adhd ja koulumatkat

huolestunut äippä

Hei!
Osaisiko joku neuvoa kuinka toimia tilanteessa jossa koulunsa aloittavalla lapsella adhd ja haasteita erityisesti toiminnanohjauksessa. Lapsen pitäisi selvitä muutamana aamuna viikossa yksin aamutoimista ja koulumatkasta kun vanhemmista toinen klo 7-16 töissä ja toinen vuorotöissä. Kaupunki ei myönnä henkilökohtaista avustajaa koska ei kehitysvammadiagnoosia, aamukerhoa koulussa ei ole eikä tukiverkostostakaan löydy ihmistä joka auttaisi lasta aamuissa. Työajan lyhennys vuorotyöläiselle myönnetty mutta vaikuttaa vapaapäivien määrään, ei voi aamuvuoroissa tulla myöhemmin töihin. Onko mitään lakia tms. joka turvaisi lapsen selviämistä?

3

787

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ammattikasvattaja

      Keskustele opettajan ja rehtorin kanssa, onko heillä mitään neuvoa.

    • aadeehoodee tai ei

      Mitään lakia ei ole, mutta työnatajilla on yleensä tuossa tilanteessa joustavuutta. Osittaisen hoitovapaa toimii useimmilla hyvin.
      http://www.kela.fi/vanhempainvapaan-jalkeen_osittainen-hoitovapaa-ja-raha

      Minulla on liukuva työaika, joten selvisimme lasten koulunaloituksesta niin, että "liuuin" aamuisin ja laitoin lapsen kouluun. Lapsi oli IP-kerhossa koulun jälkeen ja tuli kotiin isänsä kanssa samaan aikaan. Syksyllä koulun alkaessa pidin kesälomani ja opetin lapselle koulutien.

      Naapureista oli myös todella paljon apua erilaisissa pulmatilanteissa, jos esim. työtilanteeni vaati, etten voinut liukua. Vuorotteluvapaa on myös yksi varteenotettava vaihtoehto. Joskus teimme myös niin, että lapsi meni koulukumminsa luokse aamuisin.

    • häslän äiti

      Meillä matka-avuksi on taksipäätös ainakin ekavuodelle ja aamut pyritään tekemään niin että jompikumpi on lähettämässä lasta kyytiin. Hän on kyllä hyvin ohjattavissa kuvin ja merkein ja olemme jo hänen kanssaan keskustelleet millä keinoin selviäisi kouluun sellasina aamuina kun kumpikaan vanhemmista ei ole kotona. Lähdemme näin liikkeelle ja katsotaan sitten tarviiko keksiä muuta keinoa.
      Koulussa on myös tieto tästä ja pyyntö että kertovat jos ongelmia on ehtiä sinne.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko vassarin lääkkeet(mt) jääneet taas ottamatta

      Sen verran järjetöntä persuhuutoa taa näkyville. Tuo yksi häiriintynyt ei osaa kuin "huutaa" isoilla kirjaimilla, se on
      Maailman menoa
      47
      1502
    2. Olen nainen pahoillani, että tykkään sinusta niin paljon, että

      Haluaisin panna sua. Tuntuu vaan siltä, että olet sen suhteen ihan haluton. Ei minulle riitä pelkkä ystävyyssuhde.
      Ikävä
      59
      910
    3. Mieti oikeasti

      Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.
      Ikävä
      30
      667
    4. Taasko sä vedit

      Suojamoodin päälle? Miehelle
      Ikävä
      87
      647
    5. kene ajoi "kolarin"?

      "Punkaharjulla Luston ja Tuppuranmäen välillä sattui tiistaina aamupäivällä liikenneonnettomuus. Poliisin mukaan Savonl
      Savonlinna
      14
      605
    6. Tiedoksi yhdelle naiselle

      että mies lähestyy kaikin tavoin jos on kiinnostunut! 🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      43
      583
    7. Pahin tapa satuttaa toista

      On jättää toinen vaille mitään vastausta. Erityisen kipeää se tekee sillon jos toinen ghostaa.
      Ikävä
      56
      574
    8. Liikenneonnettumuus

      Linkkari ja ruotsibiili törmäsivät linkku oli redun opetusajossa
      Ylitornio
      7
      552
    9. Puukotus Kajaanissa

      Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu
      Kajaani
      24
      541
    10. Minä kyllä odotan nainen

      että sinun kanssa voisin jutella asioista ihan oikeasti.
      Ikävä
      44
      531
    11. Mitä söpö

      Mies mietit?
      Ikävä
      61
      525
    12. Alkaa jotenkin nyt kuvio hahmottuu täällä

      Sellainen vaikutelma tästä alkaa tulla, että täällä on joku pieni porukka, joka tuntee toisensa tai ainakin pelaa samaan
      Ikävä
      70
      520
    13. Jos kaivattusi on

      Varattu niin miksi et antaisi asian olla hänen suhteen. Miksi ylipäätään vielä jatkat?
      Ikävä
      47
      513
    14. Miten uskallan sua nähdä

      Kun vaikutat suuttuneelta :(
      Ikävä
      37
      506
    15. Minulla on joskus ikävä sinua ja ajattelen sinua joskus.. edelleen

      Olin joskus niin rakastunut sinuun. Olin onnellinen, että kohdattiin ja kun vain tiesin sinun olevan olemassa. Täytit aj
      Ikävä
      14
      491
    16. Kylän tielle remonttia?

      Mitäköhän kylän tielle ruvetaan tekemään ku laitettu tuommoset töpsät muutamien suojateitten kohille?
      Hyrynsalmi
      13
      472
    17. Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.

      Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.
      Ikävä
      132
      459
    18. 42
      428
    19. Nainen, tässä olen kahden vaiheilla

      Toinen pitäisi valita ja kummassakin on hyvät ja huonot puolensa. Toinen olisi sellainen pysyvä mutta työläs. Toinen taa
      Ikävä
      45
      419
    20. Miten vuosien jälkeenkin tunteet voivat olla niin voimakkaat?

      Että pelkkä ajatus sinusta täyttää silmät kyynelistä.
      Ikävä
      26
      409
    Aihe