Ostin korkkarit ja nutturan

loma mielessä

jakkupuku on tilauksessa. Syksyllä alkaa opettajan opinnot.

Ihanaa odotan jo ensivuodenkesälomaa 2,5 kk,, syysloma, hiihtoloma, ja kerran tunnissa kahvi ja viineri tauko.
Avustaja joka tunnilla, joka tekee mitä minä määrään,.. vitsi ootan koska pääsen ostoksille, helppoa rahaa tuosta työstä.

Olenniin fiksu että koulutus menee mulla 1 vuodessa, valmistun ennätysajassa ja pääsen nopeemmin raha kasaan, tekemättä mitään... kesälomaa odotellessa.

7

215

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kaikki muumit...?

      Buaaaahhhaaaaaahhaaaahhh!!

    • 77788

      Voisit hiljalleen noudattaa sinulle useasti annettua opastusta ja neuvoa: eliminoi itsesi!

    • Loma päällä

      Ei kannata tilata jakkupukua, mikäli syöt viinerin tunnissa. Muuten tuntuu olevan asenne kohdillaan; huumoria tässä työssä tarvitaan eikä pieni hulluuskaan ole haitaksi.

    • todellisuus

      Ei sulla ensi vuonna mitään kesälomaa ole. Hotelleja siivoilet kesätöiksesi, että pystyt opiskeleen taas talven.

      Eikä tunneilla mitään avustajia ole, ne on koulunkäynninohjaajia. Etkä sä niitä määrää, rehtori on niiden esimies. KKO toimii sun työparina.

    • pitkä lomat ihanaa!!

      Itse valitsin aikoinani opettajan homman juuri lomien ja helpon työn tähdne. Kiva olla kesällä vapaalla, satoi tai paistoi, kuhan ei tarvi töitä tehdä kesällä.

      Tykkään määräillä ihmisiä, on kiva olla pomo, ja lapset ovat helppoja johdettvia, senkun sanoo vaan niin ne tekee kuin muurahaiset.
      Joskus päivä on kolme tuntia, joskus enintää kuusi, ja avustaja tekee kaikki kurjat hommat kuten luokan järjestely ja monistamiset ym juoksevat asiat, ja kertaa lapsille kun itellä menee jo hermot jos kymmenen kertaa pitää samaa toistaa, ei jaksais ite.

      KYllä mä juijaan sieltä helposta aina, tässä hommassa voi tettää avustajalla pajon kun itse ei viitsi. Kiitokset kyllä itse kerään, olenhna lasten pomo ja avustajan pomo.
      Palkka ei oo kovin suuri mutta sillä pärjää.

      • KKO

        Et ole avustajan pomo, et todellakaan. Se on rehtori.
        Eikä monistaminen ole kurjaa, itseasiassa aivan nastaa lepuuttaa korviaan monistamossa:)
        Ja todellakin koulunkäynninohjaajat ovat lapsia varten, niinpä he mielellään kertaavat jo opetetun (usein huonosti) asian.

        Etkä sä mitä vaan voi teettää ohjaajilla, me kerrotaan susta rehtorille!!

        No niin, lopetetaan tää leikki ja mene ottamaan lääkkeesi.


    • Tero Tyrnävältä

      Ap. Niin osin minäkin ja olen mies! Ihquu!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava

      Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I
      Maailman menoa
      117
      3093
    2. Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa

      Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk
      Maailman menoa
      57
      2768
    3. Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista

      Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro
      Maailman menoa
      35
      2162
    4. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      101
      2081
    5. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      44
      1931
    6. Mikä aate kaiken pahan takana?

      Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.
      Maailman menoa
      125
      1930
    7. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      8
      1005
    8. Kristinoppi ja vähäkatekismus:

      Luther Lapsikasteesta: "Mitä kaste antaa eli hyödyttää? Kaste vaikuttaa syntien anteeksiantamuksen, vapauttaa kuolemas
      Luterilaisuus
      67
      964
    9. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      11
      888
    10. Valtuuston puheenjohtaja ei hallitse kokousta

      Kemijärven kaupunginvaltuuston puheenjohtaja antoi teatterin pyöriä valtuustossa. Sosialidemokraattien Risto Korkalon pu
      Kemijärvi
      77
      870
    Aihe