Osaisiko kukaan neuvoa, miten sinne pääsisi? Eli tekeekö mikään matkatoimisto tai vastaava Puolaan matkoja, niin että keskitysleirillä käynti kuuluisi ohjelmaan. Mieluiten bussimatka, johon sisältyisi kohteita matkan varreltakin. Ajankohta olisi heinäkuu tai elokuun alku.
Odottelen vinkkejä
Auschwitz kiinnostaisi
7
495
Vastaukset 7
- Loppuunmyytyjä....
Nopealla Googlettamisella pari matkanjärjestäjää löytyi, jotka järjestävät bussimatkoja Puolaan. Mutta ovat jo tältä kesältä loppuunmyytyjä.
Helpoiten pääsee lentämällä Varsovaan, ja sieltä junalla Krakovaan. Krakovasta pääsee paikallisjunalla helposti Oswiecimiin, eli siis Auschwitziin. Asemalta joko taksila, tai kävellen leirille.
Krakova on täynnä turisti liikkeitä jotka myyvät bussimatkoja Auscwitziin, eri hinnoillla kaikki. Bussit lähtevät aamulla ja matka kestää noin tunnin paikan päälle.- jepjoo11
Finnair lentää Helsingistä suoraan Krakovaan, josta on helppo päästä Auschwitziin.
- filmaa
Kiitos vastauksestasi "Loppuunmyytyjä". Itse tulin samaan tulokseen.
Mieluiten menisimme bussilla, jolloin tutustuisi matkan varrellakin mielenkiintoisiin kohteisiin.
Täytyy jättää ensi kesään, jos tälle kesälle ei löydy mielenkiintoista. - Rudolf Höss
Puolaan kannattaa mennä lentokoneella. Jos käy Auschwitzissä voi olla kuten minulla että näin 2 yötä painajaisunia sen jälkeen. No, jokaisella ei ole herkä luonne.
- Matkailijamaija
Omatoimisesti Helsingistä suora lento Krakovaan, josta helposti paikallisbussilla suoraan Auschwitziin. Vähän kun jaksaa googletella niin hommat selviää tai kysyy paikan päällä vaikka hotellin respasta.
- Matkaaja65
Suosittelen paikallisbussia, hinta Krakovasta n. 3 euroa suuntaansa. Sanot kuljettajalle jääväsi "Muzeumin" pysäkillä pois, siitä n. 200 metrin matka perille. Omatoimisesti pääset 15.00 jälkeen kiertämään leirin, muuten on liityttävä johonkin ryhmään. Suomenkielisen opasvihkosen saat ostettua kioskista, meillä oli se mukana ja toimi hyvin.
- Mennäkatsomaan
SAKSAN kuolemanleiri
SAKSAN tuhoamisleiri
SAKSAN keskitysleirit
Auschwitzissa voit mennä katsomaan !
inhimillisiä tragedioita
Menkää katsomaan !
historiasta toisen maailmansodan
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Metsamanin muru kissa kuollut
Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars1392071Kysymys
Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois234926Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin
Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.149900- 78873
- 64861
Töysä otsikoissa
Töysässä takavarikoitu kaksi luvallista käsiasetta ammuskelun jälkeen!Näin media uutisoi!37837- 105798
Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!
En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su47757Tapailtaisko nainen
Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä66686- 71571