneet juurikaan mitään kesällä. Myöskin yleinen hintataso on käsittääkseni hieman normaalia matalampi näin "off-seasonina".

Matkailua on tullut harrastettua jonkin verran aasian, pohjoisamerikan ja tyynenmeren suunnalla mutta karibialla ei ole siis koskaan ennen tullut pistäydyttyä.

Jos joku ST Maartenilla käynyt sattuu tämän lukemaan niin olisi mukavaa jos saisin vastauksen muutamaan peruskysymykseen:

Ilmeisesti Jenkkidollareita kannattaa ottaa mukaan koska käsittääkseni hinta on sama maksaako sitten euroilla tai dollareilla ? Eli $1 = 1€ ?

Onko ST Maartenilla jenkkiläinen tippikulttuuri vai annetaanko tippiä vain jos on kokenut saavansa erikoisen hyvää palvelua ?

Uskaltaako vuokrata auton pariksi päiväksi vai kannattaako ajella vain taksilla ?

Minkä hintaisia ovat taksit ?

Osaatko suositella erityisesti jotain tekemistä tai nähtävyyksiä ?

2

640

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • harmaamassa

      St Martenilla on pari vuotta sitten pariviikkonen tullut vietettyä. Dollareita matkaan, niillä käytännössä hoidat kaiken tarpeellisen maksuliikenteen. Paikallisia rahoja et tarvitse missään vaiheessa lainkaan (jos et matkamuistoksi niitä halua). Dollareita nostat tarvittaessa paikallisesta pankkiautomaatista omalla pankkikortilla. Tippiä noissa maissa kuuluu antaa riippuen hieman paikasta ihan jenkkityyliin jotain 5-15%.. Vuokra-auto alle ilman muuta jos yhtään on tarkoitus paria kertaa useammin liikkua saarella ympäri. Autoilussa ei ole liikenteellisesti mitään ihmeellistä. Ruuhkaa molemmissa pääkaupungeissa Marigot ja Philipsburg on ajoittain saaren koon huomioonottaen ihan huolella, joten taksissa maksat paikallaan seisomisesta vähintään yhtä paljon kuin ajamisestakin. St Marten on kyllä Karibian saareksi ohjelmaltaan tai nähtävyyksiltään valitettavasti vähän vaisu - viihdykkeetkin hieman liikaa (jenkki)turistien makuun tehty ymmärrettävistä syistä toki..- esim. Barbados tarjosi paremmin ns. Karibialaista tunnelmaa. Marigotissa kannattaa näköalojen takia käydä vanhassa linnoituksessa ja mikä ettei eläintarhassakin, se ainakin lapsille tarjosi elämyksiä. Shoppailua toki on esim philipsburgissa tarjolla vaikka kuinka, jos jenkkiristeilyturistien makuun valituista tuotteista, kullasta ja kimalluksesta tykkää ja ravintoloita löytyy toki joka makuun. Itse panostaisin ko. saarella hotellin laatuun (sieltä mahdollisesti löytyvään ohjelma-/palvelutarjontaan ja hyviin uima-altaisiin jne.) ja toki kelistä nauttimiseen ja rantaelämään

    • St maarten

      Tossa olikin aika paljon tietoa. Kiitoos

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      181
      1485
    2. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      83
      1306
    3. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      104
      1048
    4. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      48
      869
    5. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      40
      763
    6. Leski ja Volvomies

      Mitä se Volvomies kulkee sen nuoren lesken luona.. joko leski surunsa surrut ja uusi jo katottu..
      Kuhmo
      7
      676
    7. Haluatko, että kierrän sinut kauempaa

      Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.
      Ikävä
      83
      636
    8. Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin

      Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.
      Maailman menoa
      101
      594
    9. Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni

      mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä
      Ikävä
      30
      576
    10. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

      En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
      Ikävä
      45
      557
    Aihe