Olemme -99 rakennetun omakotitalon kolmansia omistajia ja olisi halu varmistaa salaojien toimivuus. Tieto tarkistuskaivojen sijainnista ei kuitenkaan ole siirtynyt omistajan vaihtojen yli, joten kaipaisin vinkkejä miten ne voisi löytää. Liuta tyhmiä kysymyksiä seuraa.
Tarkistuskaivoista yksi on todennäköisesti kivetyksen alla, yksi asfaltin alla, yksi nurmikon alla ja yksi terassin alla. Miten ja mistä näitä kahta viimeistä potentiaalista kaivoa kannattaisi lähteä hakemaan? Kuinka lähellä sadevesiviemäriä tarkistuskaivot tyypillisesti ovat, ja kuinka syvällä nurmikon (maan) sisässä?
- Myöskään perusvesikaivon sijainti ei ole tiedossa. Luultavasti se on nurmikon alla. Onko niissä yleensä metallinen kansi, eli auttaisikohan metallinpaljastin? Olisikohan sadevesikaivosta lähtevien putkien "risteämispiste" mahdollinen paikka? (Eli vedetäänkö putket tyypillisesti suoraan PVK:lle?)
- Vesien "loppusijoituspaikka" eli kunnan viemäri löytyy naapuritontin kulmasta. Pystyisiköhän sitä kautta kaapelikameralla paikantamaan ensin perusvesikaivon ja sitä kautta salaojat?
Salaojien tarkistuskaivojen paikantaminen
6
9560
Vastaukset
- ennenostoa
Hiukan olisin huolissani talon kokonaiskunnosta mikäli kokooma kaivo vaan jätetty asfaltin alle. Oletko varma ettei ole sadevesikaivot pikku laskulla suoraan yhteen kokoomakaivoon?
- rkm
Onko siellä varmasti kaivot ? Ei niitä takavuosina kaikki rakentajat laittaneet vaikka olisi pitänyt.
Me olaan laitettu aina teräslevyn palanen kaivon kohdalle nurmen alle, joten sen löytää metallinilmaisimella helposti. - rakentanutkin
Kai teillä talon piirustukset löytyy ja täytyyhän samasta nipusta löytyä myös hulevesisuunnitelma. Kaikkien kaivojen pitäisi löytyä kutakuinkin piirustuksen osoittamasta paikasta, mutta eihän se toki varmaa ole..
Salaojakaivot on yleensä katkaistu lähes maanpinnan tasolle. Jos rakentaja on laittanut niihin metallikannet, niin silloin ne löytyy helposti "miinaharavalla". Vaan muoviahan ne useimmiten ja harva niiden päälle mitään metallipaloja älyää laittaa.. Etkö tavoita talon ensimmäistä omistajaa / rakentajaa, hän voisi muistaa.
Jos kiveys on tehty ajatuksella niin jostain kivistä on ehkä leikattu nurkat pois. Siis sellaiset ihan pienet kolot, jonne mahtuu vaikka ruuvimeisseli väliin.. Alta löytyy salaojakaivo 100 % varmuudella.
Nurmikon alta kaivot löytyy vaikka rautakangella, asfaltti on hankala. Tuskin siellä terassialla mitään on, vai onko terassi tehty jälkikäteen, eikä sitä ole piirustuksissa - salaoja
Kiitos vastauksista! Muutama jatkokommentti:
- Kokoomakaivo (PVK) on siis (toivottavasti!) jossakin nurmikon alla, ei asfaltin alla.
- Tuo metallilevyn laittaminen on hyvä idea, pitää tehdä kunhan kaivot löytyy.
- Terassia on laajennettu jälkikäteen, sen vuoksi yksi kaivo voi olla sen alla. Avasin muutaman laudan ruuvit mutta kaivoa ei ainakaan suoraan näy.
- LVI-piirutuksen mukaan salaojakaivot olisivat lähellä talon kulmia ja sadevesisuppilot niiden ulkopuolella, mutta suppilot ovat kyllä käytännössä kiinni talossa joten kaivot eivät voi olla piirustuksen mukaisessa paikassa.
- Sadevesisuppiloiden alta putket eivät lähde samaan suuntaan kuin piirustuksissa, joten epäilen että PVK ei myöskään ole piirustusten paikassa. Kunnan viemäri sentään on oikeassa paikassa :)
- Tuo kivetyksen lovi oli hyvä vinkki, ei kuitenkaan sattunut silmään moista. - mestari_tietää_aina
Soitat talon vastaavalle mestarille ja kysyt siltä, missä ne kaivot on. Niiden pitäisi olla kuvien osoittamissa paikoissa. Jos ei ole niin mestari on jättänyt duuninsa tekemättä. Käsket äijän ettimään.
- Kaivoon katsoja
PVK:ssa on vlr kansi ja sitä kandee ettiä miinaharavalla talon siltä reunalta missä on kunnan liittymät. SOK on yleensä alle 1 m talon nurkasta ulospäin. Jos PVK on nurtsilla niin miinaharavan puuttuessa työntelisin n. 10 mm harjateräksellä noin 30cm;n asti. Kansi on jäänyt loppu multauksessa nurmen alle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella
Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne202227Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle
Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv282088Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua
Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle1941647Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?
"Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k521609Kokoomus on Suomen kommunistisin puolue
"Hallituksessa on erimielisyyttä siitä, kuinka suuri osa veronkiristyksestä hyvitetään datakeskuksille uudella erillisel761580- 1131430
Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.
Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.501368- 831129
Martina haluaa tasoisensa miehen
Seiskassa juttu minkälaisen miehen Martina haluaa. Kumppanin pitää tuoda hänen herkkyytensä ja vahvuutensa esiin sekä ol240997Voi ei! Katja Ståhl joutui sairaalaan - Syynä tämä vitsaus - Koskettava päivitys sairaalasängystä
Pikaista paranemista, Katja! Katja Ståhl on kertonut somessa joutuneensa sisään sairaalaan. Lue lisää: https://www.suom21885