http://nikonrumors.com/2014/06/26/nikon-d810-now-available-for-pre-order.aspx/
Nikon D810 voi näköjään ennakkotialta
11
341
Vastaukset
- Entisillä mennään
Miksi pitäisi? Vanhenee käsiin, ennen kuin montakaan vuotta on ehtinyt kulua!
- floppi?
D810:
– 36.3MP (new Sony sensor?)
– no optical low pass filter
– ISO 64-12800
– no 4k video
Mahtaisiko Nikonin hätäilyyn olla syynä SonyA7s?
Keskeneräinen kameramalli markkinoille?- ensimmäinen?
Sulantoblogissa
”D810 on ensimmäinen digitaalinen järjestelmäkamera, jonka ISO-herkkyysalue ulottuu … aina ISO 12 800:aan”
Mitähän Sulanto tuolla tarkoittaa kun Sony pistää n. 10 kertaa paremmaksi
Sony A7s ISO 100–102400 (50–409600) - Ei tarkoita
ensimmäinen? kirjoitti:
Sulantoblogissa
”D810 on ensimmäinen digitaalinen järjestelmäkamera, jonka ISO-herkkyysalue ulottuu … aina ISO 12 800:aan”
Mitähän Sulanto tuolla tarkoittaa kun Sony pistää n. 10 kertaa paremmaksi
Sony A7s ISO 100–102400 (50–409600)Ei tuo ole Sulannon tekstiä. Hän on vain kopioinut Nikonin tiedotteen sellaisenaan. "Alla Nikonin tiedote."
- ....
ensimmäinen? kirjoitti:
Sulantoblogissa
”D810 on ensimmäinen digitaalinen järjestelmäkamera, jonka ISO-herkkyysalue ulottuu … aina ISO 12 800:aan”
Mitähän Sulanto tuolla tarkoittaa kun Sony pistää n. 10 kertaa paremmaksi
Sony A7s ISO 100–102400 (50–409600)Onkohan Sony A7s sitten myös Floppi?
"Vain" 12,2MP kenno.
Oikeasti vain propellipäiset pikselintuijottajat välittävät noista spekseistä. Osaava kuvaaja saa hienoja kuvia vaikka 5 vuotta vanhalla digikameralla. Kameravalmistajat taitavat saada rahansa juuri näiltä propellipäiltä.
https://www.ray.fi/sites/default/files/pelituottajat_Lasse.jpg .... kirjoitti:
Onkohan Sony A7s sitten myös Floppi?
"Vain" 12,2MP kenno.
Oikeasti vain propellipäiset pikselintuijottajat välittävät noista spekseistä. Osaava kuvaaja saa hienoja kuvia vaikka 5 vuotta vanhalla digikameralla. Kameravalmistajat taitavat saada rahansa juuri näiltä propellipäiltä.
https://www.ray.fi/sites/default/files/pelituottajat_Lasse.jpg"Osaava kuvaaja saa hienoja kuvia vaikka 5 vuotta vanhalla digikameralla. "
En ole osaava, mutta oli 5 vuotta vanha runko joka oli hyvä.
Nyt pitää etsiä uusi kamera.
Ei millään huvittaisi.
Tylsää touhua ja maksaakin ihan liikaa kamojen ostelu.ladamies_nyt_ja_aina kirjoitti:
"Osaava kuvaaja saa hienoja kuvia vaikka 5 vuotta vanhalla digikameralla. "
En ole osaava, mutta oli 5 vuotta vanha runko joka oli hyvä.
Nyt pitää etsiä uusi kamera.
Ei millään huvittaisi.
Tylsää touhua ja maksaakin ihan liikaa kamojen ostelu.En tiedä pisteviivamiehen Sony flopista mutta jos käyttää kuviaan muuhunkin kuin nettikäyttöön ja kymppikuviin niin kyllä pikselimäärästä on apua.
Tietysti monessa kohden auttaa iso ISO määrä mutta sen voi osin korvata toimivalla vakaajalla sekä vakaalla kädellä ja pahimmassa tapauksessa jopa jalustalla jos kyseessä ei ole liikkuva maali.
Itse olen havainnut D800 pikselimäärässä vain yhden huonon asian ja se on kovalevyn riittämättömyys läppärien tapauksessa, noita kuvia kun sinne on alkanut kerääntyä jo vuosia jos ei vuosikymmen sitten.
Pientä kiinnoistusta tunnen tuota D810 kohtaan mutta eläkeläisen tulee harkita mihin rahansa käyttää. Joskus aiemmin hieman vierastin tuota anti-alias filtterin puutetta mutta nyt kuvattuani kolmisen tuhatta kuvaa D7100 rungolla ilman ensimmäistäkään Moirea, ainakaan havaittuna, tuo syy on menettänyt merkityksensä.
Nyt vaan tarttis saara rahhoo. Näin hieman murteita sekoitellen.
Mikä se on "ylihinta" arvoisa aakkossekamelska? Hintahan on aina oikea kun kauppa syntyy. Aikoinaan D800 ennakkotilauksia oli niin runsaasti jotta joidenkin saaminen venyi kuukausien päähän alunperin luvatusta. Työeläkeläinen tosin vain seurasi sivusta.
- kjdfqwgd
Voihan sitä tilata, jos haluaa ylihintaa maksaa.
- ...
Odottaa hetken kunnes hinta laskee ja hankkii sitten jos mieli tekee
http://www.kenrockwell.com/nikon/d810.htm - Venaa vuosi?
Totuus on vaa semmone jotta Suomi on tommonen välistävetäjä jälleenmyynti marginaalimarkkina alue jotta
voihan sitä mennä vaikka rautakauppaan ja nähä siellä näytelyssä jotain nättiä tilaustavaraa
jopa maksaa esi käsirahan mutta kokonaan eriasia on millon sen saa?
Ja millä toimitusajalla?
Kauppias on kyllä hanakka tekeen kaupat..mutta tavara voi viipyy.
Nopeemmin saa jos käy itte hakemassa ulkomailta joskus jopa halvemmalla.
Normisti kaikkia uusia malleja joita muualla kyllä on jo ei edes kannata tuoda Suomeen. - ihmettäjakummaa!
On vanhanaikaista kamaa jo ilmestyessään... jos milloin sitten ilmestyy.
Miksi ihmeessä moisista ominaisuuksista pitäisi maksaa etupainotteisesti ja ylihintaisesti?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2754699Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1343040Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit442877Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k302855Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?761811Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061664Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281521- 601429
- 951292
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2151190