Kertokaahan kokemuksia! Mitä tapahtui ensimmäisellä viikolla, oliko jtn tutustumisjuttuja? Oliko riittävästi lähiopetusta? Auttoiko alkio-opisto pääsemään haluamaasi yliopistoon? Mitä teit siellä vapaa-aikanasi? jne
Kiitos!
Alkio-opisto?
5
763
Vastaukset
- Uusi alkiolainen
Täällä olis toinen kiinnostunut! Tosin lisäisin kysymyksiisi vielä että missä entiset alkiolaiset ovat asuneet? Olen itse menossa ensivuodeksi sinne opiskelemaan, mutten kuitenkaan haluaisi asua asuntolassa.
- 777777
Minuakin kiinnostaa, erityisesti kasvatustieteet tai se kevään VAKAVA:an valmentava. Sisältyykö siihen mm. kouluissa vierailua?
- Entinen alkiolainen
Pari vuotta sitten olin ja kiva paikka oli! Hyvää ruokaa, paljon opetustarjontaa ja ihan hyvät harrastelumahdollisuudet sekä Jyväskylä aika lähellä. Ainakin ensmäinen viikko tais olla tutustelua ja "opintotarjottimen" läpikäyntiä ym. oman vuoden suunnittelua. Opiskelijat oli kotoisin ympäri Suomea, osa pitkänmatkalaisista ja muistakin oli opistolla myös viikonloppuisin. Hyvin sai kerättyä opintopisteitä, tosin onhan se itsestä kiinni. :)
- Lääkis2015
Hei!
Olen ilmoittautunut tuonne puolivuotiselle lääkiskurssille.
Haluaisin kovasti kuulla kokemuksia.
Oliko hyvät ja asiantuntevat opettajat?
Oliko parempi kuin perusvalmennuskurssi (eximia, valmennuskeskus)?
Millaista oli asua asuntolassa?
Kiitos mahdollisista vastauksista! (:- lääkis2016
Itse olisin sinne menossa reilun vuodenpäästä samalla linjalle ja tosiaan kommenttaja haluaisin minäkin kuulla. Jos "Lääkis2015" vielä omana alkio-aikanaan muistaa, kuulisin mielelläni sinultakin kokemuksia.
Millaisia arvosanoja puolen vuoden lääkislinjalle menneillä on ollut maa, fy, ke, bi kursseilta ja kirjoituksista?
Alkion asuntolassa kerrotaan olevan myös jonkinlaisia lemmikkieläin huoneita. Ovatko siis samanlaisia kun "normaalitkin" huoneet? Yhden vai kahden hengen?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Asiakkaalle ei myyty energiajuomaa - tuomio tuli syrjinnästä
Vaikka oli ilmeisesti täysi-ikäinen. Tosin ei lapsiakaan saisi syrjiä, koska oppivat helposti itsekin syrjimään, jos koh824280Jos venäjällä olisi kansan valitsema presidentti, olisiko Ukrainan sotaa?
Ei varmasti olisi. Sehän on tiedossa, että raskaalla vaalivilpillä putin jatkaa pressana.1163303Pakkoruotsista luopumalla kymmenien miljoonien säästöt
Pakkoruotsin opiskelun kustannuksista ei ole juurikaan tehty kustannusselvityksiä, mutta joidenkin arvioiden mukaan siit1213287Luterilaisen kirkon koko kastekaava on väärä
Uudessa testamentissa on kaksi täysin ristiriidassa olevaa kastekäskyä Matt 28:19 ja Ap. t. 2:38. Matteuksen evankeluimi412734Miten Yxäri iskettiin?
Voisin tässä unta odotellessani kertoa, miten mieheni lähestyi minua. Tunsimme entuudestaan. Hän kyseli minulta aina j2182524"Kostokakka!" Farmi Suomen pehtoori avaa sanaisen arkkunsa Frederikin haisevasta jäynästä
Voi hyvänen aika Reetun touhuja! Pehtoori Terho Häkkinen sai ennen näkemätöntä höykytystä heti Farmi Suomi -realityn alk192181Katsoitko Petolliset, mitä mieltä?
Vanajanlinnan käytävät ja salongit täyttyvät jälleen kuiskailuista, salaisuuksista ja petoksista. Petollisten uudella112016- 291954
Onko Janne Naakka tuttu kasvo ja mitä mieltä olet Farmi-kokoonpanosta?
Somevaikuttaja Janne Naakka on tubettaja ja bloggaaja sekä yksi uuden Farmi Suomi -kauden kisaajista. Naakka tuottaa mm.01903Ylen juontaja möläytti suorassa radio-ohjelmassa
Ylen Radio Suomen juontaja Samuli Aaltonen käytti törkeää kieltä maanantaiaamupäivän Koko Suomen radio -ohjelman lähetyk461895