palomuurista. Onko se riittävä palomuuri. En viitsisi asentaa esim. zone alarmia,
comodoa ja online armoria, koska ne kyselevät kaiken aikaa.
Toimiiko win 7 palomuuri nykyisin molempiin suuntiin, eli sisään/ ulos
comodoa ja online armoria, koska ne kyselevät kaiken aikaa.
Toimiiko win 7 palomuuri nykyisin molempiin suuntiin, eli sisään/ ulos
Vastaukset 11
Vanhimmat
Toimii
Palomuurit ei tietoturvaa paranna. Asiaan ei kannata aikaansa uhrata. Palomuuriharrastus on sitten hieman eri asia.
Windowsin palomuuri päästää oletusasetuksilla kaiken liikenteen, josta ei ole luotu "sääntöä", ulos. Sitähän nuo kolmannen osapuolen muurit juuri kyselee.
Voit muokata myös windowsin palomuurin asetuksia, mutta sääntöjen luominen lennossa ei onnistu. Tosin tuohon löytyy taas kolmannen osapuolen lisäpalikoita joilla tuo onnistuu.
Älä asenna mitään noita sillä Windowsin muurilla pärjää yhtä hyvin. Muut vaan hidastaa koneen käyttöä.
Comodo ei ainakaan hidasta konetta.
Varmistaisin vielä. Toimiiko win 7 palomuuri sisään/ ulos periaattelle, koska
ennen se toimi vain sisään tuleevaan liikenteeseen...???
Säännöt tekemällä http://i.imgur.com/f9n8rND.png .
Kiitos.
Sen vievä teho saa hyödyllisempää käyttöön kun ei asenna sitä.
Tälläkin hetkellä Comodo vie 0,03%. Oppivassa asennossa ei tarvitse edes miettiä asetuksia, uuden ohjelman asennuksen jälkeen saattaa hetken aikaa viedä vähän enemmän, mutta nopeasti palaa takaisin. Monille ohjelmille valmiit asetukset.
Ainoa ongelma, että tekee sääntöjä joillekin temp tiedostoillekin ja poistetuilla ohjelmilla voi olla melko paljon, mutta helppo poistaa itse tai vaikka RegSeekerillä.
Lähinnä vaan turhaan asentaa tuollaisia kun niistä ei ole hyötyä normaalille käyttäjälle. Nyt eletään 2014 vuotta ja tuollaiset muurit olivat tarpeellisia Windows 2000 ja XP SP2 aikaan.