Pieni maailmanympärimatka

fdfwfdewfdewfewf

Heippa!

Olen suunnitellut pienen pientä maailmanympärimatkaa nyt syksylle/talvelle. Budjetti on pieni, reppureissaajana tarkoitus lähteä, joten hostelleissa yövyn.
Olen asunut Australiassa ja matkustellut paljon mutta onhan se eriasia matkata esim. viikko aina yhdessä paikassa kuin asua jossain pidempään.
Suunnitelmissa Aasiasta Singapore/Malesia ja ehkä Bali. Australiassa käyn ainakin Sydneyssä, jossa voin asua ilmaiseksi joten siellä vähintään 3 viikkoa. Minua kiinnostaisi Cookin saaret, Fidzi yms mutta ovatkohan ihan hirveitä turistirysiä? Galapagossaaret olisi myös haave. Amerikka ei niinkään kiinnosta mutta kyllä siellä viikon jossakin voisi pyörähtää. Euroopassakin olisi sitten loppumatkasta kiva muutama päivä olla mutta ei viikkoa pidempään.

Onko täällä ketään joka olisi ollut tällaisella pienemmällä maailmanympärimatkalla, ehkä n. 5 pysähdystä? Itse ajattelin ajaksi n. 3kk mutta en ole niin tarkka tuosta ajasta, menee mikä menee..

Ja sen verran vielä että olen 23v nainen, joten etelä-amerikka ja Intia eivät ehkä ole niin turvallisia paikkoja?

Olisi mukava kuulla vähän vinkkejä ja kokemuksia :)

2

443

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eikös-tuo

      maksa kuiten aika paljon? olet tosi rohkea jos yksin lahdet. oks siina jarkea? tavallaan ei ja on,kantista riippuu.

    • Anonyymi

      Tulee myöhään, mutta kyllä siinä jonkun päivän päästä jo itku voi tulla.
      Kenenkään nurkissa ei pitkään ainakaan ilmaiseksi voi olla ja etäisyydet
      kentiltä majapaikkoihin voivat olla pitkiä, eivätkäkä ns. "julkiset" kulje
      portin eteen.
      Puhut kuukausien matka-ajasta?
      Etkö ole katsonut television matkaohjelmia?!
      Australiaan ei ainakaan kovin helposti pääse, ellei rahaa ole tarpeeksi
      eikä kunnon matkaohjelmaa majoituksineen ei ole näyttää tullissa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6138
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5597
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      52
      2639
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      104
      2056
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1768
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      123
      1687
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1613
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      180
      1267
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1177
    10. Nuoret hakevat eläkkeelle, vaikka eivät ole olleet vielä töissäkään

      hyvin menee. Pieni vastoinkäyminen elämässä, ja heti masennutaan. Monet alle 30-vuotiaat hakevat työkyvyttömyyseläkettä
      Maailman menoa
      188
      998
    Aihe