lois

leevi.l

Lestadiolaisperheessä voi olla jopa 10 - 12 lasta. Yhden lapsen kustannukset kunnalle on 18 vuoden ikään mennessä noin 100000 euroa (olikohan kuntaliiton laskelma). Koko lauman kustannukset on siis 1.0 - 1.2 miljoonaa euroa kunnalle. Perheen äiti on yleensä aina kotona, joten hän ei tuota verotuloja. Isä tuottaa: miesten keskitulot 30000 euroa -> kunnallisvero/vuosi (ilman mitään vähennyksiä!) = 5500 euroa, eli jos jaksaa töissä 40 vuotta, niin maksaa 222000 euroa. Eli lestadiolaisperhe tekee kunnan kassaan pelkästään täten jopa miljoonan euron tappion. Lisäksi lestadiolaiset saavat vielä kotihoidontukea kunnalta yms. jota normaalit perheet ei saa. Ja kun lestadiolaislapset täyttää 18, niin äkkiä naimisiin ja lisääntymään. Eli kunnan kulut kasvaa eksponentiaalisesti, eikä lapset "maksa takaisin" käyttämiään kunnallisvaroja, kuten normaalitapauksessa. Tämä ongelma liittyy sisäänrakennettuna lestadiolaisuuteen, ja tätä ongelmaa harvemmin esiintyy muissa kuin lestadiolaisperheissä, joten ongelman nimittäminen lestadiolaisongelmaksi on siten perusteltua ja oikeutettua. En tiedä kuinka sen pystyisi ratkaisemaan, mutta ehkä joku viisaampi osaisi sen ratkaista.

2

106

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dkljldflöjsdf

      Siinä on dilemmaa kerrassaan, kun Suomi kuitenkin tarvitsee lapsia, jotta tulevaisuudessa on työntekijöitä... Joku muu saa ratkaista yhtälön.

    • Eipäs morkata raamat

      .

      Eipäs morkata raamattuvyöhekeläisiä niistä tuloo s*aatana kovia työmiehiä toisin kuin revellin notkujista

      .

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4298
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      136
      2989
    3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      45
      2332
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      44
      2218
    5. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1873
    6. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      91
      1792
    7. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1586
    8. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      22
      1529
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      147
      1367
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      32
      1200
    Aihe