Moi kaikki, saan raudat tänään 10:30. pelottaa sattuuko rautojen laitto ja onko noloa käyttää niitä? kertokaa omat kokemukset.
Raudat!! Apua!
Jeesssa12
7102
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Mul on vähän eri tilanne, koska taidan saada mun raudat perjantaina pois:D
Niiden laittaminen ei sattunut yhtään.
Kukaan ei huomannut niitä ei ees kaverit eikä sukulaiset, mut riippuen rautojen Mallista joku voi huomata ne.
Niiden käyttö ei oo noloo, ja saat ihanat hampaat niiden ansiosta :D
Sen laittaminen ei satu melkee yhtää mutta jos se lanka vaihetaa niin se sattuu hampaisiin 2-5 päivää, sillon vältä kovia ruokia. Ei kait ne nolotkaa ole, saat suorat hampaat ja hyvän mielen ku hampaat on kunnossa.
Ite oon käyny 7 vuotta oikomishoidossa ja koskaan rautojen laitto tai pois otto ei ole sattunut. Mut jos on uudet raudat tai rautoja kiristetty ni sit saattaa hampaat olla arat muutaman päivän eli pureminen voi tehdä kipeää.
Hei "jesssa12" olet saanut jo raudat suuhusi ja niiden laitto tai pois otto ei myöskään sinun ei tarvitse stressata että se sattuisi. Minun oli vähän pakko... Olin luokkani ensimmäinen joka sai raudat olin myös samalla onnellinen kun sain kokea ensimmäisenä sen jännityksen:) tälläkin hetkellä minulla on raudat suussa mutta ei normi vaan yöraudat saan ne luultavasti pois 25.8 mutta se ei old varmaa koska en ole pitänyt niitä joka yö ja saatan saada normiraudat takaisin mutta sitä en halua:(. Noniin mutta nyt kysyn sinulta ellet ole jo unohtanut tätä keskustelu palstaa että kauanko sinulla on raudat? Ja vielä siitä kun saat raudat pois sinulle laitetaan etu hampaiden taakse rautalanka mutta se ei satu paitsi jos se lähtee irti. Nonii ja taas tuli ihan pirusti tekstiä... Joten vielä älä stressaa raudoistasi unohdat pian että sinulla edes on raudat:D (ja se on totta)
Mulla on raudat ja saan ne pois kasin puolivälissä, meen siis ens syksynä kasille. Ja ei niistä kukaan oikeestaan ees välitä jos ei ite niistä numeroa tee. Ei se poikia ainakaan haittaa ainakaan mun poikaystävää ja suutelukin onnistuu aivan normaalisti :)!
Mul oli raudat 2vuotta ja ei se ollu yhtään noloo, kukaan ei koskaan kiusannu tai vittuillu siitä:)
no hei ei oo paha, miettikää mul o raudat ja oon kuitenki jo 17... et ei kiva, häpeän näitä aina, ja kaikkein eniten jätkien seuras