Mahtaakohan asuntoja liikkua minkä verran välittäjiltä vuokralaisille suoraan ilman ilmoittelua verkossa tai lehdissä. Onko kenelläkään tietoa aiheesta? Etsin Helsingin kantakaupungista yksiötä tai pientä kaksiota pidemmäksi aikaa. Asunnon etsiminen on työlästä, ja haluaisin löytää nyt mieleisen kodin. Sen vuoksi harkitsen välittäjän käyttämistä.
Vuokra-asuntojen liikkuminen Helsingissä välittäjien kautta
3
159
Vastaukset
- Kannattaa yrittää
Ainakaan et joudu maksamaan, jollei asuntoa löydy.
- asdfasdfadsfadsfdadf
Oikotiellä voi jättää myös oman vuokralais ilmoituksen, jossa siis vuokralainen etsii vuokrattavaa kotia. On varmaankin ilmainen vuokralaisille, mutta vuokranantajille ilmoituksen yhteystietojen saaminen maksaa. Kun omaan ilmoitukseen viitsii tehdä ajan kanssa kertoen rehellisesti mitä arvostaa ja mitä ei arvosta, niin saat sitten hiljakseen varteenotettavia vastauksia.
Vuokranantajana aikoinaan soittelin myös lehti-ilmoituksiin että halutaan vuokrata kaksio hki. Hyvin usein kämpässäni oli jotain "vikaa" jonkun mielestä esim. parveke puuttui tai hakijan taustoissa oli jotain vikaa enkä lämmennyt esim. ei halua maksaa markkinahintaa (samaa tasoa kuin muilla) vaan piti saada REILUSTI halvemmalla.. 20 soittelu kerran jälkeen lopetin tarjoamisen puhelimessa ja tein vain oikotielle ilmoituksen. Turhauttavaa siis myös toisinpäin jos vuokralainen on vaativa mitä hakee... - Kotiin
Kiitos vastauksista! Kokeilin joskus omaa lehti-ilmoitusta, johon laitoin silloin vaatimattomammat toiveeni sijainnin ja vuokratoiveen suhteen. Sain kaksi asuntotarjousta, joista toinen ei vastannut sijainniltaan toivettani ja toinen tarjous oli muuten erittäin epämääräinen. Lehteen en siis aio ilmoitusta laittaa. Tuota Oikotien palvelua voisin kyllä kokeilla. Hyvä tietää, että vuokranantajat katsovat sitä. Kiitos vinkistä! Vaatimuksia minulla ei ole määrällisesti montaa. Vuokra on toki yksi valintaan vaikuttava tekijä, mutta olen mieluisasta asunnosta valmis myös maksamaan. Luultavasti kyselen noista välityspalveluistakin vielä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 753607
- 622694
- 812647
Hei........
Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.582418Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?
Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1922363Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu2622205- 451943
- 441769
Mä en jaksa suojella sua enää
Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t151501EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!
"Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p1491418