Mitkä ovat hyviä paikkoja shoppailuun Tokiossa? Onko Tokiossa kauppakeskuksia? Onko pintamuotipaikat keskittyneet jollekin alueelle? Etsin lähinnä vähän laadukkaampia vaatteita, esimerkiksi samanlaisia kuin Stockmann myy Suomessa, mutta ei tyypillisiä huippumuotiliikkeitä (esim. Chanel, Dior), elleivät ole Japanissa erityisen edullisia. Myös paikat, josta saisi ostettua kimonoita tai yukatoita kiinnostaisi.
Mitä sellaisia liikkeitä Tokiosta löytyy, joita ei ole Suomessa?
Mitkä ovat tyypillisiä matkamuistoja Japanista?
Shoppailu Tokiossa
1
1558
Vastaukset
- Marui-imai
Nyt heitit sellaisen kysymyksen, johon voisi kirjoittaa kirjan vastaukseksi. Tokiossa on useita isoja tavarataloja, joita löytyy lähes kaikkien isojen asemien lähistöltä (Shinjuku, Shibuya, Ikebukuro, Akihabara jne.). Tsekkaamisen arvoisia ovat ainakin Mitsukoshi, Marui, Isetan, Daimaru ja Shibuya 109. Joitain nimiä varmasti unohdinkin. Ginzan alueelta löytyy lähes kaikki muodin huippunimet. Ainakin Shibuyassa on liikkeitä, jotka myy käytettyjä huippunimien tuotteita, jos uudet ovat budjetin ulottumattomissa. Useimmissa tavarataloissa on myös kimono/yukata-osasto. Nuoriso- ja vaihtoehtomuodin keskus on Harajukussa.
Tuossa on jonkinlainen artikkeli englanniksi Tokiossa shoppailusta:
http://www.japan-guide.com/e/e3053.html
Marui-tavaralolla on myös infoa englanniksi. Kuten huomaat, Maruilla monet liikkeet ovat erikoistuneet tuotevalikoimaltaan hieman eri tavalla (yksi naisten muotiin, toinen miesten muotiin, perheille omansa jne.).
http://www.0101.co.jp/stores/language/en/
Myös Daimarulla on englanninkielinen sivu.
http://www.daimaru.co.jp.e.md.hp.transer.com/foreign/
Jos suuntaat Yokohamaan (sehän on siinä Tokion vieressä), niin Landmark Towerissa on myös ostoskeskus:
http://www.yokohama-landmark.jp/web/english/
Yokohamasta löytyy myös China Town, jossa on myös paljon erilaisia erikoisliikkeitä yms.
Tyypillisä matkamuistoja? Riippunee paljon henkilöstä, mutta japanilainen muoti, kosmetiikka, elektroniikka, perinne- ja käsityöesineet (viuhkat, astiat, taide yms..), sekä tietysti yukatat ja kimonot lienevät usein ostettujen matkamuistojen joukossa. Myös japanilainen pop- ja rock-musiikki, sarjakuvat/piirretyt sekä niihin liittyvä oheiskrääsä on suosittua tuliaistavaraa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2583730
Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!
En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,1352687Nyt jäi velat perimättä
Mikä idea se talo oli polttaa ja velalliset sisällä nyt jäi rahat saamatta162172Martinan aussikulta, missä?
Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!3541936Varattais lähihotellista
🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää2281934- 571488
Ellen Jokikunnas muistelee Reino-koiraa - Ralph-poika koskettavalla tavalla esiin: "Kiitos, että..."
RIP Reino. Lämmin osanotto suureen suruunne Ellen, Jari ja Ralph. Reino tuli tutuksi monelle suomalaiselle Unelmia Ita491434Meneekö eläinpuiston johto vaihtoon vaalien jälkeen?
Ähtärissä kuhistaan ja kuiskitaan, että perussuomalaiset esittävät vaalien jälkeen, että eläinpuiston hallitus uusitaan741162- 1031157
- 1111150