varainsiirtovero

pisti silmään

Siis mitä!!! Ollaan katsottu omk esitteitä ja niissä on sanottu selkeesti myyntihinta ja muut kulut eritelty/arvioitu. Nyt kuitenkin tuli eteen yksi esite, jossa oli sanottu myyntihinta x ja varainsiirtovero 4 %. Ymmärrän sen, että ostaja maksaa 4 %, mutta miksi se on erikseen ilmoitettu vain yhdessä kohteessa?

Onko mahdollisesti muissa katsomissani esitteissä se jo sisällytetty siihen myyntihintaan ja siksi se on erikseen jätetty mainitsematta? Vaikka siitä ei ole mainintaa esitteessä, varaudunko kuitenkin sen maksamaan .. ostaja kun olen? Kyseessä ei ole ihan pieni summa, siellä kymppitonnin hujakoilla, riippuen minkä hintaisen talon ostaa.

Ei ole ensi asunto, eikä olla 18-39 vuotiaita.

1

177

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kejido

      Se on aina kauppahinnan päälle 4% vaikka sitä ei mainitakkaan.Eli sinun on varauduttava kaikissa kaupoissa tuohon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alle 15 oli

      Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata
      Vimpeli
      48
      1616
    2. Riikka Purra: työttömät tulee velvoittaa töihin

      Purra panisi työttömät tulevaisuudessa työskentelemään sosiaaliturvan saamiseksi, koska työllisyysaste ei muuten näytä l
      Maailman menoa
      316
      1439
    3. Mikä on kaivattusi ihanin ja ärsyttävin piirre?

      Ja onko hän mies, nainen ja muun sukupuolinen? Mies. Huomaavaisuus. Kiireisyys. Joskus voi rentoutuakin.
      Ikävä
      102
      1436
    4. Onko kaivattusi yllättänyt sinut?

      Piditkö häntä toisenlaisena ihmisenä?
      Ikävä
      109
      1165
    5. Mitä on eilen sattunut?

      Mitästä oli eilen illalla kylällä sattunut?
      Suomussalmi
      20
      1145
    6. Milloin tapasit kaivattusi

      ensimmäistä kertaa? 💸
      Ikävä
      68
      1113
    7. Näin Ellen Jokikunnaksen Ralph-poikaa suojellaan julkisuudelta - Katso tuoreet kuvat Italiasta!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask ovat Ralph-poikansa kanssa kakkoskodissa Italiassa. Mukana on myös Unelmia Italiassa -kuva
      Suomalaiset julkkikset
      17
      1097
    8. Oletko mokannut

      Kaivattusi suhteen koskaan?
      Ikävä
      71
      1042
    9. Heh, persut = vassarit = 10,0 %

      Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f
      Maailman menoa
      179
      934
    10. Paula Koivuniemi täyttää tänään 78 vuotta! Sydämelliset onnittelut!

      Paula Koivuniemi, tuo suomalaisen iskelmän ikoninen artisti, täyttää tänään 78 vuotta. Muutaman vuoden estradeilta pois
      Suomalaiset julkkikset
      40
      866
    Aihe