Itikoiden jämät

Millähän tavalla tai aineella saisin moton tuulisuojasta kaikki hyönteisten jäljet pois? Tuulisuoja on akryyliä, joten sitä ei viitsisi hangata millään kovalla aineella tai esineellä. Olen kokeillut lasinpesusprayta ja fairya huonolla menestyksellä. Olisiko hyviä ehdotuksia?
7206
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Fairyllä lähtee (raakana), jos ei ole satavuotta kiinni kuivuneita raatoja.

Seuraavana autovaha sitten kliineri, aina voi koittaa ensin kohtaan joka on piilossa mitä tapahtuu, ennenkuin levittää mönjän koko plexiin.

Ennakkovahaus ja vesipesu ajon jälkeen helpottaa pyörän siistinä pysymistä.

Trasselia, vahaa ja vettä kuluu, jos suomen suvessa pyörän siistinä yrittää pitää.

Äänestä

Fairy on hyvä pesuaine pyörälle. Se ei tee mitään pahaa ja on erinomaisen hyvä rasvanpoistoon. Minä olen putsannut nuo ötökät Fairylla ja sitten kuivaamisen jälkeen Pled-spraylla vahaus. Mitään kalliita erikoismömmöaineita ei tarvitse.
Vähän enemmän tuottaa töitä jokin halpa "ikkunavindus", joita kaikki kaupat myyvät.

Äänestä

Laita märkä pyyhe pleksin päälle puoleksi tunniksi, sitten lähtee pyyhkäisemällä. Liuottimet nopeuttavat hieman niiden pehmenemistä mutta hinkkaamiseksi menee silloinkin.

Äänestä

Onhan noita ötökän liuottajia. Sulattavat otusten proteiinirakenteen. Tuli ostettua mutta ei vielä kokeiltua. Yllättävän vähän otuksia ilmassa tänä vuonna.

Äänestä

Tuoreeltaan raadot ajon jälkeen pois visiiristä ja kypärästä sekä katteista.
Näin huoltotoimet on helpoin tehdä.
Autovaha puhtaaseen pintaan niin eivät tartu uudestaan niin pahasti kiinni.

Äänestä

Tolulla

Äänestä

Sinol

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Läpinäkyvää kirjoitti:

Millähän tavalla tai aineella saisin moton tuulisuojasta kaikki hyönteisten jäljet pois? Tuulisuoja on akryyliä, joten sitä ei viitsisi hangata millään kovalla aineella tai esineellä. Olen kokeillut lasinpesusprayta ja fairya huonolla menestyksellä. Olisiko hyviä ehdotuksia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu