Onko taloyhtiönne työlaitos ?

Onko taloyhtiö, jossa asutte, työlaitos, jossa lasketaan, kuka osallistuu talkoisiin ja tekee lisäksi vapaaehtoisesti työtä taloyhtiön hyväksi? Naulaa ja naputtaa, kitkee, maalaa, leikkaa ruohoa. Pesee ja siivoaa. Istuttaa kukkia.

Yhteinen työ on tietysti hyväksi, mutta on ihmisiä, joilla on rajoitteita siihen osallistua eikä niistä rajoitteista tee mieli ääneen huudella.

Ns. lintsarin ei enää tee mieli käydä vuosittaisissa yhtiökokouksissa. Ei liikkua rappukäytävässäkään kuin naamioituneena ja puolijuoksua.
7195
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Muutin pois talosta,jossa painostettiin pihatöihin. Nyt asun talossa jossa huoltoyhtiö hoitaa hommat ja mikäs sen mukavampaa, saa rauhassa kävellä pihalla,ilman et joku mummo vinoilee kun en kitke kukkapenkkiä.

Eli saan elää rauhassa,ilman naapurien vinoilua ja käskyttämistä.

Äänestä
  • "Huoltoyhtiö hoitaa hommat". Hups. Onko sellaisiakin olemassa?

    Äänestä

  • Jaa kaikki hyvin? kirjoitti:

    "Huoltoyhtiö hoitaa hommat". Hups. Onko sellaisiakin olemassa?

    Asuntoyhtiössä ainoa velvollisuus on maksaa vastike. Työt yhtiön hyväksi ovat vapaaehtoisia.

    Äänestä

Meillä nuo mummot ja papat suorastaan tappelee siitä, kuka saa tehdä pihatyöt. Ei niitä meille nuoremmille riitä :) Onneksi on parveke, sinne saa vähän omia kukkia kasvamaan.

Talkoot taloyhtiöllä on kerran vuodessa. Niihin en koskaan pääse, koska olen aina samaan aikaan töissä. Ei siitä kukaan ole mitään huomauttanut, enkä ole kenellekään kokemut tarpeelliseksi selittää, miksi en osallistu.

Äänestä

Teillä tuntuu olevan hommat hyvin hoidossa. Kyllä meilläkin huoltoyhtiö tekee yhtä ja toista, mutta itse tekemällä yritetään säästää.

Eräs hallituksen jäsen on tehnyt siitä hyveen, että tekee vapaaehtoista työtä vuosikausia talon eteen. Sitten hän marttyreeraa sillä ja kiukuttelee muille asukkaille. Ei hänelle viitsi sanoakaan, että itsehän olet halunnut niitä töitä tehdä, vaikka se totta onkin. Pitäisi olla välilöissä ihmisten kanssa. Siltä varalta, että tarvitaan yhteistoimia esimerkiksi jonkun häirikön kuriin panemiseksi. Silloin pitää olla hyvät välit ja kestää sitä marttyyria työpuurtajaa.

Äänestä

ei kaikki voi terveytensä takia kyykkiä kukkapenkeissä, siitä voi maksaakkin, että pystyy hengittämään..

Äänestä

ei aina säästä, jos joutuu lääkkeitä ostamaan ja sekin, et tulee huonot välit naapureiden kanssa..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Laitoksen elätti kirjoitti:

Onko taloyhtiö, jossa asutte, työlaitos, jossa lasketaan, kuka osallistuu talkoisiin ja tekee lisäksi vapaaehtoisesti työtä taloyhtiön hyväksi? Naulaa ja naputtaa, kitkee, maalaa, leikkaa ruohoa. Pesee ja siivoaa. Istuttaa kukkia.

Yhteinen työ on tietysti hyväksi, mutta on ihmisiä, joilla on rajoitteita siihen osallistua eikä niistä rajoitteista tee mieli ääneen huudella.

Ns. lintsarin ei enää tee mieli käydä vuosittaisissa yhtiökokouksissa. Ei liikkua rappukäytävässäkään kuin naamioituneena ja puolijuoksua.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu