Kysyisin että millaisia määriä kerrallaan vauvanne syövät soseita ja puuroa. Meillä puolivuotias neiti aloittanut kiinteiden maistelut jo 4kk ikäisenä, silti syö pakastettua sosetta n. kahden jääpalakuution verran tai vastaavasti purkista ehkä puolet. Hedelmä soseita menee enintään reilu puoli purkkia. Puuro ei ole mitään lempparia vaan sitä syö muutaman lusikallisen vain jos sosetta on seassa kolminkertaisesti puuroon nähden.
Muutenki kiinnostaisi että millainen määrä soseita on alkanut vaikuttaa maidon tarpeeseen? Meillä vauva saa maitoa pullosta joten tiedän tarkalleen millaisia määriä hän päivittäin juo korviketta, toistaiseksi kiinteiden syöminen ei ole maidon tarpeeseen vaikuttanut.
Paljonko vauvanne syö soseita
3
159
Vastaukset
- herkkusuu.
Ei meilläkään puolivuotiaana maidontarve vähentynyt. Soseita meni silloin puolesta purkista purkkiin kerrallaan. Puuroa joku puoli dl tai vähemmän. Ja ruokailukertoja oli 3-4. About 5dl joi tuolloin maitoa vuorokaudessa. Hyvin alkoi kasvamaan ja vauvamassu lähti pois :)
Meillä kaurapuuro ehdoton lemppari ja sekaan kuningatarmarja-pilttiä. Myös omista pakastetuista vadelmista tykkää hirveästi puurossa. - hopsansaa
Meillä poitsu aloitti kiinteiden maistelun siinä 3kk ikäisenä, aina muutama lusikka kerrallaan.
Puolen vuoden iässä sapuskaa meni vaihtelevasti puolesta purkista kahteen purkkiin, ei ole mikään nirso tapaus ollut ruuan suhteen. Kaikki menee hedelmäsoseista puuroon.
Toki meilläkin oli päiviä, että ruokaa meni päivän aikana yhteensä vain kymmenisen lusikallista, maitoa/velliä sitäkin enemmän. Hyvin huomasi ja huomaa nykyäänkin onko nälkä, kun suu ammollaan ottaa ruokaa vastaan, ja kun masu täynnä niin menee suu suppuun saman tein.
Nyt n. 9kk ikäisenä aamulla menee puoli purkkia/purkki puuroa, päivällä purkki lihasosetta vähän hedelmää jälkkärinä, välipalana reilu purkki hedelmää ja illallisena purkki lihasosetta hedelmää jälkkärinä. Näihin aterioihin mahtuu vielä ruokajuoma ja satunnaiset sormiruuat (banaanit, naksut, kasvikset..). Toki näiden välillä pojasta riippuen maitoa ja vettä tuttipullosta päiväunien yhteyteen.
Jokaisella varmasti eri ruokailutottumuksensa ja määränsä syödä sapuskoja, itse äitinä tiedät varmasti parhaiten lapsesi nälän ja ruuan tarpeen :)
P.S. Vaikka meillä poika syö välillä kuin hevonen, on silti hieman alapainoinen. - 11+19
Meillä keskivertoa paljon isompi poika, joten ruokaakin menee ehkä normaalia enempi. Nyt ikää 5kk ja aamulla syö puuroa n. 1,5-2dl lounaaksi piltin, päivällä piltin ja illalla velliä reilu 200ml. Lisäksi korviketta menee n. 1litra/vrk.
Vellit meillä aloitettiin 2kk iässä ja soseet 3kk iässä.
Niitä ennen korviketta meni reilu 1,5litraa päivässä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 303928
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle131879Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom631334Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise951276Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.671146Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A51011- 47921
Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti331884En haluaisi kaiken kuihtuvan pois
ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?39872Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥26871