Teltta ostoon

Jälkikasvu vaatii teltta retkeä, ei maksa montaa kymppiä.
Tuli mieleen 60 luvun telttailut niin ei teltassa vitkasteltu poikuus meni meni monelta tytöltä se mitä olivat säästäneet, nykyään ei telttailua harrasteta, onko kokemusta
27194
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 27

Vanhimmat

Telttaretki voi olla hieno kokemus, kun se on hyvin suunniteltu.
Kunnollinen makuupussi ja paksu alusta on tarpeen.

Äänestä
  • Nykyään saa sellasia kasaanmeneviä sänkyjä joissa avautuessa on jo valmis teltta päällä,tosi käteviä kapistuksia,ei tarvii maas makailla.

    Äänestä

  • k/k kirjoitti:

    Nykyään saa sellasia kasaanmeneviä sänkyjä joissa avautuessa on jo valmis teltta päällä,tosi käteviä kapistuksia,ei tarvii maas makailla.

    Ihanan näköinen oli se telttasänky minkä kuvan löysin. Mutta paino 11 kg :(
    Vaellus/patikointimatkalle liikaa se.

    Äänestä

Vasta 70-luvulla on teltassa ollut käpy selän alla.

Äänestä

Jaa hah jos äkkiseltään lasken montako yötä oonn teltassa yöpynyt, varmaan parisataa kertaa ainakin ja milloin missäkin, viime kesänä viimeiksi ja varmaan vieläkin.

Äänestä

Osta pressu.

Enenpi niinkuin erämeininkiä, kun siitä ja risuista läjää laavun. Pressulle muutakin käyttöä jatkossa, vaikka halkopinon suojana. Ja taitaapi olla helpompi ja nopeampikin jasta ja purkaa. Pitää muistaa jokamiehen oikeudet, toisten maalla ei saa risuja katkoa, että siinä ohjelmanumero, etsiä kepukoita metästä, ei niitä ite asiassa tarvi, kuin muutaman.

Se ihmetyttää, meinaatko tosiaan harrastaa seksiä jälkikasvun kanssa, jos alaikäisiä, et jatkossa telttaa tarvitse, koska olet jonkun vuoden sitten vankilassa. Että siinäkin suhteessa suosittelen pressua, voit tarvita sitä majoittumiseen linnareissun jälkeen omaan majoittautumiseesi jatkossa.


=DW=

Äänestä
  • Jo on saastainen mielikuvitus,

    Äänestä

  • hyi hitto kirjoitti:

    Jo on saastainen mielikuvitus,

    Luitko aloituksen?

    =DW=

    Äänestä

  • ... kirjoitti:

    Luitko aloituksen?

    =DW=

    Mene pesemään suusi saippualla, häpeä

    Äänestä

  • hyi hitto kirjoitti:

    Mene pesemään suusi saippualla, häpeä

    "Jälkikasvu vaatii teltta retkeä, ei maksa montaa kymppiä.
    Tuli mieleen 60 luvun telttailut niin ei teltassa vitkasteltu poikuus meni meni monelta tytöltä se mitä olivat säästäneet, nykyään ei telttailua harrasteta, onko kokemusta"

    Netti täynnä ties mitä pedofiileja, mikä tuokaan lie, ei normaalit ihmiset kahteen virkkeeseen kirjoita jälkikasvusta ja telttaseksistä.

    =DW=

    Äänestä

  • ... kirjoitti:

    "Jälkikasvu vaatii teltta retkeä, ei maksa montaa kymppiä.
    Tuli mieleen 60 luvun telttailut niin ei teltassa vitkasteltu poikuus meni meni monelta tytöltä se mitä olivat säästäneet, nykyään ei telttailua harrasteta, onko kokemusta"

    Netti täynnä ties mitä pedofiileja, mikä tuokaan lie, ei normaalit ihmiset kahteen virkkeeseen kirjoita jälkikasvusta ja telttaseksistä.

    =DW=

    Taidat ola mieleltäsi sairas, aloitus ei viittaa mihinkään mitä likasessa aivoissasi liikkuu

    Äänestä

Onhan se varmaan erähenkistä mutta katso kuiteskin mihin telttasi pystytät. Nykyään kin ei tiedä ketä kahjoja on tuolla liikentessä.

Äänestä

Kuka nykyisin uskaltaa telttailla, kun kansa on peloteltu niin petopelokkaaksi, että joka männynkäkkärän ja sammalen takana myllää vihainen karhu tai susihukkanen?
Ihanaa aikaa oli kun kaksin aikoinaan telttailtiin kauniissa luonnossa.
Aurinko paistoi ja järvi oli kuin lämmintä maitoa.

Äänestä

Mitä pelkoa siinä, pikkupojasta alkaen on kulettu suomen ja norjan lapissa etelämmässä myös, nukuttu lavuissa kammissa jos tiedätte taivasalla puunjuurella risumajassa sängyssä ties missä nyt oon sohvalla pitkällään

Äänestä

Onnellinen mies nukkuu teltassa.

Äänestä

Olen telttaillut paljonkin nuorempana etenkin.
Nyt on mielessä väijynyt sellainen riippumatto, jonka voi sulkea vetoketjulla kuin makuupussin.
En minä karhuja, susia pelkää, tulee mieleen Bodom-järvi.

Äänestä
  • Kenen kanssa kävit retkellä oliko mukavaa, paistoitte makkaraa ja kattelitte aaurinkon laskua olat vastakkain itikat inisi paarmat pörräsi voe miten oli romanttista

    Äänestä

  • Samoin, en minäkään luonnonkappaleita pelkäisi vaan joissain kohden ihminen on ihmiselle susi.

    Äänestä

Kyllä me retkeiltiin lapsena ollessani koko perhe. En muista kyllä, että olisimme yötä olleet. Sitten myöhemmin joo, ihan romanttista oli. Ongittiin ja hiillostettiin kalat. En muista oliko makkaraa. Ihmeesti jotkut asiat unohtuu. Soputeltta oli. Aikaisemmin harjatelttakin.
Niin ja ei sen matkakumppanin nimi alkanut €ellä vaikka Norjassakin oltiin.
Miten sun olat vai selät vastakkain?

Äänestä
  • Tuostapa mieleen, vuonna 1966 juhannuksena olin löytänyt tulevan vaimoni telttaretkellä, aatella on siitä aikaa, oli mukavaa en voi unhoittaa.

    Äänestä

Vuonna 1966 minä olin vielä koulutyttönen, varhaismurkku :)

Äänestä

Monena kesänä ollaan telttailtu, viime kesänä alkoi tuntua että ei ole enää minua varten, oli enemmän kärsimystä kuin hauskuutta. Miksi lähteä kotoaan mukavasta sängystään epämukaviin olosuhteisiin.

Äänestä
  • Minä olen vähän samaa mieltä, kyllä telttailu kuului siihen nuoruusaikaan joka kylläkin nyt on jo auttamattomasti ohi.

    Äänestä

  • UPDATE_10631724 kirjoitti:

    Minä olen vähän samaa mieltä, kyllä telttailu kuului siihen nuoruusaikaan joka kylläkin nyt on jo auttamattomasti ohi.

    Me ollaan löydetty se uudelleen. Pyöräillään jonnekin erämaahan mökiltä. Patikoidaan ja yövytään.
    Se on erilaista näin vanhempana. Se telttailu ei ole se juttu. Teltta on vain yösuoja :-)

    Äänestä

  • mollamaija kirjoitti:

    Me ollaan löydetty se uudelleen. Pyöräillään jonnekin erämaahan mökiltä. Patikoidaan ja yövytään.
    Se on erilaista näin vanhempana. Se telttailu ei ole se juttu. Teltta on vain yösuoja :-)

    Aivan. Ja tuskin kaikenmaailman hörhöt siellä erämaassakaan vaanii.

    Äänestä

60-luvun lopulla hankittu 4h Sopu on ollut vuosia ullakolla lastemme käytettävissä mutta eivät ole tarvinneet.

En ole levittänyt sitä kymmeneen vuoteen edes tarkastukseen mutta aina ennen pakkausta olen kuivattanut ja tuulettanut sen perusteellisesti.

Käyttö oli siinä määrin rutinoitunutta, että rannalta lähtö, leiri alkutekijöissään ja astiat ruokailun jäljiltä, vei noin 15min siihen, että vehkeet olivat autossa.

Ensimmäisen Eurooppaan suuntautuneen 4,5:n viikon automatkan teimme sopuvarustein.
Myöhemmin muutama myös lasten kanssa kunnes totesimme paikalleen asennettujen asuntovaunujen edut ja sittemmin mökit.
Zimmer / hostal kautta elimme koko perheen voimin muutaman vuoden ja teltta jäi varastoon.

Äänestä
  • Ulokomaalaiset ihmetelleet kummallisen värisiä romanialaisia tullu romppeitte kanssa sotkemaan, muki kädessä

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kupoli kirjoitti:

Jälkikasvu vaatii teltta retkeä, ei maksa montaa kymppiä.
Tuli mieleen 60 luvun telttailut niin ei teltassa vitkasteltu poikuus meni meni monelta tytöltä se mitä olivat säästäneet, nykyään ei telttailua harrasteta, onko kokemusta

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu