Hei
Tässä on tullut nyt runsaasti valivalia parin Luotsin käytöksestä tuolla vanhimpien huoneessa.
Toivoisin että katsoisitte hieman sormien läpi juttuja..jos kaikkeen puuttuu liian tiukasti, niin siitä kärsii huoneen järjestys sekä myös kaikkien Luotsien maine. Itse sain tänään kuraa aikalailla niskaani em. asiasta.
Mehän itse olemme niitä hyvin käyttäytyviä..ja annetaan nyt esimerkkiä heillekin. On hienoa katsoa miten eräs Luotsi nuorena henkilönä on saanut suuren suosion huoneessa ihan keskustelutaitonsa ansiosta :) huoneessa jossa yleenä karsastetaan nuorison läsnäoloa.
Muistetaan että huoneessa on chatin vanhimpia henkilöitä..on niitä hankalia ja vähemmän hankalia. Kaikkien kanssa pitäs koittaa keskustelemalla hoitaa asiat, aina se ei onnistu..sitten vasta se banni :)
Kittoos..
Ikäryhmät/Vanhimmat
3
177
Vastaukset
Hei!
Ihan totta puhut. Sääntöjen valvominen ei kärsi, jos joskus käyttäjä pääsee vähän helpommalla, sen sijaan viisas luotsi tietää milloin tulee puuttua tilanteisiin.
Luotsin tehtävä ei ole rangaista, vaan innostaa. Liiasta potkimisesta voi saada ikävän maineen josta ei pääse eroon eikä toisaalta liian herkkä potkiminen ole sitä mitä ylläpitokaan hakee luotseja hyväksyessään.
Tämän pitäisi olla hauskaa.
Terveisin,
Suomi24 Ylläpito Martta ja SagaNo nimenomaan...tervettä maalaisjärkeä saa ja tuleeki käyttää! Ja aina pitää muistaa ilmoittaa toimistaan kohteellensa jotta ymmärtäisi miksi näin toimitaan, ei kylmiltään! Ja hauskaa ajanviettoahan tän kuuluisiki ensisijasesti olla, ei mekään olla mitään yli-ihmisiä!
Minua on moitittu siitä, etten puutu vanhimmat huoneessa (entisen 50 porukat enimmäkseen) mihinkään. Näin niinkun kärkevästi sanottuna. Juttu ei ole ihan noin. Enkä suuremmalti ole ottanut kritiikistä itseeni.
Minusta noin 50-vuotiaan ihmisen tulisi olla kypsä keskustelemaan erilaisten ihmisten kanssa. Aivan varmasti siihen ikään mennessä on elämässä tullut vastaan ihminen, jonka kanssa ei kaikki mene hyvin. Toivoisin chättääjiltäkin osaamista, etteivät he ala kinastelemaan silloin kuin kakarat.
Olen yrittänyt neuvoa ruksin käyttöä sellaisessa tilanteessa, että joku ei siedä toista. Valitettavasti kaikki eivät osaa tätä käyttää (osaamattomuus pääkopan sisällä).
Toinen juttu on, että olen todennut, että 50-vuotiaita ihmisiä on melko turha alkaa kasvattamaan. Ei he enää opi. Toki olen joillekin nikeille yrittänyt antaa vinkkejä hyvään käytökseen. Ilahduttavana totean, että joskus näkee, kuinka joku ymmärtää hyvät tavat välttämättömäksi yhteiselossa toisten ihmisten kanssa.
Kesäkuun alussa sanoin, että tarkennan linjaani. Siitä sain kehuja. Jatkan tällä linjalla, etten pienistä asioista banni, mutta en katso yhtä paljon sormien läpi. Tilanteen mukaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site425831Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.
Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers714565Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto464332SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun564121SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt873710Tytti Tuppurainen ollut aivan sekaisin viime päivinä
Pitäis varmaan tehdä huumetesti sille. "– SDP:n Tytti Tuppurainen väittää kirkkain silmin ja Antti Lindtman vierellään613235SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het502423Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?352319Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat422069En uskalla ees ajatella muru
Miten mulle ois käynyt näiden raskaiden vuosien aikana jos sua ei ois ollut 🥺😧❤️ Sä oot ollut mun henkisenä tukena iha81144
