Valmistelen lehtiartikkelia, jossa aion käsitellä huijaamista opintosuorituksissa. Internetin avulla helposti toimiva copy-paste-tekniikka kiinnostaa erityisesti. Aiheesta on kirjoiteltu taas viime aikoina. Tarkoitukseni olisi nyt kerätä kommentteja ihmisiltä, joilla on kokemuksia/tietoa aiheesta.
Vastaukset käsitellään ehdottoman luottamuksellisesti ja mahdolliset lehteen päätyvät kommentit julkaistaan anonyymeina.
Omakohtaisia kokemuksia huijaamisesta ei välttämättä tarvitse olla, myös mielipiteet ja käsitykset esimerkiksi huijaamisen yleisyydestä ovat erittäin tervetulleita. Kysymyksessä ei tarvitse välttämättä olla gradun tekoon liittyvät menetelmät. Myös vähäisempiin suorituksiin liittyvän tiedon kopioiminen netistä kiinnostaa.
Toivon pikaisia vastauksia tälle palstalle tai sähköpostiini!
Johannes Kotkavirta
[email protected]
-
HUIJAAMINEN - kommentteja, kiitos!
J.K
1
401
Vastaukset
- ikuinen fil. yo
Olisin aikoja sitten ostanut gradun joltakin, jos sellainen tilaisuus olisi eteen tullut. Maksaa olisi voinut pari tuhatta eetä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse964754Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1133912Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2073800Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1012205Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575771964Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.801336- 1321248
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1621226- 531095
En ymmärrä ateisteja!
Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???4771022