Omaishoidon tuen hakeminen

TämäOnesimerkki

Omaishoidon tukea hakee omaishoitaja kaupungilta, liitteeksi tarvitaan lääkärin C-lausunto.

Tämän lisäksi kaupunki tekee hoito-ja palvelusuunnitelman, jossa "kuullaan"tulevaa omaishoitajaa ja hoidettavaa.

Viimeisenä kohtana on : ( ) Annan kaupungille oikeuden tietojen vaihtoon, Kelan tms kanssa.

- Varoituksen sana: Älkää milloinkaan antako tähän lupaa, se merkitsee KÄYTÄNNÖSSÄ sitä, että kaupungilla on oikeus perustaa päätös vaikka Kelan tietoisen virheelliseen päätökseen, hoito ja palvelusuunnitelmasta riippumatta. Kela sosiaaliturvalautakunta taas venyttää päätöstä 6kk- vuoteen.

Tämä hoito- ja palvelusuunitelma on ennen allekirjoitusta luettuva ulkopuolisilla lakimiehellä, tai muuten systeemiin erittäin hyvin perehtyneellä henkilöllä.

Nykyisin on näin, että teille hymyillään, mutta samalla jätetään kertomatta totuus.

1

271

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • En tarvinnut mitään lääkärintodistuksia, kävivät silloin vain arvioimassa tilanteen kotona. Muistihoitajan kertoma riitti, ja näkivät tilanteen omin silmin.
      Ei kannata ihan pelotella, kelalla ei ollut ,eikä ole mitään tekemistä omaishoidon tuen myöntämiseen. Ei tarvitse lakimiehiä , ihan simppeliä tekstiä, peruskoulun käynyt ja lukutaitoinen kyllä ymmärtää hoitosuunnitelmaa. Kaupunkihan ne rahat myöntää, ei ollut sosiaaliturvalautakunnalla osaa eikä arpaa, ainakaan meidän päätöksissä.
      2 viikkoa meni , ja tuki tuli heti.
      Asiallisia ovat olleet omaishoidon keskuksessa, he ovat vain virkamiehiä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      41
      5799
    2. Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä

      SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,
      Maailman menoa
      217
      5336
    3. Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.

      Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers
      Maailman menoa
      54
      4508
    4. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      46
      4312
    5. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      56
      4091
    6. Eikö tunnukin kamalalta, kun en

      anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut
      Ikävä
      81
      3786
    7. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      86
      3691
    8. Tytti Tuppurainen ollut aivan sekaisin viime päivinä

      Pitäis varmaan tehdä huumetesti sille. "– SDP:n Tytti Tuppurainen väittää kirkkain silmin ja Antti Lindtman vierellään
      Maailman menoa
      46
      3151
    9. Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu

      Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä
      Suomalaiset julkkikset
      106
      2460
    10. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      48
      2396
    Aihe