mihin vitamiinitabletteja tarvitaan?

kuuskytkuus1

Minulla s-calsium yli normaaliarvon, samoin s-folaatti paljon yli normaaliarvon. Miksi vitamiinitabletteja suositellaan, vaikka on normaali ruokavalio? Eikö tämä vitamiinien ylitarjonta ole mennyt jo liialliseksi? Onko vitamiinien kaupittelu ja mainonta pelkkää rahastusta, ja helppoa sellaista?
En ole syönyt ainuttakaan vitamiinia kuulemieni arvojen jälkeen. Maksavatkin liikaa..
Älytöntä touhua apteekkien ja muiden vastaavien kaupittelevien tahojen vitamiinihysteria että saataisiin rahaa ja enemmän rahaa. Jos syötte normaalisti, mitään ylimääräistä vitamiinia ei tarvita. Se on totuus!

10

148

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lollerolllool

      Entäs sinun D-vitamiini arvo? Seleeni arvo? A, K ja E-vitamiini arvot? Ja mikä on tämä s-folaatin "normaaliarvo"? Tarkoittaako, että sinulla ei ole puutosta? Jos arvo olisi kolme kertaa korkeampi hyötyisitö siitä?

      Hyvänä esimerkkinä on B6 vitamiini. Saantisuositus on 1,6 mg/vrk. Kuitenkin kun ottaa 50mg/vrk on positiiviset vaikutukset selkeät.

    • 14+12

      Apteekkihenkilökunta saa usein lääkeyhtiöiltä proviikkaa myydyiltä tuotteilta, esim. jos myyjä saa kaupattua sulle kalsium-tabletteja tietyltä valmistajalta niin hänelle kilahtaa extraa tilille. Kalsiumin ottaminen on usein turhaa ja joidenkin juttujen perusteella jopa haitallista.

      Muutenkaan ei kannata ostaa mitään multivitamiinivalmisteita, joissa kaikki vitamiinit on halvimmassa mahdollisessa synteettisessä muodossa täyteaineilla höystettynä, noistakin saattaa olla enemmän haittaa kuin hyötyä. Aina jos pakkauksessa lukee esim. magnesiumstearaatti kannattaa tuote jättää ostamatta.

      Luonnollisessa muodossa olevat vitamiinit parempia, koska elimistö pystyy ne paremmin hyödyntämään. Ja kannattaa valita aina tuote, missä on mahdollisimman vähän makeutus- ym. aineita.

      Kaikkia vitamiineja ei tosiaan saa ruuasta tarpeeksi, kuten tuo d-vitamiini. Tapauskohtaisesti saattaa olla puutosta joistakin muistakin, esim. b12, magnesium.

    • NatuMan

      Älkää ostako apteekista mitään vitamiineja. Ovat kauttaaltaan todella huonolaatuisia ja synteettisiä. Lääkefirma tekee vitamiineja niin siitä ei tule kuin sontaa. Ostakaa vaikka life myymälästä luonnollisia vitamiineja jos ei iherbistä uskalla tilailla.

      Jos haluaa säästää rahaa ja saada laadukkaita tuotteita käyttäkää iherbiä: www.iherb.com?rcode=mhw465

      • Raha ratkaisee

        "Jos haluaa säästää rahaa ja saada laadukkaita tuotteita käyttäkää iherbiä:"

        Siinä tulikin hyvin esiin se syy, miksi niitä vitamiineja suositellaan niin usein. NatuMan tienaa provikoita niiden tilauksista, jotka menee iHerbiin sen antaman linkin kautta. Kun raha kirstuun kilahtaa niin uusi suositus nettiin vilahtaa - lisärahan toivossa tietysti, kuinkas muuten?


      • Myös iherb asiakas
        Raha ratkaisee kirjoitti:

        "Jos haluaa säästää rahaa ja saada laadukkaita tuotteita käyttäkää iherbiä:"

        Siinä tulikin hyvin esiin se syy, miksi niitä vitamiineja suositellaan niin usein. NatuMan tienaa provikoita niiden tilauksista, jotka menee iHerbiin sen antaman linkin kautta. Kun raha kirstuun kilahtaa niin uusi suositus nettiin vilahtaa - lisärahan toivossa tietysti, kuinkas muuten?

        Kyllä se linkin käyttäjä tuosta rahallistesti eniten hyötyy. Natuman saa ehkä muutaman sentin jos joku tuolta vaikka D-vitamiinit tilaa. Linkin käyttäjä saa $5-10$ alennusta.

        Mielestäni aika winwin kaikille. Paitis tietenkin kateellisille henkilöille.


      • nelkytkuus
        Raha ratkaisee kirjoitti:

        "Jos haluaa säästää rahaa ja saada laadukkaita tuotteita käyttäkää iherbiä:"

        Siinä tulikin hyvin esiin se syy, miksi niitä vitamiineja suositellaan niin usein. NatuMan tienaa provikoita niiden tilauksista, jotka menee iHerbiin sen antaman linkin kautta. Kun raha kirstuun kilahtaa niin uusi suositus nettiin vilahtaa - lisärahan toivossa tietysti, kuinkas muuten?

        Ihan oikeesti oikea ravinto on avainasemassa ihan kaikissa sairauksissa ja niiden ennaltaehkäisyssä.

        Monipuolinen ja terveellinen ravinto ja /tai kotiruoka on pelkkä tyhjä fraasi, jota suurin osa suomalaisista ei edes ymmärrä. Esimerkiksi pasta, ruispala ja big mac ovat eri ruokia, mutta kaikkien pääraaka-aineena on sama ravinneköyhä vilja. Toinen haaste tulee ravintoaineiden imeytymisestä. Monen suomalaisen suoliston toiminta on kaukana optimaalisesta.

        Vitamiinihysteriasta:

        Nää ihmiset, jotka saa kaiken tarvittavan tavallisesta monipuolisesta ravintoköyhästä ruuasta, nää on pöhöttyneitä muumioita, joihin sairaudet iskee.

        Yleisin väite "asiantuntijoilla" on, että vitamiinien nauttiminen lisäravinteena on rahan vetämistä alas pöntöstä.

        Milloin mikäkin "asiantuntija" ei mielestäni ymmärrä eikä tiedä tieteellisesti mikä on ”ylimäärä” tai hyödyllinen määrä missäkin tutkittavassa kontekstissa.

        Ruokavaliohoito ei tuota mitään, mutta lääke tuottaa.

        Ja toki kannattaa hakea terapiaa, jos joka kulman takana näkyy joku pillerikauppias, joka haluaa sinun rahasi menevän esim. D-vitamiiniin.

        Hyvällä ruokavaliolla, liikunnalla ja ravintolisien käytöllä voitaisiin ehkäistä paljon terveydenhuollon kuluja. Nykyinen hoitojärjestelmä on kuitenkin jo lääkärikoulutuksesta alkaen niin lääkehoitokeskeinen, että muutos tuskin tulee tapahtumaan.

        http://personal.inet.fi/koti/remeli/aitoa_ruokaa.htm


    • nelkytkuus

      "Minulla s-calsium yli normaaliarvon, samoin s-folaatti paljon yli normaaliarvon."

      Kerrotko nämä arvot tai skannaat nuo tiedot nettii.

      www.aijaa.com palvelussa voi nimettömästi ja ilmaiseksi ladata kuvia.

      Kiitos!

      Kalsiun-arvosi on todennäköisesti korkea, koska sinulla on kalsiumin aineenvauhdunnan häiriö, johtune D-vitamiinin, C-vitamiinin ja magnesiumin puutteesta. Näinolen kalsiumia on liikaa veressä ja se kalkkeuttaa verisuonia.

      Folaatin puute on yleistä, koska sitä saa eniten tummanvihreistä kasviksista, joita ei saa kuumentaa tai maksasta.

      Kasvisia tulee syödä satoja grammoja päivässä, jotta niistä saa folaattia riittävästi.

      Sorry, mutta epäilen sinun juttujasi.

      • nelkytkuus

        Lisäisin vielä, että kerrotko, miksi terveeltä ihmiseltä on mitattu kalsium ja folaatti, kun ei niitä sairaskaan saa mitatuksi.

        Suomessa nyt ei vaan mitata mitään ravintoarvoja, vaikka varsinkin D-vitamiinimittaus pitäisi kuulua perusverikokeisiin ja kaikilta 50v täyttäneiltä lisäksi B12-vitamiini.

        Molempien puutos aiheuttaa erittäin ikäviä sairauksia, jotka muhivat kropassa jopa vuosia ja aiheuttavat peruuttamattomia muutoksi elimistöön.


      • kuuskytkuus1
        nelkytkuus kirjoitti:

        Lisäisin vielä, että kerrotko, miksi terveeltä ihmiseltä on mitattu kalsium ja folaatti, kun ei niitä sairaskaan saa mitatuksi.

        Suomessa nyt ei vaan mitata mitään ravintoarvoja, vaikka varsinkin D-vitamiinimittaus pitäisi kuulua perusverikokeisiin ja kaikilta 50v täyttäneiltä lisäksi B12-vitamiini.

        Molempien puutos aiheuttaa erittäin ikäviä sairauksia, jotka muhivat kropassa jopa vuosia ja aiheuttavat peruuttamattomia muutoksi elimistöön.

        Mistä puutoksesta nelkytkuus kirjoittaa? S-calsium yli viitearvon ja S-folaatti samoin. Yksinkertainen selitys se, että syömällä Multivita plus -tabletteja veressä liikaa näitä aineita. Iäkkäämpi ihminen ei tarvitse folaattia samaa määrää kuin nuori. Ja turhaa noita kaikkia vitamiiniarvoja on mitatakaan. Sen kun syö hyvin, niin se riittää.


    • nelkytkuus

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      80
      6932
    2. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      134
      6513
    3. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      381
      6303
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      364
      4112
    5. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      153
      2492
    6. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      6
      2409
    7. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      58
      2179
    8. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      143
      1509
    9. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      14
      1492
    10. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      198
      1230
    Aihe