Missä voisi korjauttaa?

Minulla on vanha laite, jossa on yhdistetty VHS ja DVD soitin. Se on ajan kuluessa hajonnut.

Onko jotain paikkaa, jossa vielä osattaisiin korjata tälläinen VHS laite?

On jo uudempia DVD soittimia, mutta nykyisin DVD:issä (Blue Ray:sta puhumattakaan) ei ole sitä samaa fiilistä kun VHS:ssä.

Perjantai iltana pitkän työpäivän jälkeen Pahat pojat leffa legendaariselta videokasetilta on vaan parasta
471
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Kyllä kai niitä "vanhanaikaisia" radio- ja TV-korjaamoita on vielä olemassa (?). Ja jos löytäisit kyseistä merkkiä korjaavan huollon, saattaisi heillä ehkä olla huoltomanuaalikin valmiina.

Ehkäpä sinäkin voisit googlettaa laitteen nimeä sanaa "huoltomanuaali" ja englanniksi "service manual". Jos löydät, ota talteen, printtaa ja ota mukaan korjaamoon.

Äänestä
  • Ei siinä välttämättä manuaalia tarvita. Videoiden viathan ovat enimmäkseen mekaanista laatua. Niistähän selviää, ellei ole peukalo kasvanut keskelle kämmentä.

    Äänestä

  • niin kai kirjoitti:

    Ei siinä välttämättä manuaalia tarvita. Videoiden viathan ovat enimmäkseen mekaanista laatua. Niistähän selviää, ellei ole peukalo kasvanut keskelle kämmentä.

    Minkälaatuisia oireita olet siinä havainnut? Kaipaako se vain puhdistusta?

    Äänestä

Ei radio ja tv korjaajien ammattitaito minnekään ole kadonnut, paikalliset yritykset löytyy kun kyselee, maahantuojan huoltoon tuskin kannattaa lähettää.

Jos tunnettu laadukas merkki, sen voi korjata ja löytyy varaosiakin.

Market/Robinhood laitteet on sitten erikseen, niille ei voi odottaa takuuaikaa pidempää toiminta-aikaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


VHS kasetti kirjoitti:

Minulla on vanha laite, jossa on yhdistetty VHS ja DVD soitin. Se on ajan kuluessa hajonnut.

Onko jotain paikkaa, jossa vielä osattaisiin korjata tälläinen VHS laite?

On jo uudempia DVD soittimia, mutta nykyisin DVD:issä (Blue Ray:sta puhumattakaan) ei ole sitä samaa fiilistä kun VHS:ssä.

Perjantai iltana pitkän työpäivän jälkeen Pahat pojat leffa legendaariselta videokasetilta on vaan parasta

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu