Win7 / XP

Ostin käytetyn koneen jossa Win 7 Home.
Nyt on ilmennyt että jotkut vanhat tärkeät ohjelmani eivät siinä toimi.

Tutkin asiaa netistä, ja ymmärsin niin, että xp-tilaa ei saa home-versioon?


Täytyykö minun nyt laittaa toiselle kiintolevylle XP?
Entä miten sen/ne saa toimimaan yhdessä? Pitääkö Win 7 asentaa uudelleen vai saako jotenkin valikon josta käynnistyksessä valitaan kumpaa käyttöjärjestelmää haluaa käyttää?

Johtojen sorkkiminen ei kuulosta toimivalta ratkaisulta.
21198
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 21

Vanhimmat

Jos sinulla on XP asennuslevy/image tai lisenssikoodi ja kone on riittävän tehokas niin sen voi asentaa Virtualboxsiin: https://www.virtualbox.org/

Eli XP pyörisi tällöin Windows 7 päällä virtuaalikoneena.

Tai sitten kokeilet asentaa ohjelman yhteensopivuus tilassa.

Äänestä

Ihan vaan uteliaisuuttani....

Mainitse joku vanha tärkeä ohjelma

Äänestä
  • "Tärkeä ohjelma" on muutoksia pelkäävän ihmisolennon viimeinen tekosyy kituuttaa XP:n kanssa. Tuskin on mitään ohjelmaa jota ei voisi korvata uudella ja paremmalla ellei nyt oman yrityksen lehmänlypsykoneen etäkäyttö... no tuskimpa sentään.

    Äänestä

  • ertyu kirjoitti:

    "Tärkeä ohjelma" on muutoksia pelkäävän ihmisolennon viimeinen tekosyy kituuttaa XP:n kanssa. Tuskin on mitään ohjelmaa jota ei voisi korvata uudella ja paremmalla ellei nyt oman yrityksen lehmänlypsykoneen etäkäyttö... no tuskimpa sentään.

    Senkin saa korvattua uudemmalla, ja sitä suuremmalla syyllä jos firman liiketoiminta on jonkun ohjelman varassa.

    Jos liiketoiminta on jonkun Windows XP ohjelman varassa niin lokakuun jälkeen se liiketoiminnan jatkuvuus ei ole ilman asian huomioimista varmennettua kun Windows 7:n myynti loppuu. Pitäisi ostaa jatkuvuuden turvaamiseksi varakoneita tai vaihtoehtoisesti tietokoneessa pitäisi olla takuut ja varaosasaatavuudet kunnossa, että seuraavana arkipäivänä tulee huoltokaveri laittamaan tietokoneen kuntoon.

    Windows 7 lisenssit ovat halpoja, että se on pikkusumma verrattuna siihen jos vaikka firmassa järjestelmät lakkaa toimimasta muutamaksi viikoksi ja niiden hätäkorjauksesta ja uudelleen rakentamisesta joutuu maksamaan. 100€ vs 10000€ niin siitä voi sitten laskea että kannattaako säästää väärissä paikoissa.

    Äänestä

  • ertyu kirjoitti:

    "Tärkeä ohjelma" on muutoksia pelkäävän ihmisolennon viimeinen tekosyy kituuttaa XP:n kanssa. Tuskin on mitään ohjelmaa jota ei voisi korvata uudella ja paremmalla ellei nyt oman yrityksen lehmänlypsykoneen etäkäyttö... no tuskimpa sentään.

    Asian voi ajatella niin, että mikä se hintalappu on kun varmentamattomat hommat hajoaa, että ensiksikin pitää maksaa se vastaavalla tavalla kuin ensimmäistä kertaa rakennettaessa kun hommat tehdään uusiksi, sitten se jos vielä tehdään kiireellä niin siitä lisähintaa ja sitten se mitä se maksaa kun systeemit ei toimi. Ja sitten se että kun ne vihdoinkin toimii niin kauan kestää että uusia systeemeitä osaa käyttää.

    Sitten jos on se tilanne, että on tallentanut tietoa jollain ikivanhalla ohjelmalla johonkin tämän ohjelman omaan erikoismuotoon niin sen siirtäminen uuteen järjestelmään taas luettavassa muodossa, maksaa sitten hemmetisti lisää. Se hinta on helposti isompi kuin kaikki muut kulut yhteensä.

    Kotikäyttäjät syyllistyvät tähän samaan hölmöilyyn, että vaikka niille ei tulekkaan pahemmin "tuotantokatkoja" jotka maksaisi ansiomenetyksiä niin se että tiedot on lukukelvottomassa muodossa voi olla katastrofi. Ihmiset tuntuvat toimivan nykyään jotenkin typerästi, että kun marketista saa johonkin 400€:lla tms. pikkusummalla tietokoneen niin sitten kuvitellaan, että kaikki tiedostot, ohjelmat yms. saisi siihen muutamalla kympillä.

    Tästä syystä johtuen, käyttöjärjestelmissä on tukiaika suunniteltu sillä tavalla, että on riittävästi aikaa varattuna siihen uuteen käyttöjärjestelmään siirtymiseen. Niitä ei siis ole suunniteltu niin, että käytetään viimeiseen tuettuun päivään saakka tai kunnes hajoaa vaan uusi järjestelmä hankitaan hyvissä ajoin kun vanha vielä toimii, että saa helposti siirrettyä tietoja tai pystyy hyvissä ajoissa reagoimaan jos tulee hankaluuksia.

    Tätä asiaa tämän palstan urpot ei tunnu millään käsittävän, että Windows 7:n esimerkiksi siirryttiin kolme vuotta sitten jo ja tämä aika mitä Windows XP:llä esimerkiksi on ollut tukea, on varattuna siihen siirtymiseen. Suomessa on ties kuinka monta Windows XP:tä jotka pyörittää jotain tärkeätä joita ei ole edes testattu että toimiiko ne Windows 8:ssa tai missään muualla

    Sitten kun ne laitteet alkavat hajoilla niin se maksaa sitten näiden omistajille valtavasti. Ja ainoa ketä asiasta voi syyttää, on ihan itseään. Sehän on ollut täysin oma vika kun Windows XP:stä oli aikaa siirtyä Windows 7:n peräti 4.5v ja Windows Vista tuli jo joskus 8v sitten. On siis ollut runsaasti aikaa tehdä asialle jotain.

    Minua asia ei silleen haittaa kun Windows XP -pommi laukeaa, rahaahan siitä vaan tulee. Eipä ainakaan voi kukaan sano että en olisi varoittanut.

    Äänestä

... TAI vaihdat ne ikivanhat romuohjelmat johonkin uudempiin.

Äänestä
  • Kaikista yleensä uudempi versio tai uusi parempi.

    Äänestä

"Tutkin asiaa netistä, ja ymmärsin niin, että xp-tilaa ei saa home-versioon?"

Totta.

"Täytyykö minun nyt laittaa toiselle kiintolevylle XP?"

Onko sinulla siihen Windows XP:n lisenssi? Tietokoneiden mukana tulleet Windows XP:t eivät yleensä ole asennettavissa uuteen koneeseen. Suositeltavampaa on, että ostat Windows 7 Professionalin sillä vanhan asennuksen saa päivitettyä aktivoimalla uudella koodilla.

Vielä suositeltavampaa on, että hankit uudet ohjelmat. Windows 7:n myynti loppuu syksyllä joten sitten kun tietokone hajoaa niin et saa niitä ohjelmia toimimaan enää mitenkään järkevästi. Se Windows XP Mode kun on tarkoitettu helpottamaan siirtymistä Windows 7:n ja sitä käytettiin silloin joskus 2010..2013 välillä, silloin kun niitä vanhoja ohjelmia uusittiin. Idea oli se ettei tarvisi kaikkea yhdellä kertaa uusia mutta XP Mode ei ole ikinä tarkoitettu pysyväksi ratkaisuksi.

Nythän ollaan jo siirtymässä Windows 7:sta uudempaan Windowsiin joten olet aika myöhässä tämän asian kanssa. Parempi olisi uusia ne vanhat ohjelmat.

Äänestä
  • ja miksi virtuaalikoneessa pyörivää xp:tä ei voisi käyttää windows 7:ää uudemmissa?

    Äänestä

  • ihmettelyä kirjoitti:

    ja miksi virtuaalikoneessa pyörivää xp:tä ei voisi käyttää windows 7:ää uudemmissa?

    Voi, jos siihen on asianmukainen lisenssi. Retail versio Windows XP:stä on ihan käypä jos sitä ei ole asennettu mihinkään muualle.

    XP Mode kuitenkin integroituu paremmin järjestelmään.

    Äänestä

  • m-kar kirjoitti:

    Voi, jos siihen on asianmukainen lisenssi. Retail versio Windows XP:stä on ihan käypä jos sitä ei ole asennettu mihinkään muualle.

    XP Mode kuitenkin integroituu paremmin järjestelmään.

    kai tuohon käyttöön riittää vaikka piraatti versio ?

    Äänestä

"Windows 7:n myynti loppuu syksyllä joten sitten kun tietokone hajoaa niin et saa niitä ohjelmia toimimaan enää mitenkään järkevästi."

Tai sitten korjaa koneen ja asentaa Seiskan uudelleen...

Kannattaisi kyllä ensimmäiseksi kertoa, mikä "tärkeä ohjelma" on kyseessä, että voisi selvittää voiko sille tehdä jotain.

Äänestä
  • Suurin osa myydyistä tietokoneista on läppäreitä ja niitä ei aina kannata korjailla. Niihin lähinnä vaihdetaan muistipalikoita, kiintolevyä ja laturia ja ehkä juuri ja juuri kannattaa vielä vaihtaa tuuletin. Yrityskannettaviin voi olla järkevää vaihtaa näppäimistöä yms. osia myös mutta kaikenlaiset Home -mallit joista takuu mennyt, joutavat yleensä roskikseen muissa vikatilanteissa.

    Pöytäkoneilla tilanne on eri, niihin saa varaosia paremmin ja niiden huoltaminen ei ole niin työlästä, mutta niihinkään ei saa loputtomiin varaosia. Vanhasta koneesta emolevyn poksahtasessa onkin sitten helposti se tilanne, että uusi emolevy on yhteensopimaton muistien, prosessorin, virtalähteen tai Windowsin kanssa joten usein menevät tässä vaiheessa varaosiksi.

    Äänestä

  • m-kar kirjoitti:

    Suurin osa myydyistä tietokoneista on läppäreitä ja niitä ei aina kannata korjailla. Niihin lähinnä vaihdetaan muistipalikoita, kiintolevyä ja laturia ja ehkä juuri ja juuri kannattaa vielä vaihtaa tuuletin. Yrityskannettaviin voi olla järkevää vaihtaa näppäimistöä yms. osia myös mutta kaikenlaiset Home -mallit joista takuu mennyt, joutavat yleensä roskikseen muissa vikatilanteissa.

    Pöytäkoneilla tilanne on eri, niihin saa varaosia paremmin ja niiden huoltaminen ei ole niin työlästä, mutta niihinkään ei saa loputtomiin varaosia. Vanhasta koneesta emolevyn poksahtasessa onkin sitten helposti se tilanne, että uusi emolevy on yhteensopimaton muistien, prosessorin, virtalähteen tai Windowsin kanssa joten usein menevät tässä vaiheessa varaosiksi.

    Kyllä huutonetistä löytyy varaosia vielä vuosien päästäkin.

    Äänestä

  • oskamsaosaksmasaosak kirjoitti:

    Kyllä huutonetistä löytyy varaosia vielä vuosien päästäkin.

    Työkoneessa tämä ei käy, koska se ei käytännössä ole vaihtoehto, että laite lojuu rikkinäisenä pari viikkoa kun etsitään sopivaa osaa.

    Se ei myöskään ole vaihtoehto kotikoneessa jossa on tarkoitus ajaa jotain jännää ohjelmaa mikä ei uudemmissa käyttöjärjestelmissä toimi ja jonka tallentama tieto on tärkeätä. Sellainen "ehkä saa osan joskus kun tarpeeksi kauan kyttäilee" ei silloinkaan käy.

    Äänestä

Niitä tulee olemaan vielä esim huuto.netissä saatavilla syksyn jälkeenkin.

Äänestä
  • Windows 7:n retail versioiden myynti loppunut kauan aikaa sitten joten suurin osa on jotain käytettyjä OEM versioita mitkä ei toimi.

    Jostain syystä sieltä huuto.net:stä ostettaessa Windows 7:aa, se ei tosiaankaan aina ole avaamattomassa paketissa. Näitäkin on näkynyt, että on joku lisenssitarra rapsittu irti koneen kyljestä ja sitten on joku piraatti Windows 7 ladattu piratebaystä ja kirjoitettu itse DVD:lle.

    Tuollaisista kannattaa vaan pysyä kaukana. Käytetyn Windows 7:n pitää olla joko retail versio alkuperäisen asennusmedian ja kotelon/tarran kanssa tai sitten avaamattomana paketissa sinetit ehjinä jotta sitä kannattaa hankkia.

    Muuten käy vaan niin että saa toimimattoman Windowsin ja myyjä häviää kuin pieru saharaan kun on saanut rahat huijattua.

    Äänestä

Miksi vaihtaa, kun XP rullaa vielä mukavan jouhevasti.

Äänestä
  • Varaosasaatavuus puutteellista ja pakolliset turvapäivitykset loppuneet.

    Äänestä

  • m-kar kirjoitti:

    Varaosasaatavuus puutteellista ja pakolliset turvapäivitykset loppuneet.

    Onko XP heitettävä mäjellen varaosapuutteiden takia?
    Purkaamosta saa pakoputken kannatinlaakereita edullisesti.

    Äänestä

  • Ylbert von Ro...... kirjoitti:

    Onko XP heitettävä mäjellen varaosapuutteiden takia?
    Purkaamosta saa pakoputken kannatinlaakereita edullisesti.

    Jos ei satu olemaan retail lisenssiä niin kyllä. Vanhat koneet kun hajoilee niin sinne menee ohjelmat ja datat myös kun XP Modella varustettu seiska poistuu myynnistä kohta.

    Ei ole mitään järkevää keinoa enää siirtää tiedostoja vanhoista systeemeistä sen jälkeen joten ne systeemit tietysti uusitaan ENNEN kuin ne hajoaa.

    Sen lisäksi Windows XP yhteensopivien tietokoneiden saatavuuskin voi olla niin ja näin, että menisi helposti siihen virtualisointipelleilyyn.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


voi voi sentään kirjoitti:

Ostin käytetyn koneen jossa Win 7 Home.
Nyt on ilmennyt että jotkut vanhat tärkeät ohjelmani eivät siinä toimi.

Tutkin asiaa netistä, ja ymmärsin niin, että xp-tilaa ei saa home-versioon?


Täytyykö minun nyt laittaa toiselle kiintolevylle XP?
Entä miten sen/ne saa toimimaan yhdessä? Pitääkö Win 7 asentaa uudelleen vai saako jotenkin valikon josta käynnistyksessä valitaan kumpaa käyttöjärjestelmää haluaa käyttää?

Johtojen sorkkiminen ei kuulosta toimivalta ratkaisulta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu