Shoppailu Tokiossa

Matkailija2

Mitkä ovat hyviä paikkoja shoppailuun Tokiossa? Onko Tokiossa kauppakeskuksia? Onko pintamuotipaikat keskittyneet jollekin alueelle? Etsin lähinnä vähän laadukkaampia vaatteita, esimerkiksi samanlaisia kuin Stockmann myy Suomessa, mutta ei tyypillisiä huippumuotiliikkeitä (esim. Chanel, Dior), elleivät ole Japanissa erityisen edullisia. Myös paikat, josta saisi ostettua kimonoita tai yukatoita kiinnostaisi.

Mitä sellaisia liikkeitä Tokiosta löytyy, joita ei ole Suomessa?

Mitkä ovat tyypillisiä matkamuistoja Japanista?

1

1800

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Marui-imai

      Nyt heitit sellaisen kysymyksen, johon voisi kirjoittaa kirjan vastaukseksi. Tokiossa on useita isoja tavarataloja, joita löytyy lähes kaikkien isojen asemien lähistöltä (Shinjuku, Shibuya, Ikebukuro, Akihabara jne.). Tsekkaamisen arvoisia ovat ainakin Mitsukoshi, Marui, Isetan, Daimaru ja Shibuya 109. Joitain nimiä varmasti unohdinkin. Ginzan alueelta löytyy lähes kaikki muodin huippunimet. Ainakin Shibuyassa on liikkeitä, jotka myy käytettyjä huippunimien tuotteita, jos uudet ovat budjetin ulottumattomissa. Useimmissa tavarataloissa on myös kimono/yukata-osasto. Nuoriso- ja vaihtoehtomuodin keskus on Harajukussa.

      Tuossa on jonkinlainen artikkeli englanniksi Tokiossa shoppailusta:
      http://www.japan-guide.com/e/e3053.html

      Marui-tavaralolla on myös infoa englanniksi. Kuten huomaat, Maruilla monet liikkeet ovat erikoistuneet tuotevalikoimaltaan hieman eri tavalla (yksi naisten muotiin, toinen miesten muotiin, perheille omansa jne.).
      http://www.0101.co.jp/stores/language/en/

      Myös Daimarulla on englanninkielinen sivu.
      http://www.daimaru.co.jp.e.md.hp.transer.com/foreign/

      Jos suuntaat Yokohamaan (sehän on siinä Tokion vieressä), niin Landmark Towerissa on myös ostoskeskus:
      http://www.yokohama-landmark.jp/web/english/

      Yokohamasta löytyy myös China Town, jossa on myös paljon erilaisia erikoisliikkeitä yms.

      Tyypillisä matkamuistoja? Riippunee paljon henkilöstä, mutta japanilainen muoti, kosmetiikka, elektroniikka, perinne- ja käsityöesineet (viuhkat, astiat, taide yms..), sekä tietysti yukatat ja kimonot lienevät usein ostettujen matkamuistojen joukossa. Myös japanilainen pop- ja rock-musiikki, sarjakuvat/piirretyt sekä niihin liittyvä oheiskrääsä on suosittua tuliaistavaraa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      24
      5600
    2. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      162
      4172
    3. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      14
      3697
    4. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      68
      3133
    5. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      45
      2983
    6. Teboili alasajo on alkanut

      Niinhän siinä kävi että teebboili loppuu...
      Suomussalmi
      90
      2977
    7. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      157
      2696
    8. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      29
      2617
    9. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      20
      1765
    10. "Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko

      "Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For
      Maailman menoa
      122
      1711
    Aihe