Mitä olette mieltä? Meil on keskisuomessa pieni kahvila ja asiakas varasti kahvilan pöydästä meidän kannettavan tietokoneen. Saimme sen takaisin ja varkaan kiinni parkkipaikalla. Koneeseen tuli pieni naarmu, mutta muuten se toimii.
Pitäisikö tehdä ilmoitus poliisille?
Pitäisikö tehdä ilmoitus poliisille?
Vastaukset 1
Vanhimmat
Tietysti. Voi olla, ettei kerta ollut ihan ensimmäinen. Taparikollinen kun jatkaa niin kauan, kunnes jää lopulta kiinni. Sen jälkeen jotkut heistä ottavat opiksi, useimmat eivät.
Samalla, kun teet ilmoituksen kerrot, ettei sinulla ole korvausvaatimuksia, mutta vaadit tekijälle rangaistusta ja suostut rv-menettelyyn. Poliisi antaa varkaalle sakot ja asia on sinun kohdaltasi loppuun käsitelty, ellei varas valita sakosta, mutta harvoin varkaat valittavat silloin, kun jäävät verekseltään kiinni.