Kaapeliverkkoyhteys ei toimi - WinXP

Kaapeliverkkoyhteydessä ei löydy edes sitä lähiverkkokuvaketta Windowsin tkontrollipaneelin verkkoyhteyksissä. Langaton verkkoyhteys kyllä toimii. Laitehallinnassa näkyy jotain virheitä verkkoyhteyksien kohdalla. Olen haeskellut eri ajureita mutta eipä mikään ole onnistunut yhreyden luomisessa. Ja niinkuin sanottu, niin langaton yhteys toimii reitittimen katta.
Missä vika ja miten saada yhteys?
7101
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Verkkokortin ajuri puuttuu. Hae asennuspaketti koneen, emolevyn tai verkkopiirin valmistajan sivuilta ja asenna se.

Äänestä

Kone on Dell Latitude D810.Olen Dellin sivuilta haeskellut ajureita mutta ei mikään niistä toimi. Millähän nimikkeellä tuollainen voisi olla? Asennuslevyltä ei kone löydä myöskään.

Äänestä
  • Jos mikään ei niistä toimi niin verkkokortti voi olla hajalla.

    Äänestä

Broadcom 570x/57XX Gigabit Integrated Controller Driver.

Löytyy myös Broadcom 57XX Gigabit Integrated Controller Application, mutten tiedä onko se tarpeellinen.

Voihan se verkkokortti tietysti olla p*skanakin.

Äänestä

Sitten on vielä Only-Windows-ihmiselle teoreettisestikin mahdotonta kokeilla live linuxilla toimiiko verkot.

Äänestä

Nyt kokeiltu myös Ubuntulla. Ei toimi. Molemmilla - siis Windowsilla ja Ubuntulla(12.04) toimii reitittimen kautta langaton yhteys mutta suoraan lankayhteydellä ei toimi kumpikaan.

Molemmat järjestelmät asennettu uusiksi. Tosin en vielä ehtinyt testata noita Broadcomin ajureita. Onko ne eri ajurit langattomalle ja lankayhteydelle?

Olettaisin kuitenkin että vastaavat ajurit olisivat kummankin asennustiedostoissa valmiina, koska muitten koneitten kanssa ei vastaavia ongelmia. Eli verkkokortti kai sitten paskana. Tai koneen kaapeliliitäntä.

Kaveri, joka koneen myi, vakuutti lankayhteyden toimivan mutta saattaa katua pian tekosiaan... (Että terkkuja vaan, pian tulen taas käymään)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


95959595959595 kirjoitti:

Kaapeliverkkoyhteydessä ei löydy edes sitä lähiverkkokuvaketta Windowsin tkontrollipaneelin verkkoyhteyksissä. Langaton verkkoyhteys kyllä toimii. Laitehallinnassa näkyy jotain virheitä verkkoyhteyksien kohdalla. Olen haeskellut eri ajureita mutta eipä mikään ole onnistunut yhreyden luomisessa. Ja niinkuin sanottu, niin langaton yhteys toimii reitittimen katta.
Missä vika ja miten saada yhteys?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu