Shoppailu Tokiossa

Matkailija2

Mitkä ovat hyviä paikkoja shoppailuun Tokiossa? Onko Tokiossa kauppakeskuksia? Onko pintamuotipaikat keskittyneet jollekin alueelle? Etsin lähinnä vähän laadukkaampia vaatteita, esimerkiksi samanlaisia kuin Stockmann myy Suomessa, mutta ei tyypillisiä huippumuotiliikkeitä (esim. Chanel, Dior), elleivät ole Japanissa erityisen edullisia. Myös paikat, josta saisi ostettua kimonoita tai yukatoita kiinnostaisi.

Mitä sellaisia liikkeitä Tokiosta löytyy, joita ei ole Suomessa?

Mitkä ovat tyypillisiä matkamuistoja Japanista?

1

1779

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Marui-imai

      Nyt heitit sellaisen kysymyksen, johon voisi kirjoittaa kirjan vastaukseksi. Tokiossa on useita isoja tavarataloja, joita löytyy lähes kaikkien isojen asemien lähistöltä (Shinjuku, Shibuya, Ikebukuro, Akihabara jne.). Tsekkaamisen arvoisia ovat ainakin Mitsukoshi, Marui, Isetan, Daimaru ja Shibuya 109. Joitain nimiä varmasti unohdinkin. Ginzan alueelta löytyy lähes kaikki muodin huippunimet. Ainakin Shibuyassa on liikkeitä, jotka myy käytettyjä huippunimien tuotteita, jos uudet ovat budjetin ulottumattomissa. Useimmissa tavarataloissa on myös kimono/yukata-osasto. Nuoriso- ja vaihtoehtomuodin keskus on Harajukussa.

      Tuossa on jonkinlainen artikkeli englanniksi Tokiossa shoppailusta:
      http://www.japan-guide.com/e/e3053.html

      Marui-tavaralolla on myös infoa englanniksi. Kuten huomaat, Maruilla monet liikkeet ovat erikoistuneet tuotevalikoimaltaan hieman eri tavalla (yksi naisten muotiin, toinen miesten muotiin, perheille omansa jne.).
      http://www.0101.co.jp/stores/language/en/

      Myös Daimarulla on englanninkielinen sivu.
      http://www.daimaru.co.jp.e.md.hp.transer.com/foreign/

      Jos suuntaat Yokohamaan (sehän on siinä Tokion vieressä), niin Landmark Towerissa on myös ostoskeskus:
      http://www.yokohama-landmark.jp/web/english/

      Yokohamasta löytyy myös China Town, jossa on myös paljon erilaisia erikoisliikkeitä yms.

      Tyypillisä matkamuistoja? Riippunee paljon henkilöstä, mutta japanilainen muoti, kosmetiikka, elektroniikka, perinne- ja käsityöesineet (viuhkat, astiat, taide yms..), sekä tietysti yukatat ja kimonot lienevät usein ostettujen matkamuistojen joukossa. Myös japanilainen pop- ja rock-musiikki, sarjakuvat/piirretyt sekä niihin liittyvä oheiskrääsä on suosittua tuliaistavaraa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. MIksi suurin osa persuista on alkoholisteja?

      Tätä jäin pohdiskelemaan....
      Maailman menoa
      98
      4214
    2. 78
      3477
    3. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      72
      3084
    4. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      81
      2549
    5. Suomalainen lähti ilman takkia sotaan

      Malli oli "kajander", johon kuului pelkästään kokardi, ja sotilaan itse metsästä katkoma puukeppi ryssien huitomiseen.
      Maailman menoa
      5
      2366
    6. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      207
      2162
    7. Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!

      ”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a
      Maailman menoa
      30
      2091
    8. Mies älä

      Odota enää vaan toimi. Pieni vinkkivitonen 🫰💥
      Ikävä
      41
      880
    9. Harmittaa ettei paluuta entiseen enää ole

      Paluuta entiseen ei ole koska pilasit kaiken.
      Ikävä
      73
      811
    10. Mä tiedän

      Että sä tiedät, että mä tiedän, että sä tiedät. Me molemmat tiedetään. Onko näin?
      Ikävä
      52
      776
    Aihe