Olen 60v, elokuussa 61. Olen ollut pari vuotta jo työkyvyttömyyseläkkeellä tuki- ja liikuntaelimien vaivan vuoksi. Kykenen silti liikkumaan itsenäisesti. Asun yksin, minulla on hieman omaa keräämääni omaisuutta, ei perillisisiä, mutta läheinen perheyhteisö. Kuluttelen pientä omaisuuttani omaksi ilokseni ja elelen vailla huolen häivää.
Minua välillä kyllä pelottaa. Voiko olla näin onnellinen? Ei enää koskaan mitään pakkoa elämässä Ei pakkoa mennä töihin ja herätä aikaisin aamulla. Ei pakonomaista rahan perässä juoksemista tai epävarmuutta omasta pärjäämisestä. Aikaa on tehdä mitä vain ja mennä minne tahtoo. Ihan kyllä välillä pelottaa, voiko näin jatkua, mutta sitten unohdan pelot ja jatkan onnellista elämääni.
Minua välillä kyllä pelottaa. Voiko olla näin onnellinen? Ei enää koskaan mitään pakkoa elämässä Ei pakkoa mennä töihin ja herätä aikaisin aamulla. Ei pakonomaista rahan perässä juoksemista tai epävarmuutta omasta pärjäämisestä. Aikaa on tehdä mitä vain ja mennä minne tahtoo. Ihan kyllä välillä pelottaa, voiko näin jatkua, mutta sitten unohdan pelot ja jatkan onnellista elämääni.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Sithän meit on kaks onnellist,ainoostaan ilmat piinaa onnellista.
Ukkonen jyrisee niin että ikkunat tärisee, muuten on kaikki hyvin.
Olisitpa nähny meiän juhannus sään
Tuli tulta ja jäätä taivaalta, hyvä kun oli sauna valmis.
säästä puhuen, kaikki tietää mikä oli Jakobin poikain isän nimi, mutta opettja kysyi Villeltä mitkä olivat Jakobin vaimojen nimet . Hänellä oli kaksi vaimoa. Ville vastasi
vilu ja helle, kerrotaan että häntä piinasi päivällä helle ja yöllä vilu.
En tiennyt noist nimistä kun olin siel pulkkamäes muitten opiskelles.
Hyvä juttu.
Täällä kolmas, paitsi noi ilmat.
Määki oon nii kaunis ja onnellinen, rikas ja rakas. Hohhoijakkaa juupasti juu
Jetsulleen
Kuka sanoi et mä kaunis ja rikas olisin,ihan turhaa puhua höylästä mun kohdalla kun kirveelläkin olis hommia.
Rahaa on sen verran et jos puuhun pääsisin kiipeemään niin ei maahan paljoa jäis.
Mutta jos näkisit mut pilvipoutasella säällä polkemas putkikamelia maalaistiellä niin ihan helposti uskoisit.
Siin menee pahuksen ruma alempaan sosiaaliryhmään kuuluva pikkuasioista nauttiva ukonrahjus.
k/k Huumoria parhaimmillaan. Näin juuri.
Joskus on vaan parasta levittää kätensä ja sanoa,tämmönen mä oon ,hyväksy tai et.
k/k - no, et sinä sinä kaunis ole - komeudesta jätit sitten puhumatta :D!!!
Se, joka nauttii noista pikkuasioista, ei voi olla "pahuksen ruma", - ja mitä se sosiaaliryhmä tähän kuuluu!?
Madx
Ainahan sanotaan et köyhyys ja rumuus kulkee käsikäres,
No jaa - minkälainen rumuus ja minkälainen köyhyys!?
Semmonen köyhyys et ei ol varaa ostaa mitään hurstuukkia kolhon naaman eteen.
Onneksi olkoon! Älä stressaa turhaan itseäsi iettimällä tulevaa vaan nauti jokaisesta päivästä!
Se tulee mikä on tullakseen.
Olin 52 vuotinen kun kelan virkailija kehoitti hakemaan sairaseläkettä.
Kiusani oli yhden tyypin polysytemia vera johon eivät tepsineet yleiset konstit ja lääkkeet.
Eläkepäätös tuli muutamassa kuukaudessa.
Ensimmäisen sairasteluvuoden aikana löytyi sopiva lääkitys ja sen jälkeen olen pystynyt elämään aivan normaalia elämää.
Sytostaatti kapseleilla pidetään veri juoksevana ja hemoglobeiini alhaalla, 100:n tuntumassa.
Jätin osa-aikaisen kassatyöni ilman vieroistusoireita.
Eläkkeeni on pieni vaikka siinä on kansaneläkkeen täydennysosa.
Mieheni eläke on reilusti suurempi ja koska kummallakaan ei ole mitään tilivelvollisuutta yhteisten rahojen käytöstä niin en pysty valittaman vaikka elänkin harkitusti.
Ollaan onnellisia, jopa täälläkin.
Eikä lähdetä sitä mihinkään korpeen kätkemään.
Onnellisen on helppo uskoa toisen onneen.
Kerätään onnea takataskuun, jos joskus vähän liikaa kivistää,
otetaan sieltä tilalle.
On se elämä nyt helppoa, ei oisi uskonut joku 10 - 20 vuotta sitten että tili tulee ihan tekemättä mitään, ihan hyvältä tämä elämä tuntuu..toisinaan ..ja toisinaan taas ei, mutta niinhän se on olevakin, pelkkä päivänpäiste kai himmentäisi auringon..
Sinä sen sanoit Pirre*, tili tulee tekemättä mitään. On se hienoa, että aikoinaan tuli töitä tehtyä, että nyt on sitten kohtuullinen työeläke, eikä täydy joka senttiä venyttää, vaikkei sitä rahaa ylenmäärin olekaan. Ja miksi pitäisi ollakaan?
Varokaa kun kehustette aikanne nii joku masentaa teidät loispummiudella, ollaan niikuin ei oltaisi vaikka tyytyväinen olenkin, parasta aikaa ei tohon sen kummempaa.
Niin, ei tarvihekkaan, kunhan tulee toimeen, saa maksettua laskut ja vatsan täyteen päivittäin (vähempikin kyllä riittäs), elämä on laiffia..siteeratakseni yhtä viisasta :)
On om.hoitajan vapaani, ja ajttelin lähteä katsomaan miten ne isä ja äiti siellä tulee toimeen, tosin hiljanen pakkokin jo :) - kun ovat vierekkäin maahan pantu (jos vitsin poikanen tässä yhteydessä sallitaan), isä ainakin nauraisi tälle vitsille :))
P.s. no kukat ajattelin katsastaa lähinnä..
--€, kuule..eipä anneta moisen masentaa, katteus se on mikä kalakattaa :)