Kertokaahan kokemuksia! Mitä tapahtui ensimmäisellä viikolla, oliko jtn tutustumisjuttuja? Oliko riittävästi lähiopetusta? Auttoiko alkio-opisto pääsemään haluamaasi yliopistoon? Mitä teit siellä vapaa-aikanasi? jne
Kiitos!
Alkio-opisto?
5
611
Vastaukset
- Uusi alkiolainen
Täällä olis toinen kiinnostunut! Tosin lisäisin kysymyksiisi vielä että missä entiset alkiolaiset ovat asuneet? Olen itse menossa ensivuodeksi sinne opiskelemaan, mutten kuitenkaan haluaisi asua asuntolassa.
- 777777
Minuakin kiinnostaa, erityisesti kasvatustieteet tai se kevään VAKAVA:an valmentava. Sisältyykö siihen mm. kouluissa vierailua?
- Entinen alkiolainen
Pari vuotta sitten olin ja kiva paikka oli! Hyvää ruokaa, paljon opetustarjontaa ja ihan hyvät harrastelumahdollisuudet sekä Jyväskylä aika lähellä. Ainakin ensmäinen viikko tais olla tutustelua ja "opintotarjottimen" läpikäyntiä ym. oman vuoden suunnittelua. Opiskelijat oli kotoisin ympäri Suomea, osa pitkänmatkalaisista ja muistakin oli opistolla myös viikonloppuisin. Hyvin sai kerättyä opintopisteitä, tosin onhan se itsestä kiinni. :)
- Lääkis2015
Hei!
Olen ilmoittautunut tuonne puolivuotiselle lääkiskurssille.
Haluaisin kovasti kuulla kokemuksia.
Oliko hyvät ja asiantuntevat opettajat?
Oliko parempi kuin perusvalmennuskurssi (eximia, valmennuskeskus)?
Millaista oli asua asuntolassa?
Kiitos mahdollisista vastauksista! (:- lääkis2016
Itse olisin sinne menossa reilun vuodenpäästä samalla linjalle ja tosiaan kommenttaja haluaisin minäkin kuulla. Jos "Lääkis2015" vielä omana alkio-aikanaan muistaa, kuulisin mielelläni sinultakin kokemuksia.
Millaisia arvosanoja puolen vuoden lääkislinjalle menneillä on ollut maa, fy, ke, bi kursseilta ja kirjoituksista?
Alkion asuntolassa kerrotaan olevan myös jonkinlaisia lemmikkieläin huoneita. Ovatko siis samanlaisia kun "normaalitkin" huoneet? Yhden vai kahden hengen?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä992055Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2881866Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3251688Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.2041555- 311177
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht901134Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em941103- 511047
Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤651042- 581028