Shelttikenneleitä?

Shelttiä etsiskelevä

Hei! Olemme etsineet sopivaa shetlanninlammaskoiran pentua jo jonkin aikaa, ja tuntuu että aina kun vaikuttaa että nyt löytyi sopiva, niin joko koiran emässä tai isässä on jotakin vikaa. Kysyisinkin että tiedättekö yhtään shelttikenneliä, mihin olisi mahdollisesti juuri syntynyt/ tai olisi syntymässä tämän kesän aikana pentuja? Haittaako koiran normaalielämää jos lonkat ovat esim. C/C eivätkä A/A? Entäs silmät, jos on vaikkapa
distichiasis? Elikkä, kertokaa noita ( luotettavia) kenneleitä, joissa koirat ovat perheenjäseniä, eivätkä rahavälineitä, sekä omia kokemuksianne nuista lonkista ja silmäsairauksista.:)

2

394

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yhdtyhdrt

      Sheltit ovat erittäin suosittu rotu. Parhaiden kasvattajien pennut menevät sisäpiirille, tuoreiden ja vähemmän laadukkaiden kennelien kasvatit taas julkiseen myyntiin. Kannattaa katsella vain sellaisia pentueita, joiden molempien vanhempien nimi ilmoitetaan. Silloin koirien suvut voi käydä tarkastamassa etukäteen.

      Yksittäisen koiran terveystuloksilla ei ole juuri merkitystä. Yksittäinen C-lonkkainen suvussa, jossa kaikilla muilla on A-lonkat, ei ole huolestuttavaa. Tärkeintä on lonkkaindeksin seuraaminen. 100 tarkoittaa rodun keskiarvoa. Alle 90 on jo huomattavan paljon keskitasoa huonompi arvosana (yleisesti ottaen lonkat huomioidaan shelteillä hyvin), kun taas yli 110 on erinomainen ja harvinaislaatuinen indeksilukema.

      A- ja B-lonkat ovat käytännössä ne normaalit. C-lonkat voivat joko haitata koiraa tai eivät; C-lonkissa voi olla niin paljon löysyyttä, että koira sairastuu kivuliaaseen ja parantumattomaan nivelrikkoon. Tai sitten niitä ei edes huomaa koskaan. C-lonkkainen on kuitenkin jo riski!

      Silmäsairauksia on lukuisia ja monen tasoisia. Distichiasis voi tarkoittaa yksittäistä huonosti asettunutta ripseä tai haitata koiraa. Omalla sheltilläni on todettu ektooppinen cilia, jossa silmäripset hankaavat suoraan silmämunaa. Koirani isän sukua ei oltukaan lainkaan tutkittu silmien osalta :/ Vaiva tajuttiin, kun koiran silmät vuotivat jatkuvasti eikä minkäänlainen allergiatutkimus, silmien pyyhintä yms. auttanut. Nykyään haittaavat silmäripset käydään nypityttämässä eläinlääkärillä 2 krt/vuosi... turha kai mainita, kuinka kalliiksi se tulee. Ripsiä ei kuitenkaan erota kotikonstein ja itkeskelevän koiran katseleminen riipaisee sydäntä :(

      Paljon siis riippuu koirasta ja vaivan laadusta. Ainakin omalla koirallani tuntuu olevan korkea kipukynnys, eikä se koskaan valittanut kipeistä silmistään. Silti se muuttui jotenkin reippaammaksi ja rakastavammaksi, kun ripset nypittiin pois. Samoin tuttavapiirissä on lonkkavikaisia yms. shelttejä, joita sairaudet eivät tunnu paljoa haittaavan. Tiedä sitten, kärsivätkö ne vain hiljaa vai ovatko ne oikeasti tyytyväisiä ongelmistaan huolimatta... jokaisen vaivoja helpotetaan silti parhaan mukaan. Kaikenhan voi nykyään fiksata lääkkein ja eläinlääkärikäynnein.

      Hienoa, että pennunostajat ovat valveutuneet! Itse en ollut kuullut valistuksen sanaakaan alkaessani etsiä uutta perheenjäsentä ja sitten tulikin valittua - ihanaluonteinen mutta huolta ja rahanmenoa aiheuttanut - huonompi koira.

      Kannattaa pyytää joku samanmielinen, nettiä käyttävä ja sopivan kriittinen koiraihminen auttamaan pentueen tai kennelin etsinnässä. Itsekseen etsiessä sitä vain lankeaa niihin ensimmäisiin nappisilmiin :)

    • No tämä tämä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      138
      1319
    2. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      38
      879
    3. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      30
      623
    4. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      597
    5. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      590
    6. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      26
      568
    7. Ajatteletko ollenkaan minua

      Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott
      Ikävä
      30
      536
    8. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      24
      531
    9. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      17
      523
    10. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      16
      502
    Aihe