Berliinissä liikkuminen vaunujen kanssa

mia1

Olisko toi 7-päivän lippu hyvä, kun meitä on matkassa kaksi aikuista ja yksi 1-vuotias (rattailla pääasiassa kuljetaan joskus kantorepulla) ja Berliinissä ollaan 5 päivää? Riittääkö, että hankitaan toiselle aikuiselle lippu? Mietittiin, että pääseekö Berliinissä rattaiden kanssa ilmaiseksi julkisiin vai pitääkö molemmilla aikuisilla olla omat liput? Vauvat ilmeisesti ilmaiseksi saavat matkustaa.. :) Ei ihan selvinnyt nämä BVG:n sivuilta..
Erooko se 7-päivän lippu tuohon Welcome Berlin Cardiin ja muihin vastaaviin siitä, ettei saa museoissa alennusta?

2

233

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 7 tage

      Kaikille aikuisille oma lippu, alle 6 v junnu rattaiden kera ei lisämaksua.
      http://www.bvg.de/index.php/en/1236666/name/Weekly Monthly and Annual Tickets/article/77395.html

      Münchenissä on kimppalippuja, mutta Berliinissä ei.

      7pv-lipulla ei saa alennuksia, mutta kannattaa em. turistikorteillakin tutkia, saako järkeviä alennuksia niistä kohteista joihin on itse menossa. Sekä myöskin tarvittavat vyöhykkeet AB vai ABC.
      Turistilippujakin saa automaatista (käteisellä), mutta siihen liittyvä opaskirja pitää erikseen hakea muualta.

    • halooooo

      ilmaiseksi pitäisi päästä?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra haluaa muuttaa

      maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....
      Maailman menoa
      202
      9632
    2. Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!

      🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen
      Maailman menoa
      31
      4397
    3. Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan

      Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht
      Maailman menoa
      119
      3965
    4. Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!

      Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu
      Maailman menoa
      100
      3841
    5. Kaivattusi nimi

      Kaivattusi nimi on
      Ikävä
      202
      3397
    6. Päivän Riikka: Valmet Automotive aloittaa jättimäiset muutosneuvottelut

      😭😭😭😭😭😭😭 Tämäkin vielä, Brutukseni. Että ei olisi Suomen historian pahimmat työttömyysluvut riittäneet, niin Riik
      Maailman menoa
      19
      2854
    7. Rakastan sua mutten uskalla jutella sulle

      Kumpa sä näkisit tämän viestin❤️ Kaipaan sua vaikka oot välillä ihan lähellä mutten saa sanottua sulle enää mitään. Ujos
      Ikävä
      122
      1377
    8. Mihin rakastuin sinussa?

      Rakastuin siihen, miten katsoit minua Rakastuin siihen, miten hymyilit minulle Rakastuin siihen, kuinka hyväksi sait its
      Ikävä
      73
      1366
    9. Mistä tietää että mies on kiinnostunut?

      Millaisista merkeistä olette huomanneet?
      Ikävä
      90
      1174
    10. Anssi Heikkilä umpirehellisenä - Rankka yö TTK-yllätystippumisen jälkeen!

      Minkä parin tai kenen olisi mielestäsi pitänyt tippua TTK:sta? Tämä oli kyllä todellinen yllätys, että Mira Luoti ja A
      Tanssii tähtien kanssa
      15
      1151
    Aihe