Tapasin erään 16v tytön, nyt ollaan viestailtu noin puoli vuotta. Sanoin rakastavani häntä, ja kysyin tunteeko hän samoin, hän vastasi "haluan olla yksin ja en halua poikaystävää, mutta tulevaisuudessa voisin rakastaa sinua". Haluaisin kysyä teitä tytöiltä, että onko tämä yleistä että, poikaa lähes rakastetaan, mutta ei haluta suhdetta vielä näin nuorena.
Valmis rakastamaan?
poika-123
795
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Rakkaus on tunne - Suhde on yhdessä olon muoto.
Tuo on aikuisillakin ihan tavallista. Kunnioita sitä. Toki voit kysyä miten voisitte lisätä yhdessä oloa jo nyt aloittamatta suhdetta.
ÄLÄ KOSKAAN sano tytölle että rakastat sitä jos et oo sen kaa ollu niinku kunnol ja tällee. Se menee paniikkiin ja vetää välit poikki todennäköisesti.
Mistä noin päättelet? Voihan se ensin järkyttyä mutta miksi sitä ei saisi sanoa?
Hdkdk on oikeassa. Itse olen mennyt ja ryssinyt tällä mukavasti kaksi hyvää suhdetta, joita en todennäköisesti enää ikinä saa takaisin :( !
Nimimerkillä Kokemusta on!
Niin mutta miksi?
Ei nyt tietysti kannata olla ostamassa asuntoa ja hautapaikkaa, mutta mitäs sitten pitäisi sanoa. Onko "Tykkään susta tästä vois tulla jotain" OK?
Siihe ei tiedä miten reagoisi. Rakkaus on vahva sana, ei sitä kelle tahansa sanota (paitsi jotku tyhmät sanoo). Vaikka pitäisikin pojasta niin aikaisessa vaiheessa se saattaa pelästyttää. Varsinkin jos tyttö ei ole varma tunteistaan ja haluaisiko nyt seurustella.
Kannattaa aina edetä hitaasti.
Mielestäni tuo tytön vastaus kertoo ja kaiken,"ehkä joskus". Hän ei siis sinusta ole kiinnostunut kun maksimissaan kaverina, mutta ei kehtaa täräyttää päin naamaan, että "ei ikinä".
"Ehkä joskus" = ollaan kavereita edelleen, annan sinulle toivoa, kunnnes et edes muista minua tai ainakaan ajattele minusta enää samalla tavalla.