Excel taulukon avaus

Hei
Miten saan auki taulukon, jonka olen luonut pienempi-oikeuksisena käyttäjänä ja olen nyt pääkäyttäjänä? En siis tahdo vaihtaa käyttäjää useamman kerran päivässä koska pitää välillä sulkea ja avata ohjelmia.
WinXP SP3.
2132
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Mene sinne "pienemmän omistajan puolelle" ja muuta tiedoston omistussuhteita. En enää muista miten XP meni mutta 7:ssa Käynnistä > Tiedostot. Valitse tiedosto ja "Jaa seuravan kanssa" ja "Määritä henkilö" ja valitse listasta Pääkäyttäjä luku- ja muutosoikeuksin. XP ohjeista kyllä löytyy miten "omistussuhteita" muutetaan.

Äänestä
  • Hei win7home
    Kiitoksia, tosin tein sen pääkäyttäjänä.
    Aika "klikki-viidakko" XP:ssä, kun aloittaa sohimalla hiiren kakkospainikkeella tiedostoa tiedostonhallinnassa. >Suojaus>Lisäasetukset>Omistus, ja sitten käyttäjänimi jne. En varmaan muistaisi ihan heti että miten se sitten meni. Mutta sieltä se sitten avautui.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kom63 kirjoitti:

Hei
Miten saan auki taulukon, jonka olen luonut pienempi-oikeuksisena käyttäjänä ja olen nyt pääkäyttäjänä? En siis tahdo vaihtaa käyttäjää useamman kerran päivässä koska pitää välillä sulkea ja avata ohjelmia.
WinXP SP3.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu