Oletko ostanut väärin tarkentavan objektiivin?

väärätarkennus

Itse ostin Sigma 120-300mm f/2,8 -objektiivin, joka tarkentaa Canonin rungolla hieman väärin ainakin kauas tarkennettaessa. Ilmeisesti tällainen on Sigman linsseillä kohtuu yleistäkin, jos sellaisen hankkii Canonin tai Nikonin runkoon. Onneksi Sigmalla on USB Dock, jolla tarkennusta voi korjata. Täytyy kokeilla sitä.

Nyt haluaisin lukea teidän kokemuksianne väärin tarkentavista objektiiviyksilöistä. Pitikö laittaa huoltoon vai löytyikö kameran valikosta tarkennuksen hienosäätö, jolla ogelman pystyi korjaamaan?

11

3126

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kaveri osti canoniin sigman ja tamronin ja sigman joutu käyttään huollossa tarkennettavana. Olen kuullut tuota muiltakin.
      on sellainen mielikuva että suuressa osassa kameroita on tuo tarkennuksen säätö. canonin 60D:ssä se puuttuu jostain syystä,
      Testasin joskus ihan kittiobjektiivien tarkkuutta. netistä sai ohjeet ja tulostettua asteikon jonka teippasi esim oveen. yllättävän kohdallaan kittiobiskoissa. Tokina 11-66mm oli myös kohdallaan.

      takuu hoitaa kyllä tuon kun viet liikkeeseen mutta älä anna kameraa mukaan. olen kuullut että sen jälkeen kaikki muut obiskat tarkentaa päin veetä ko kameralla.

    • kjfwgefh

      Kyllä se on aika tavallista juuri joidenkin Sigman mallien kanssa. Tuo sinun linssisi kuuluu niihin malleihin, joissa on ollut tarkennusongelmia.

      Riippuu, mikä runko sinulla on. Ainakin Canonin 50D, 7D ja 5D M* malleissa on objektiivikohtainen tarkennuksen hienosäätö.
      Jostain kummasta syystä Canon on poistanut ominaisuuden kymppisarjasta 50D:n jälkeen. Sen jälkeen, kun kymppisarjasta tuli vain "Super Rebel", eli runkoja huononnettiin, että seiskakin menisi kaupaksi.

      Jos rungostasi ei löydy säätöä, niin lähetä takuuseen. Varo kuitenkin runkoa, ettei käy, kuin eräälle tutulleni, että mikään muu objektiivi ei tarkentunut oikein Sigman reisun jälkeen.

      Tuossa hieman käyttäjien kokemuksia: http://www.lensplay.com/lenses/lens_defect_results.php

      Tamronia pidetään varminpana sijoituksena, merkki objektiiveja lukuunottamatta.
      Merkki objektiiveissakin vain runsaat 90% on ollut käyttäjiä tyydyttäviä.

      • C A ja S

      • 70d

        60D:ssä ei ole hienosäätöä mutta se palautettiin 70D:hen


    • Pimeä kuvaaja

      En ole koskaan omistanut tai edes käyttänyt yhtään Sigmaa enkä siis voi puhua niistä oman kokemuksen syvällä rintaäänellä. Jotenkin olen päässyt siihen käsitykseen, että optiikan osaaminen on Sigmalla hyvin hanskassa, mutta mekaanisia heikkouksia ja vikoja on esiintynyt. Kai tuollaiset tarkennusongelmatkin menevät siihen piikkiin.

      Tamronia olen käyttänyt joskus filmiaikoina. Ehkä parasta, että en puhu ääneen mitään Tamronista.

      Kaikki tämänhetkiset järkkäriobjektiivini ovat Nikkoreita. Niistä uutena ostettuja on kolme, käytettyihin olen päätynyt kahdesti. Ongelmia en ole yhdessäkään havainnut, mutta ehkäpä tämä menee ainakin osaltaan havaintokykyni ja kokemukseni puutteiden piikkiin.

      Nikonin esitys tarkennuksen hienosäädöstä:
      https://nikoneurope-en.custhelp.com/app/answers/detail/a_id/51633/~/how-to-use-the-af-fine-tune-function

    • kuvaajatyttö

      Minulla on Tamronin 70-300mm ja tarkennusongelmia on.. Välillä ei niin paljoa, mutta välillä ei tarkenna oikein edes paikallaan olevaan kohteeseen, jolloin joka toinen kuva on epätarkka tai tarkentanut väärään kohtaan. Voisinkohan tehdä jotain itse, vai vienkö suoraan huoltoon?

      Edellisessä Tamronissa ei ollut tälaista ongelmaa

      • Canonisti____minäkin_

        Tuollaista 70 - 300 ei voi saada toimimaan edes teoriassa. Huolto ei auta. Jos kerrot version ja rungon tarkemmin, niin joku voi kertoa, miksi tuo yhdistelmä mättää. Syytä voi olla objektiivin lisäksi myös rungossa.


      • jfkldsjgkjk

        Myös valittu tarkennustapa vaikuttaa. Monet väittää, ettei kaikkia tarkennuspisteitä voi käyttää yhtäaikaa muuhun, kuin ladonseinään. Kamera valitsee aina mieluimmin kontrastikkaimman kohteen ja tarkentaa siihen oli se mikä tahansa, yleensä muu, kuin kuvaajan haluama.

        Kokeile käyttää vain keskimmäistä tarkennuspistettä, jos se vie oikein lienee vika siinä, että kamera valitsee väärän tarkennuspisteen. Siinä tapauksessa pitää käyttää tarkennuspisteen manuaalista valintaa ja monitäplätarkennusta vain liikkuviin koteisiin, ellei niihin muuten osu.

        Jos runko toimii oikein muilla objektiiveilla on vika objektiivissa.
        Siinä voi olla liian suuri mekaaninen toleranssi tarkennuksessa. Olen huomannut sen tavalliseksi tuollaisissa halvoissa, heikko valovoimaisissa zoomeissa. Myös omissa testeissä.
        Varoitus:
        Eräs tuttu teki sen virheen, että lähetti ostamansa Sigman makron rungon kanssa huoltoon säädettäväksi. Seuraus olis, että huollon jälkeen yksikään merkkiobjektiivi ei tarkentanut oikein ja säätö jouduttiin uusimaan.


    • Olen_ostanut

      Yksi 'mätä omena' on tullut juuri ostetuksi.
      Se on Zuikon DIGITAL ED 40-150mm 1:2.8 PRO objektiivi.
      Tarkensi huonosti heti tehtaalta tullessaan, ja on nyt täällä Saksassa myyjän toimesta maahantuojan huollossa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      51
      2264
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      25
      1068
    3. Aavistatko että moni tietää

      Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut
      Ikävä
      82
      982
    4. Yritin saada

      Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.
      Ikävä
      11
      914
    5. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      54
      883
    6. Onko vielä

      mahdollista nähdä?
      Rakkaus ja rakastaminen
      68
      873
    7. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      126
      853
    8. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      10
      783
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      22
      763
    10. Täällä istun ja mietin

      Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu
      Ikävä
      49
      759
    Aihe