Ostin korkkarit ja nutturan

loma mielessä

jakkupuku on tilauksessa. Syksyllä alkaa opettajan opinnot.

Ihanaa odotan jo ensivuodenkesälomaa 2,5 kk,, syysloma, hiihtoloma, ja kerran tunnissa kahvi ja viineri tauko.
Avustaja joka tunnilla, joka tekee mitä minä määrään,.. vitsi ootan koska pääsen ostoksille, helppoa rahaa tuosta työstä.

Olenniin fiksu että koulutus menee mulla 1 vuodessa, valmistun ennätysajassa ja pääsen nopeemmin raha kasaan, tekemättä mitään... kesälomaa odotellessa.

7

219

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kaikki muumit...?

      Buaaaahhhaaaaaahhaaaahhh!!

    • 77788

      Voisit hiljalleen noudattaa sinulle useasti annettua opastusta ja neuvoa: eliminoi itsesi!

    • Loma päällä

      Ei kannata tilata jakkupukua, mikäli syöt viinerin tunnissa. Muuten tuntuu olevan asenne kohdillaan; huumoria tässä työssä tarvitaan eikä pieni hulluuskaan ole haitaksi.

    • todellisuus

      Ei sulla ensi vuonna mitään kesälomaa ole. Hotelleja siivoilet kesätöiksesi, että pystyt opiskeleen taas talven.

      Eikä tunneilla mitään avustajia ole, ne on koulunkäynninohjaajia. Etkä sä niitä määrää, rehtori on niiden esimies. KKO toimii sun työparina.

    • pitkä lomat ihanaa!!

      Itse valitsin aikoinani opettajan homman juuri lomien ja helpon työn tähdne. Kiva olla kesällä vapaalla, satoi tai paistoi, kuhan ei tarvi töitä tehdä kesällä.

      Tykkään määräillä ihmisiä, on kiva olla pomo, ja lapset ovat helppoja johdettvia, senkun sanoo vaan niin ne tekee kuin muurahaiset.
      Joskus päivä on kolme tuntia, joskus enintää kuusi, ja avustaja tekee kaikki kurjat hommat kuten luokan järjestely ja monistamiset ym juoksevat asiat, ja kertaa lapsille kun itellä menee jo hermot jos kymmenen kertaa pitää samaa toistaa, ei jaksais ite.

      KYllä mä juijaan sieltä helposta aina, tässä hommassa voi tettää avustajalla pajon kun itse ei viitsi. Kiitokset kyllä itse kerään, olenhna lasten pomo ja avustajan pomo.
      Palkka ei oo kovin suuri mutta sillä pärjää.

      • KKO

        Et ole avustajan pomo, et todellakaan. Se on rehtori.
        Eikä monistaminen ole kurjaa, itseasiassa aivan nastaa lepuuttaa korviaan monistamossa:)
        Ja todellakin koulunkäynninohjaajat ovat lapsia varten, niinpä he mielellään kertaavat jo opetetun (usein huonosti) asian.

        Etkä sä mitä vaan voi teettää ohjaajilla, me kerrotaan susta rehtorille!!

        No niin, lopetetaan tää leikki ja mene ottamaan lääkkeesi.


    • Tero Tyrnävältä

      Ap. Niin osin minäkin ja olen mies! Ihquu!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      275
      7580
    2. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      65
      4287
    3. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      277
      3614
    4. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      52
      2299
    5. Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä

      Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä
      Suomalaiset julkkikset
      1
      1767
    6. Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä

      Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,
      Elokuva
      3
      1412
    7. Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!

      Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr
      Maailman menoa
      5
      1277
    8. Ajattelin silloin

      että jos olet kiinnostunut, ihan oikeasti, niin kuulen sinusta vielä.
      Ikävä
      105
      1251
    9. TTP avajaiset

      Tuhannen Taalan Paikka avautuu 1.3-26. Onpa tosi mukavaa! Kiitos Jaanalle kun olet niin aktiivinen ja jaksat yrittää ja
      Haapavesi
      40
      1172
    10. Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!

      Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.
      Tv-sarjat
      0
      1151
    Aihe