Onko kukaan kokeillut tehdä kun tuo abloyn lukon patenttikin meni jo vanhaksi lukosta vähän turvallisempaa? Itse olen ajatellut korvata haitat web-kameralla, joka kuvaa avainta - sitä saa ihan vapaasti pyöritelläkin. Varsinainen lukko on kuitenkin avaimessa olevat naarmut. Eli kun web-kamera näkee oikean naarmusarjan, se hyväksyy avaimen ja avaa oven sähköisesti.
Lukko kameralla?
tuli vaan mieleen
8102
0Äänestä
Vastaukset 8
Vanhimmat
"Eli kun web-kamera näkee oikean naarmusarjan, se hyväksyy avaimen ja avaa oven sähköisesti."
Entäs, jos avaimeen tulee entisten lisäksi uusi naarmu. Lukko ei aukeakaan?
Ei tuollaisista omista viritelmistä ole kuin harmia. Web-kamera tuskin on niin tarkka, että jotain naarmuja erottaa niin tarkasti ja aikamoiseksi virittelyksi menisi muutenkin tuollaisen systeemin saaminen toimivaksi.
Itse ajattelin pistää ihan etäluettavan lätkällä toimivan sähkölukituksen ja poistaa avainpesät kokonaan ja umpikilvet avainpesien tilalle. Akkuvarmennus ja varavirran syöttö sopivasta paikasta niin ei jää ulos vaikka sähköt katkeaisi. Ebay:ssä nämä ovat pilkkahintaisia. Kallis erä vaan on Abloyn sähkölukkorungot jotka ovat hinnoilteltu käsittämättömiin sfääreihin.
Mitä turvallisuutta tuo se, että poistat lukkopesät? Onko mielestäsi muutaman millin paksuisessa umpikilvessä vähemmän metallia murtautumismielessä porattavana kuin muutaman sentin paksuisessa lukkopesässä? Jos tiirikoinnin eliminointia haet pesien poistamisella, niin älä huoli, kukaan murtovaras ei tiirikoimalla edes yritä taloosi. Enemmän avainpesässä on metallia edessä vaikeuttamassa murtautumista kuin ohuessa umpikilvessä. Avainpesä ei lisää mitään turvallisuusriskiä umpikilpeen verrattuna, päinvastoin.
Hyvin usein oven lähistöllä on ikkuna jonka rikkomalla pääsee helposti sisälle eli hyvin uskomatonta hölmöilyä panostaa lukituksiin kun jotain muuta kautta pääsee sisälle helposti -lukot ovat rehellisiä varten.
Web-kameran resoluutio on n. 640x480, siihen saa linssisarjan kiinni, jolla saa 200x suurennoksen. Kyllä tuolla pitäisi 25fps nopeudella avain skannata, kun se työnnetään pesään. Ja avain tunnistetaan markkereiden perusteella, ei haittaa, jos tulee lisää naarmua!
Loppu vääntäminen on sitten sitä varasta varten: se tuntuu lukolta, miksi se ei aukea?
Siitä vaan kehittelemään ja virittelemään. Ei kukaan estä.
160cm titaanisorkkis oven ja karmin väliin, ja eikun kovaa vääntöä, kaikki ne aukeaa.
Entä sitten kun se kameran softa menee jumiin tai tietokone menee jumin niin millä sitten aukaiset oven. Kun kerran se vääntäminen on vain varasta varten.