Heips! Sellaista kyselisin, että joutuuko nyt eläkeläiset kuntoutukseen/töihin, kun tulee toi osallistava sosiaaliturva? Ite oon kuntoutustuella ja mietityttää toi juttu.
Kuntoutustuella töihin?
4
316
Vastaukset
- Pupunpoika
Mitä helvetin pahaa siinä on, jos työllistetään? Meinaatko puuaivo makaa vain sohvalla meidän muiden rahoilla loppuelämäsi? Itsekin olen kuntoutustuella ja todella haluan kuntoutua takaisin töihin. Oikein unelmoin siitä, että joku minut vielä huolisi! Hitto, että ei pitäis lukee näitä lässytyksiä täällä idioottisivulla, luulin löytäväni täältä järkeviä kommentteja omaan ongelmaani.
- Päivä kerrallaan...
Ei tuo koske sairaita,sairaseläkkeellä tai kuntoutustuella olevia. Eri asia on mitä kunkin kuntoutussuunnitelmassa on sovittu,kokeillaanko työhön paluuta työkokeilulla tms.
Sairauksiakin on niin paljon erilaisia,joku vielä pystyy johonkin vaikka satunnaisesti,toiset ei mihinkään.
Itse olen menossa laitoskuntoutukseen ja uusi leikkaus tulossa jossain vaiheessa. Työkykyni olen menettänyt mutta eläkettä en saa,kuntoutustuki vireillä. Tällä viikolla sairaalahoitoon jos kivut eivät helpota,sairastanut olen kohta 10 vuotta jonka aikana yritetty monta kertaa työhön paluuta sekä uuden ammatin hankkimista.
Osallistava sosiaaliturva koskee kai ensisijaisesti pitkäaikaistyöttömiä,pelkällä toimeentulotuella eläviä jne. ja nyt on muutama kunta pilottikuntina tuossa kokeilussa.
Pupunpoika makoilee itsekin "muiden" rahoilla kun olet kuntoutustuella. kyllä moni sairas haluaa takaisin työhön,niin minäkin. Kaikilla se ei vain onnistu. - Antaisin omastani
Viksua jakaa töitä useammalle henkilölle ja tehdä se kunnioittavalla tavalla maksamalla kunnon palkkaa.
Eikä todellakaan tässä tilanteessa pidentää työpäiviä kuten kokoomus on harkinnut ja ymmärttäkseni esittänyt.
Olisin itse valmis pienentämään omaa palkkaani vapaata saadakseni ja saisin tehdä 6h päivää ja joku toinen voisi tehdä saman 6h.
Kyllä niitä töitä löytyisi jos jaettaisiin hyvää/ työtä.
Sairaat pysyyköt kotonaan ja kuntuttakoon itseään vaikka kuntosalilla, jotta pysyisivät edes jossain kunnossa, jottei joutuisi kokonaan kalliisiin hoitolaitoksiin tai toisten avpuun turvautumaan.- Byro B
Oletko ollut vuorotteluvapaalla tai onko se kohdallasi mahdollista?
Ite en ole sairas vaan ihan kokoaikatyötön, vaikka onhan sitä pientä remppaa 50v .
Nuorten töihin pitäisi päästä, olisipa kaltaisiasi työn jakajia enemmän.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1166166Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto605109SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun654242SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt963819Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost113604Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1193151SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het522536Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?352479Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat642217Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val231561