ODB lukija B5 malliin, onko käyttöä?

34+3

Tällainen bluetooth odb lukija vaikuttaa teknisesti mielenkiintoiselta:

http://www.ebay.com/itm/ELM327-OBD2-V1-5-Bluetooth-Car-Diagnostic-Scanner-Android-Torque-Auto-Scan-Hot-/161314654560?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item258f1a4960

Automme toimii hyvin, mutta onko odb lukijasta jotain hyötyä auton ylläpidossa kotikonstein? Korjausosaamiseni on luokkaa tulppien vaihto ja itse asensin langattoman keskuslukituksen ohjauksen. Korjausopaskin meillä on. Jarrujen korjaus on liian vaativa työ minulle.

1

172

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ari volkk

      Minkä ikäinen B5? Jos ennen ~2000, niin niissä on KKL, ei OBD2. Sama liitin. Kannattaa selvittää asia.

      Tutustu VCDS-ohjelmaan. (Vanha nimi vag com) Sillä voi esim sopeuttaa kaasuläpän ja lukea ne vikakoodit.

      Kyllä vikakoodien luku ja niiden selvittäminen on kiinnostavaa puuhaa. Ja voi säästää huollossa, koska koodien luku on aika tyyristä.

      Jos onnistuu tulppien vaihto niin kyllä jarrutkin menee. Pikkuhiljaa vain kun on se opaskin. Vikakoodien perässä tulee tehtyä kaikkea pikkukovaa ja varmuutta tarttuu.

      T. Vasta vuoden rassaillut.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      182
      6614
    2. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      148
      1824
    3. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      113
      1608
    4. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      51
      1320
    5. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      48
      1049
    6. Möykkähulluus vaati kuolonuhrin

      Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢
      Kauhava
      41
      985
    7. Älä mies pidä mua pettäjänä

      En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu
      Ikävä
      98
      952
    8. Reeniähororeeniä

      Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?
      Kouvola
      5
      889
    9. Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.

      Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan
      Maailman menoa
      248
      881
    10. Kävit nainen näemmä mun

      Facessa katsomassa....
      Ikävä
      41
      839
    Aihe