Tätä mieltä olen. Wintoosa ottaa pahasti köniin seuraavan 12 kuukauden aikana.
Perustelut:
1. Tilannehan on se että windows pärjää vain desktop-koneissa. Serveripuolella Linux-pohjaiset ratkaisut taitaa edustaa jotain n. 80-90% kaikista.
2. Ilmaisista, luotettavista linux distroista on tullut ulos HELPOT automaattisesti linuxin asentavat versiot (Libranet 2.8.1., Mepis, Debian installer, Xandros jne.)
3. Kaupallisista desktop linuxeista valmiit 'kypsät' versiot edulliseen hintaan (Sun Java, Red Hat, jne)
4. Office yms ohjelmistot kuten Open Office tai StarOffice 'valmiita' - ts. linux voi korvata windowsin toimistossa.
5. Windows tietoturvatilanne katastrofaalinen. Virusta ja adwarea tulee joka tuutista winukkaan.
6. Linux-kehittäjien määrä aiheuttaa sen, että linux-ratkaisut kehittyvät nopeammin ja luotettavammiksi kuin kaupalliset (windows) ratkaisut. Samaten myös ongelmat ja bugit ratkeavat nopeammin.
Joten jos elanto on kiinni mikkisoftan kurssista, kannattaa harkita hommien vaihtamista...
Perustelut:
1. Tilannehan on se että windows pärjää vain desktop-koneissa. Serveripuolella Linux-pohjaiset ratkaisut taitaa edustaa jotain n. 80-90% kaikista.
2. Ilmaisista, luotettavista linux distroista on tullut ulos HELPOT automaattisesti linuxin asentavat versiot (Libranet 2.8.1., Mepis, Debian installer, Xandros jne.)
3. Kaupallisista desktop linuxeista valmiit 'kypsät' versiot edulliseen hintaan (Sun Java, Red Hat, jne)
4. Office yms ohjelmistot kuten Open Office tai StarOffice 'valmiita' - ts. linux voi korvata windowsin toimistossa.
5. Windows tietoturvatilanne katastrofaalinen. Virusta ja adwarea tulee joka tuutista winukkaan.
6. Linux-kehittäjien määrä aiheuttaa sen, että linux-ratkaisut kehittyvät nopeammin ja luotettavammiksi kuin kaupalliset (windows) ratkaisut. Samaten myös ongelmat ja bugit ratkeavat nopeammin.
Joten jos elanto on kiinni mikkisoftan kurssista, kannattaa harkita hommien vaihtamista...
Vastaukset 22
Vanhimmat
Muutama epäilys!
1) OK!
2) Osittain.
3) Kaippa.
4) Ei niin kauan, kun eivät ole 100% Officen tasoa/yhteensopivia
5) OK! Mutta kun linux yleistyy tulee virukset linuxillekkin.
6) Eikö tämän olisi jo pitänyt tapahtua, lue: 3D softat (mm. 3D Studio MAX), Videon käsittely, Musiikkiohjelmat, pelit, ym. ym.. Ja ilmaiseksi ei saa hyvää!
Niin kauan kuin Linux on gurujen käyttis (mm. ajureiden asennus/tuki) ja 100 eri distroa, en usko että ohittaa windowssin vuonna 2005.
"Niin kauan kuin Linux on gurujen käyttis.."
Mikähän on kokemuksesi nykydistroista?
Kyllä winukan asennus ja ylläpito vaatii enemmän gurun ominaisuuksia. Tavallinen kansalainen ei vaan saa pidettyä sitä pystysssä.
Vähän alempana!
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=108&conference=500000000000003&posting=22000000004940525
Ja miksi ei tavan kansalainen saa pidettyä pystyssä, en myös minäkään!
Ja tuo on pötypuhetta, kyllä Linux on edelleenkin gurujen käyttis, niin kauan kuin hommat hoidetaan komentorivin kautta! DOS oli myös gurujen käyttis aikoinaan, ennen kuin Win 3.11/95 tuli kuvioihin!
Vai että kaikki hoidetaan komentorivin kautta??
Oletkos kuullut lainkaan graafisista käyttöliittymistä joita linuxille on saatavissa enemmän kuin riittävästi?? Samaten graafisessa moodissa hoidetaan nykyisin myös linuxin asennus ym, sisäänkirjaus ym. sekä luonnollisesti myös käyttö. Säätöjä ei yleensä tehdä kuin kerran, silloin kun se asennetaan. Luonnollisesti palomuuriin pitää ainakin tehdä jotain asetuksia mutta sittemmin niihin tuskin tarvinnee kajota. Joten mihin sä tarvitset komentoriviä? Komentoriville toki saa mennä jos niin haluaa ja jos tietää komennot mutta aloittelija ei komentoriviä tarvitse.
PS. Mä vähän ihmettelen että miksi luet nuo komentorivit jotenkin vain gurujen hommaksi? Luuletko että Dossissakaan dos-ohjelmat käynnistyi itsestään, ilman komentoriviä? Kyllä vaan tavallisen käyttäjän oli silloin kajottava komentoriville jos meinas vaikka jonkun teksturin käynnistää. Tai vaikka Windowsin, windowsia ei välttämättä laitettu asennuksessa autoexec.batiin. Ai niin, ja ne levynhuoltohommat joita dos/windows-ympäristöissä tuli ja tulee huomattavasti enemmän kuin linuxissa. Dos & Win3.1-ympäristössä ei voinut esim. Scandiskia ajaa windowsista käsin vaan oli poistuttava windowsista ja ajettava scandisk komentoriville naputellen.
Joskus mä vähän ihmettelen että missä ajassa nuo linuxin epäilijät oikein elää? Varmaankin vuotta elävät 1993...(linuxin alkuaikoja).
Summa summarum = linux on tänäpäivänä VÄHINTÄÄN yhtä helppo käyttis kuin windows, ellei helpompikin.
" niin kauan kuin hommat hoidetaan komentorivin kautta"
Tuotahan juuri tarkoitin. Nykydistroissa saa lähes kaiken hoidettua hiirellä. Ja sekö tekee gurun että osaa kirjoittaa näppäimistöllä? Niin winukassa kuin Linuxissa, komento on kuitenkin täsmälleen sama kirjoittiko sen komentoriville vai näppäili tusinan kertaa hiirellä että pääsee edes sinne missä jotakin pitäisi muuttaa.
Sanoit tuolla alemmassa viestissäsi että Linuxia pitäisi kehittää winukan tyyliin. Mielestäni ei missään tapauksesa koska se on väärä tyyli.
Sen on käytäntö osoittanut. Oletko koskaan palauttanut toimintakuntoon sellaista winukkaa jonka osaamaton käyttäjä on saanut kunnolla sekaisin. Tyypillinen ilmaisu: "Siinä oli joku kysymys ja klikkasin OK:ta. Sitten se heitti toimimasta"
" DOS oli myös gurujen käyttis aikoinaan"
Aika veikeä uusi termi, DOS-guru ;-)
3D softat: Blender
Pelit: Doom3 Neverwinter Nights etc jne
Videon käsittely: LVE & muita
Musasoftat: Audacity & muita
Kyllä löydät kutakin useita ihan sekunneissa googlesta. Pelejä lukuunottamattahan nuo ovat ilmaisia softia..
Ajurit asentaa käyttis - jos siis sellaisen linux version olet valinnut (esim Libranet), ts. guruja ei tarvita..
winnit tippuu kelkasta...
Et usko miten paljon minä käytän komentorivia Windowsissa, se kun on monessa tapauksessa kätevämpi. Toisaalta NykyLinuxeissa ei ole pakko kajota ollenkaan komentotulkkiin näppiksellä.
Komentorivi on edelleen tehokkain tapa tehdä monia asioita, sen on tajunnut Mikkisoftakin ja siksi se yrittää kovasti lisätä Longhorniinsa paremman komentotulkin.
Mikä ihme teillä Windowsuskovaisilla oikein on kun kuvittelette että kaikki Linuxiin liittyvä on ilmaista ja sitten vähättelette ilmaisten laatua?
Totuushan on että myös Linuxmaailmassa on kaupallisia myytäviä tuotteita. Se että itse alusta on ilmainen ei tarkoita etteikö siihen voisi ostaa kallistakin ohjelmaa.
Itse en näkisi ollenkaan typeränä että kunnon kaupallisia ohjelmia olisi saatavana ihan normaaliin myyntihintaan myös paremmalle alustalle ja uskon että ainakin useimmat kaupalliset Mäkkiohjelmat tulevat kääntymään piankin Linukalle ja näin myytävien joukkoon.
Tuossa ei ole kuin 10 tuntia takaperin kun XPPro yksinkertaisesti kieltäytyi näyttämästä 700Mt tiedostoa Explorerilla.
Kyseessä oli salatussa kansiossa oleva, itsepurkautuva & erillisellä kryptauksella suojattu 7zip.exe. Ilmeisesti Explorer halusi jotenkin "läpikäydä" tiedoston ennekuin vaihtaa siihen sopivan kuvakkeen. Kyllästyin parin rebootin ja yli 10 minuutin odottelun jälkeen:
Start | Run | cmd.exe
del C:\.... paketti.exe
Ja johan toimi. Komentorivi, tuo niin vihattu ja halveksittu työkalu, pieksi hiiren 10:0!
Yritin tabulaattorilla täydentää polkua tuhottavaan tiedostoon, ja täytyy kyllä todeta -taas kerran- että Windowsin kopio on säälittävä räpellys verrrattuna esikuvana olleisiin UNIX -shelleihin. Mutta toimi siis paremmin kuin hiirihilkuttimet :P
Pystyisköhän BASHin kääntämään winukkaan.. parantai aikalailla kyseistä käyttistä.
Cygwin:iä olen joskus testannut erinomaisen LYX -ohjelman alustana Windowsissa. En tosin huomannut kokeilla, voiko sillä puuhata muutakin kuin käynistää Windowsiin X-ikkunan ja tarjota (uudelleen käännetylle) Linukan sovellukselle vaaditut palvelut ?
http://www.cygwin.com/
http://www.lyx.org
"Aika veikeä uusi termi, DOS-guru ;-)"
Ei mikään uusi termi ainakaan minulle. Minkähän ikäinen oikein olet.
Jos Mäkin(tm) ohjelmat alkais pikkuhiljaa kääntymään linuxillekin, niin ehkä silloin yrityksilläkin olisi mahdollisuus vaihtaa työpöydillensä linux. Tiedän kyllä että crosoverofficella (taimikäsenytnykyäänon? ja winelläkin..) saa monet windows ohjelmat pyörimään linuxin kanssa, mutta ennen kuin natiiveja linux-versioita tärkeimmistä ohjelmistoista on saatavilla ei yritysmaailma linuxia työpöydälle ota.
Sitten kun näen Adoben Indesign:in ja PhotoShopin ja Macromedian freehandin linuxille alan uskoa.
jonain päivänä linux on enemmistö
Ai hitto en muistanut, että tännekkin olin kirjoitellut!
Joo! Mitä itse aloittelin PC harrastuksen 1994/95 oli DOS vielä kovassa muodissa silloin! Esim. tunsin ja tunnen edelleen paljon kavereita jotka ei missään nimessä kajois dos kehotteeseen sen vaikeuden takia! Peruskäyttäjiä kun ovat!!!
Siitä tuo DOS-guru ilmaus! Taas winukka hiiri->Setup.exe->jne.. niiltä luonnistuu tuosta vaan, että tarviis jatkuvasti olla itse neuomassa...
Mitä itse olen confaillut linuxia esim. pelikäyttöön (ajureiden asennus) se ei YKSINKERTAISESTI ole tähän mennessä onnistunut ilman, että pitäs lähtee naputtelee kehotteeseen jotain komentoja!
Mitä pahaa siinä on jos Windows tyyliin hommat hoidettais linuxissa, toki sitä vois vielä parantaa. Mutta tämäkään ei onnistu niinkauan kuin kymmeniä eri linuxdistroja on jakelussa =( SE ISO MIINUS!
Miksi Windows on niin yleinen?????? No sen yleisen standartin ja helppokäyttöisyyden takia, onko se niin vaikeeta käsittää???
Olen varma, että Linux ei peittoa Windowssia vuonna 2005 eikä edes tällä vuosikymmenellä (!)
Tulen sen kyllä myöntämään jos olen väärässä! Mutta en usko!
Mitä ohjelmia ne ovat???
Jos vertaat mitä musasoftia edenkin Apple Mac koneilla on ja Windowssilla on? Ei Linuxille tosissaan ole piiitkään aikaan kunnon musa ohjelmia? mm. Cubase, FL Studio, Reason, jne.. puhumattakaan kunnon äänikorttien tuista, mm. M-Audio Midiman Delta 1010 jne.. ainaskaan näiden äänikorttien tuesta ei mainita Linuxista mitään!
Epäilen myös, että mikään itseään kunnioittava pelifirma tekee 3D-graffaa jollain Blenderillä? Korjatkaa jos olen väärässä? Ohjelma saattaa olla hyvä harrastuskäyttöön!
Tuota minäkin odotan......ja odotan...
Mutta milloinkahan itsehyväkäs Apple alkaa luovuttaa softiaan linuxille (????) Milloin? Varmaan Apple vois tehdä "kunnon Linuxin" PC koneille sovittamalla MacOS X:n PC:lle, mutta sitä ei taida tapahtua, ennenkuin helevetti jäätyy!...
"No alan olee jo huppelissa" mutta..
MacOS X on helppo asennuksesta lähtien, siksi, koska on tuttua rautaa alla! Kaikki tuttu on valmiiksi tiedossa! Mutta mitenkähän kävis kun softa sovitettais "monisikiö" PC maailmaan???? Ei ehkä olekkaan enään niin helppo tehtävä!!! Loppujen lopuksi uskoisin, että MacOS X olis aika Windows tyylisessä tilanteessa, viruksineen ym. ym. kun ja jos se yleistyis...
Ehkä MacOS X Apple Mac koneille on se turvallinen sivutie tietoyhteiskunnassa ja niinkauan kuin kysyntää esim. graafisella/musiikki alalla Macceille on, se pysyy elossa, mene ja tiedä???
"Miksi Windows on niin yleinen?????? No sen yleisen standartin ja helppokäyttöisyyden takia, onko se niin vaikeeta käsittää???"
Tuosta voidaan olla montaa mieltä. Siinä olet oikeassa, että Wintussu on helppokäyttöinen. _Liian_ helppokäyttöinen. Viimeksi eilen sattui kohdalle jonkun pikku-ISP:n verkkoteknikko, joka rakenteli asiakkaalle reitittimen kautta Interwebnettiin kytkettyä WLANia eikä
- tiedä reitittimensä IP-osoitetta
- ole varma edes verkkonsa IP-avaruudesta tai DHCP:n konfiguraatiosta
- osaa edes konsolin kautta ottaa yhteyttä reitittimeensä tarkistaakseen sen osoitteen
- osaa konfiguroida Wintukalle staattista IP-osoitetta, jotta saisi langattomat AP:nsä konffattua
Windows ei ole "standardi", eikä Microsoftilla ole tunnettua historiaa alan hyväksyttyjen standardien noudattamisessa. ".doc":sta on muodostunut de-facto -standardi, vaikka siinä ei ole mitään oleellisesti parempaa verrattuna .rtf-standardiin - pikemminkin päinvastoin. Viimeksi tänään tallensin yhden raportin sekä .rtf- että .doc-formaatissa, ja .doc on jostain syystä järkyttävästi suurempi. Yhä edelleen.
Helppokäyttöinen... MacOS on huomattavasti Windowsia vanhempi, ja vanhastaan omaa saman "helppokäyttöisyyden". OS/2:sta oli tulossa Windowsille ihan vakava kilpailija, mutta IBM tyri Applen malliin. Windows ei ole koskaan ollut edes erityisen "edistyksellinen".
Windowsin suosioon on lähinnä kolme syytä:
1. Microsoftin IT-alan pimeinä alkuvuosina laitevalmistajien ja -myyjien kanssa solmimat sopimukset, jotka mm. kielsivät kilpailevilla käyttiksillä varustettujen laitteiden myynnin
2. Markkinointi. Yksikään softavalmistaja ei ole kuluttanut markkinointiinsa vastaavia summia.
3. Applen ja IBM:n kömmähdys. Mikäli nämä olisivat lisensoineet tekniikkansa ulos muille valmistajille, olisi käyttispaletti tällä hetkellä aivan toisennäköinen.
Ugh.
"Loppujen lopuksi uskoisin, että MacOS X olis aika Windows tyylisessä tilanteessa, viruksineen ym. ym. kun ja jos se yleistyis..."
Mahtaisiko olla noin?
On vanha totuus, että mitä homogeenisempi organismi on, sitä alttiimpi se on sairauksille ja tuholaisille. Sama pätee myös IT-maailmaan.
Virusten yleisyyteen ja helppoon leviämiseen vaikuttaa nimenomaisesti Windowsin yleisyys. Mikäli kenttä jakautuisi tasaisemmin, ei viruksilla olisi juuri mahdollisuuksia levitä nykyisenkaltaisina epidemioina. On nimittäin kohtuullisen kunnioitettava suoritus kirjoittaa virus, joka toimii vaikkapa vain Win-, Mac-, Linux- ja Solaris-alustalla.
Sama pätee edelleen myös käyttiksen suunnitteluun. Kun ohjelmistojen dataa tallennetaan käyttisdatan sekaan, avaa jokainen ohjelmistoasennus potentiaalisen uuden haavoittuvuuden. Järjestelmän sensitiivisen datan ja ohjelmistodatan erottaminen toisistaan parantaa järjestelmän vakautta ja turvallisuutta.
Keksitkö yhtään hyvää syytä, minkä vuoksi "My Documents"-kansio, swappi tai temp-tiedostot on sijoitettava systeemilevylle?
»Mutta milloinkahan itsehyväkäs Apple alkaa luovuttaa softiaan linuxille (????) Milloin?»
Niinku että Adoben ja Macromedian ohjelmat ovat Applen ohjelmia? Ei kai nyt sentään.
Jos kyseisten firmojen tuotteet on sovitettu Windowsmaailmaan niin kai ne nyt pystyisi sovittamaan unuxpuolelle (jossa ne jo toimivatkin sillä sitähän MacOshan on nykyään).
»Varmaan Apple vois tehdä "kunnon Linuxin" PC koneille sovittamalla MacOS X:n PC:lle, mutta sitä ei taida tapahtua, ennenkuin helevetti jäätyy!...»
Sitähän Apple ei tietenkään see sillä rautakauppa alkaisi ehtyä.
Kyse ei siis ole ollenkaan mistään Applesta vaan softafirmoista (kuten jo mainitut Adobe ja Macromedia).
Omia kokemuksia Linux ja Windows www-palvelimista ja työasemista.
Linux voitti heti windows 2000 advanced serverin. Win2k server oli kankea käytää. WWW-palveluun piti säätää sataa vipua ja toivoa että homma toimii.
Apachen kanssa oli paljon selkeämpää. pari .conf tiedostoa joissa kaikki mitä tarvitaan.
Ja toimii!
Työasema käytössä. Linux oli lopulta miellyttävämpi käyttää ja ylläpitää. Ja tämä siis yli sadan käyttäjän kanssa tehtynä kokeiluna oman yrityksen sisällä!
Ja Open Officen yhteensopivuus MS officen kanssa on ihan riittävällä tasolla!