Tartuntateräkset ja slammaus

Kuka tietää

Betoniantura on nyt piharakennukseen valettu ja seuraavaksi olisi vuorossa harkkomuuraus.

Laitetaanko alasidepuille tulevat tartunta teräkset muurausvaiheessa saumaan vai porataanko myöhemmin harkkoon reiät ja laitetaan ne niihin ja mille jaolle teräksiä täytyy laittaa ja kuinka paljon terästen tulee olla harkon yläpuolella?

- Itse ajattelin laittaa 10 millin terästä muuraussaumoihin noin 20 cm sisään ja 15 cm ulos jaoksi ajattelin 120 cm.

Entäpä slammaus? Kun harkot on muurattu niin tarkoitukseni on tehdä muurauslaastista löysempi seos ja sivellä se harkkojen pintaan vanhalla lumiharjalla - meneekö taiteen sääntöjen mukaan.

0

91

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

        kuka kaipaa ja ketä ?
        Ikävä
        93
        8018
      2. Pieni häivähdys sinusta

        Olet niin totinen
        Ikävä
        40
        3842
      3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

        Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
        Ikävä
        102
        1896
      4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

        Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
        Ikävä
        24
        1290
      5. Taas ryssittiin oikein kunnolla

        r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
        NATO
        32
        1123
      6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

        Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
        Nurmes
        30
        1057
      7. Rakastuminenhan on psykoosi

        Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
        Ikävä
        53
        847
      8. Vanha Suola janottaa Iivarilla

        Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
        Kemijärvi
        10
        840
      9. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

        Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
        Ikävä
        31
        812
      10. Känniläiset veneessä?

        Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
        Nurmes
        27
        752
      Aihe